Litva Ukraynaya 150-yə qədər əsgər göndərməyə hazırdır
Litva zəmanətlərinin bir hissəsi kimi Ukraynaya 150-yə qədər əsgər, və hərbi texnika göndərməyə hazır olduğunu açıqlayıb.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, bu barədə Baltikyanı ölkə prezidentinin müşaviri Asta “Žiņu Radijas” radiostansiyasına müsahibəsində bildirib.
Onun sözlərinə görə, Litva Ukraynaya verilə biləcək uzunmüddətli təhlükəsizlik zəmanətlərini dəstəkləyir və bu çərçivədə öz kontingenti ilə iştirak etməyə hazırdır.
Skaisgiryte qeyd edib ki, sülh əldə olunduqdan sonra Litva Ukraynaya 150-yə qədər hərbçi, eləcə də zəruri silah və hərbi texnika göndərə bilər.
Müşavir əlavə edib ki, hazırda Qərb ölkələri Kiyevə 15 ildən 30 ilə qədər müddətə təhlükəsizlik zəmanətləri verilməsi modelini müzakirə edir.
O, həmçinin xatırladıb ki, Vilnüs Ukraynaya Litvanın ümumi daxili məhsulunun 0,25 faizi həcmində hərbi yardım göstərmək öhdəliyi götürüb və bu öhdəliyə sadiq qalır.
Litva Müdafiə Nazirliyinin məlumatına görə, ölkə 2025-ci ildə Ukraynaya təxminən 232 milyon avro həcmində hərbi yardım ayırıb. Bu vəsaitlərin böyük hissəsi hərbi texnikanın alınmasına yönəldilib və sonradan Ukraynaya ötürülüb. Yardıma həmçinin Litva ordu anbarlarından avadanlıq, hərbçilərinin təlimi və reabilitasiyası, mina təmizləmə koalisiyası çərçivəsində müdafiə sənayesinin maliyyələşdirilməsi və Jitomirdə reabilitasiya mərkəzinin yenidən qurulması daxildir.

Литва готова направить до 150 военнослужащих в Украину
Литва выразила готовность направить в Украину до 150 военнослужащих, а также вооружение и военную технику в рамках обязательств по предоставлению долгосрочных гарантий безопасности. Данная инициатива рассматривается как часть комплексной поддержки Киева со стороны стран Балтии и их западных партнеров.
Как сообщает "Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM", об этом в интервью радиостанции «Žiņu Radijas» заявила советник президента Литвы Аста Скайсгирите. По ее словам, Вильнюс поддерживает модель обеспечения безопасности Украины и готов участвовать в этом процессе своим контингентом. Скайсгирите уточнила, что отправка военных и техники может быть реализована после достижения мира.
В настоящее время западные страны обсуждают различные модели предоставления Украине гарантий безопасности на срок от 15 до 30 лет. Литва остается одним из наиболее активных сторонников поддержки Киева, обязавшись ежегодно выделять военную помощь в размере 0,25% от своего валового внутреннего продукта (ВВП). Согласно данным Министерства обороны Литвы, в 2025 году на эти цели выделено около 232 миллионов евро, которые будут направлены на закупку техники, обучение военнослужащих и реализацию гуманитарных проектов, включая восстановление реабилитационного центра в Житомире.