Milli Məclis növbədənkənar iclasda 14 məsələni müzakirə edəcək
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, iyunun 30-da keçirilməsi nəzərdə tutulan iclasın gündəliyinə 14 məsələnin müzakirəsi daxil edilib.
1. "Metrik Konvensiya"ya qoşulmaq haqqında qanun layihəsi
2. " Respublikasının 2025-ci il dövlət büdcəsinin icrası haqqında" qanun layihəsi (üçüncü )
3. - Məcəlləsində, Cəzaların İcrası Məcəlləsində və "İcra haqqında" qanunda dəyişiklik edilməsi barədə qanun layihəsi (üçüncü oxunuş)
4. Cinayət-Prosessual Məcəlləsində dəyişiklik edilməsi haqqında qanun layihəsi (üçüncü oxunuş)
5. İnzibati Xətalar Məcəlləsində, "İnformasiya, informasiyalaşdırma və informasiyanın mühafizəsi haqqında" və "Uşaqların zərərli informasiyadan qorunması haqqında" qanunlarda dəyişiklik edilməsi barədə qanun layihəsi (üçüncü oxunuş)
6. Mənzil Məcəlləsində, "Qaçqınların və məcburi köçkünlərin (ölkə daxilində köçürülmüş şəxslərin) statusu haqqında" və "Məcburi köçkünlərin və onlara bərabər tutulan şəxslərin sosial müdafiəsi haqqında" qanunlarda dəyişiklik edilməsi barədə qanun layihəsi (üçüncü oxunuş)
7. "Normativ hüquqi aktlar haqqında" Konstitusiya Qanununda dəyişiklik edilməsi barədə Konstitusiya qanun layihəsi (ikinci oxunuş)
8. "Dövlət qulluğu haqqında" və "Media haqqında" qanunlarda dəyişiklik edilməsi barədə qanun layihəsi (ikinci oxunuş)
9. "Azərbaycan Respublikası Milli Məclisi Daxili Nizamnaməsinin təsdiq edilməsi haqqında", "İctimai iştirakçılıq haqqında" və "Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının qanunvericilik təşəbbüsü hüququndan istifadə etməsi qaydası haqqında" qanunlarda dəyişiklik edilməsi barədə qanun layihəsi (ikinci oxunuş)
10. "Ümumi təhsil haqqında" qanunda dəyişiklik edilməsi barədə qanun layihəsi (ikinci oxunuş)
11. "Psixiatriya yardımı haqqında" qanunda dəyişiklik edilməsi barədə qanun layihəsi (birinci oxunuş)
12. "Büdcə sistemi haqqında", "Sığorta fəaliyyəti haqqında" və "Hesablama Palatası haqqında" qanunlarda dəyişiklik edilməsi barədə qanun layihəsi (birinci oxunuş)
13. "Gömrük tarifi haqqında" qanunda dəyişiklik edilməsi barədə qanun layihəsi (birinci oxunuş)
14. Cinayət Məcəlləsində, Cinayət-Prosessual Məcəlləsində və "İnformasiya, informasiyalaşdırma və informasiyanın mühafizəsi haqqında" qanunda dəyişiklik edilməsi barədə qanun layihəsi (birinci oxunuş).

Стали известны дата и повестка дня очередного заседания внеочередной сессии Милли Меджлиса.
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», на заседание, запланированное на 30 июня, вынесено обсуждение 14 вопросов.
В повестку дня включены следующие законопроекты:
1. Проект закона о присоединении к «Метрической конвенции»;
2. Проект закона «Об исполнении государственного бюджета Азербайджана на 2025 год» (третье чтение);
3. Проект поправок в Уголовно-процессуальный кодекс, Кодекс об исполнении наказаний и закон «Об исполнительном производстве» (третье чтение);
4. Проект поправок в Уголовно-процессуальный кодекс (третье чтение);
5. Проект поправок в Кодекс об административных проступках, законы «Об информации, информатизации и защите информации» и «О защите детей от информации, причиняющей вред их здоровью и развитию» (третье чтение);
6. Проект поправок в Жилищный кодекс, законы «О статусе беженцев и вынужденных переселенцев (лиц, переселенных внутри страны)» и «О социальной защите вынужденных переселенцев и лиц, приравненных к ним» (третье чтение);
7. Проект Конституционного закона о внесении изменений в Конституционный закон «О нормативных правовых актах» (второе чтение);
8. Проект поправок в законы «О государственной службе» и «О медиа» (второе чтение);
9. Проект поправок в законы «Об утверждении Внутреннего устава Милли Меджлиса», «Об общественном участии» и «О порядке осуществления гражданами Азербайджана права законодательной инициативы» (второе чтение);
10. Проект поправок в закон «Об общем образовании» (второе чтение);
11. Проект поправок в закон «О психиатрической помощи» (первое чтение);
12. Проект поправок в законы «О бюджетной системе», «О страховой деятельности» и «О Счетной палате» (первое чтение);
13. Проект поправок в закон «О таможенном тарифе» (первое чтение);
14. Проект поправок в Уголовный кодекс, Уголовно-процессуальный кодекс и закон «Об информации, информатизации и защите информации» (первое чтение).
Милли Меджлис Азербайджана является высшим законодательным органом страны, который в рамках своих полномочий обеспечивает правовое регулирование ключевых сфер жизни государства. Внеочередные сессии созываются для оперативного решения актуальных вопросов, требующих законодательного закрепления, что демонстрирует динамичный подход парламента к социально-экономическим вызовам, стоящим перед Азербайджаном.