Məsafədən iş əmək müqaviləsi ilə tənzimlənəcək
Əmək funksiyalarının məsafədən (distant) iş formasında yerinə yetirilməsi ilə əlaqədar əmək şəraitinin əlavə şərtləri tərəflərin qarşılıqlı razılığı ilə əmək müqaviləsi ilə müəyyən ediləcək.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, bu, Prezident İlham Əliyevin tətbiqi barədə Fərman imzaladığı Əmək Məcəlləsinə dəyişiklikdə əksini tapıb.
Qanuna əsasən, məsafədən (distant) iş əmək funksiyasının məsafədən icrasına imkan verən vasitələrlə (elektron, proqram-texniki, telekommunikasiya vasitələri və s.) müəssisədən və ya fiziki şəxs olan işəgötürənin yaratdığı iş yerlərindən kənarda (işlərin görülməsi (xidmətlərin göstərilməsi) üçün münasib olan digər yerdə) yerinə yetirilməsidir.

В Азербайджане удаленная работа будет регулироваться законом
Дополнительные условия труда, связанные с выполнением трудовых функций в дистанционной форме, будут определяться трудовым договором по взаимному согласию сторон.
Как сообщает Operativ Məlumat Mərkəzi (OMM), это нашло отражение в поправках к Трудовому кодексу, указ о применении которых подписал Президент Ильхам Алиев.
Согласно закону, дистанционная (удаленная) работа — это выполнение трудовой функции вне предприятия или рабочих мест, созданных работодателем (в любом другом месте, подходящем для выполнения работ или оказания услуг), с использованием средств, позволяющих выполнять работу удаленно (электронные, программно-технические, телекоммуникационные средства и т. д.).