Məhkəmə qərarlarının icrası üzrə yeni saziş ratifikasiya edildi
aktlarının, digər səlahiyyətli orqanların və vəzifəli şəxslərin aktlarının məcburi icrası həyata keçirilərkən məlumat mübadiləsi üzrə haqqında Sazişi ratifikasiya edib.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, sazişin təsdiqi barədə qanun layihəsi parlamentin bugünkü plenar iclasında müzakirəyə çıxarılıb.
Qeyd edilib ki, "Məhkəmə aktlarının, digər səlahiyyətli orqanların və vəzifəli şəxslərin aktlarının məcburi icrası həyata keçirilərkən məlumat mübadiləsi üzrə haqqında Saziş" 2025-ci il 26 iyun tarixində imzalanıb.
Sənəd 25 maddədən ibarətdir.
Bu Saziş tərəf dövlətlərin məhkəmə aktlarının, səlahiyyətli orqanların və vəzifəli şəxslərin aktlarının icrası zamanı insan və vətəndaş hüquqlarının və azadlıqlarının, dövlət və digər orqanların və təşkilatların qanuni mənafelərinin müdafiəsini təmin etmək, tərəflərin qanunvericiliyi ilə Müstəqil Dövlətlər Birliyinin iştirakçısı olan dövlətlərin həmin aktların məcburi icrası üzrə funksiyalarının həyata keçirilməsi həvalə orqanlarının qarşılıqlı fəaliyyətini təkmilləşdirmək məqsədilə imzalanıb.
Vurğulanıb ki, saziş icra sənədlərinin (məhkəmə, səlahiyyətli orqan və ya vəzifəli şəxs tərəfindən verilmiş, həmçinin notarial qaydada təsdiq edilmiş, tərəfin qanunvericiliyinə uyğun olaraq məcburi icra orqanı tərəfindən icra edilməli olan sənəd) məcburi icra prosedurlarını həyata keçirərkən tərəflərin məcburi icra orqanlarının (tərəfin qanunvericiliyi ilə məhkəmə aktlarının, səlahiyyətli orqanların və vəzifəli şəxslərin aktlarının məcburi icrasını həyata keçirmək funksiyası həvalə olunmuş orqan və ya şəxs) məlumat mübadiləsi üzrə əməkdaşlığının əsas istiqamətlərini müəyyən edir. Burada məqsəd icra sənədlərinin məcburi icrasının təmin olunması, habelə onların icrası zamanı hüquqi yardım mexanizmlərindən istifadənin səmərəliliyinin artırılmasıdır.
Qeyd edilib ki, tərəflər əməkdaşlıq çərçivəsində sorğu əsasında fiziki və hüquqi şəxslərdən, dövlət orqanlarından və vəzifəli şəxslərdən məlumatların, arayışların, sənədlərin və ya onların müvafiq qaydada təsdiq edilmiş surətlərinin alınmasının təmin edirlər.
Tərəflərin məcburi icra orqanları bu Saziş əsasında təqdim edilən məlumatları yalnız sorğuda nəzərdə tutulmuş məqsədlərə nail olmaq üçün lazım olan həddə sorğu edir, emal və istifadə edirlər. Əgər sorğu edilən tərəfin qanunvericiliyində bu cür məlumatların üçüncü şəxslərə açıqlanması üçün xüsusi qayda nəzərdə tutulursa, bununla bağlı prosedur iddiaçıya izah olunur.
Sorğunun icra müddəti onun qəbul edildiyi gündən 30 iş günü müəyyən edilsə də, sorğu edən tərəf bu müddətin azaldılmasını xahiş edə bilər.
Sənədə əsasən, məlumat mübadiləsi zamanı qarşılıqlı olaraq informasiya təhlükəsizliyi tələblərinə riayət olunur, sorğunun konfidensiallığı təmin olunur.
Qeyd olunub ki, bu Sazişə tərəflərin qarşılıqlı razılığı ilə onun ayrılmaz hissəsi olan və bu Sazişin qüvvəyə minməsi üçün müəyyən edilmiş qaydada qüvvəyə minən müvafiq protokollarla rəsmiləşdirilən dəyişikliklər edilə bilər.
Tərəflər arasında yarana bilən mübahisəli məsələlər qarşılıqlı məsləhətləşmələr və danışıqlar yolu ilə həll edilir.

Милли Меджлис Азербайджана ратифицировал Соглашение о сотрудничестве по обмену информацией при принудительном исполнении судебных актов, актов других уполномоченных органов и должностных лиц.
Как сообщает “Оперативный Информационный Центр-OMM”, законопроект об утверждении данного соглашения был вынесен на обсуждение на сегодняшнем пленарном заседании парламента. Было отмечено, что Соглашение о сотрудничестве по обмену информацией при принудительном исполнении судебных актов, актов других уполномоченных органов и должностных лиц было подписано 26 июня 2025 года. Документ состоит из 25 статей.
Данное Соглашение подписано с целью обеспечения защиты прав и свобод человека и гражданина, законных интересов государственных и иных органов и организаций при исполнении судебных актов в государствах-участниках. Документ направлен на совершенствование взаимодействия органов стран-участниц Содружества Независимых Государств (СНГ), на которые возложены функции по принудительному исполнению указанных актов в соответствии с национальным законодательством сторон.
Было подчеркнуто, что соглашение определяет основные направления сотрудничества органов принудительного исполнения по обмену информацией при осуществлении процедур принудительного исполнения исполнительных документов. Целью является обеспечение принудительного исполнения документов, а также повышение эффективности использования механизмов правовой помощи. В рамках сотрудничества стороны на основании запроса обеспечивают получение информации, справок, документов или их надлежащим образом заверенных копий от физических и юридических лиц, государственных органов и должностных лиц.
Органы принудительного исполнения сторон запрашивают, обрабатывают и используют информацию, предоставленную на основании настоящего Соглашения, только в объеме, необходимом для достижения целей, предусмотренных в запросе. Срок исполнения запроса установлен в 30 рабочих дней со дня его получения, однако запрашивающая сторона может просить о сокращении этого срока. При обмене информацией взаимно соблюдаются требования информационной безопасности и обеспечивается конфиденциальность запроса.
Ратификация данного документа является частью стратегии Азербайджана по укреплению межгосударственного правового сотрудничества. Подобные соглашения в рамках СНГ позволяют минимизировать бюрократические барьеры и ускорить процесс исполнения судебных решений, что имеет критическое значение для защиты экономических интересов граждан и бизнеса в трансграничном пространстве. После обсуждений законопроект был поставлен на голосование и принят в одном чтении.