Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyeva Yevlax şəhərində yeni yaradılmış Sahibsiz Heyvanlara Qayğı Mərkəzinin regional bölməsinin açılışında iştirak edib.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, Leyla Əliyeva Mərkəzin ərazisində yaradılmış şəraitlə tanış olub, sahibsiz heyvanların qəbulu, müayinəsi, müalicəsi, peyvəndlənməsi, sterilizasiyası və reabilitasiyası üçün nəzərdə tutulan müvafiq sahələrə baxış keçirib.
Qeyd edək ki, Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə yaradılmış regional bölmənin əsas məqsədi sahibsiz heyvanlara qayğının göstərilməsi, sanitar-epidemioloji sabitliyin təmin olunması, heyvanların uçotunun aparılması, müayinə və müalicəsinin təşkili, eləcə də profilaktik və digər baytarlıq-sanitariya tədbirlərinin həyata keçirilməsidir.
Ümumi ərazisi 2,5 hektar olan kompleksdə müasir avadanlıqla təchiz olunmuş klinika binası, heyvanların müşahidə və müalicəsi üçün xüsusi bölmələr, inzibati və yardımçı binalar, o cümlədən karantin binası inşa edilib.
Qeyd edək ki, Yevlaxda yaradılmış yeni mərkəz Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti başçısının tabeliyində "Sahibsiz Heyvanlara Qayğı Mərkəzi"nin regional bölməsi kimi fəaliyyət göstərəcək. Sahibsiz heyvanlarla bağlı regionlardakı mövcud vəziyyətin təhlili bu istiqamətdə görülən tədbirlərin ölkənin digər şəhər və rayonlarını da əhatə etməsinin zəruriliyini göstərib. Yeni bölmənin Yevlaxda yaradılması şəhərin əlverişli coğrafi mövqeyi və müxtəlif regionları birləşdirən əsas nəqliyyat yollarının qovşağında yerləşməsi nəzərə alınmaqla müəyyənləşdirilib. Regional bölmə ətraf şəhər və rayonlarda sahibsiz heyvanlarla bağlı müraciətlərə daha operativ reaksiya verilməsinə imkan yaradacaq.

Лейла Алиева приняла участие в открытии нового центра для животных в Евлахе
Вице-президент Фонда Гейдара Алиева, учредитель и руководитель Общественного объединения IDEA Лейла Алиева приняла участие в открытии регионального филиала Центра заботы о бездомных животных, созданного в городе Евлах.
«Оперативный Информационный Центр-OMM» сообщает, что Лейла Алиева ознакомилась с условиями, созданными на территории Центра, осмотрела соответствующие зоны, предназначенные для приема, обследования, лечения, вакцинации, стерилизации и реабилитации бездомных животных.
Отметим, что основной целью регионального филиала, созданного по инициативе Лейлы Алиевой, является забота о бездомных животных, обеспечение санитарно-эпидемиологической стабильности, ведение учета животных, организация их обследования и лечения, а также осуществление профилактических и других ветеринарно-санитарных мероприятий.
Комплекс общей площадью 2,5 гектара включает в себя оснащенное современным оборудованием здание клиники, специальные секции для наблюдения и лечения животных, административные и вспомогательные здания, в том числе карантинный блок.
Новый центр в Евлахе будет функционировать как региональный филиал Центра заботы о бездомных животных при Исполнительной власти города Баку. Анализ ситуации с бездомными животными в регионах показал необходимость распространения мер в этом направлении и на другие города и районы страны. Выбор Евлаха обусловлен его выгодным географическим положением и тем, что город является узлом основных транспортных путей, соединяющих различные регионы. Региональный филиал позволит более оперативно реагировать на обращения, связанные с бездомными животными в близлежащих городах и районах.