Pentaqon İrana qarşı hərbi əməliyyatlara təxminən 40 milyard dollar xərcləyib. Buna səbəb, ABŞ-nin regiondakı hərbi fəallığı və infrastrukturuna dəyən zərərlərin kompensasiya edilməsi zərurəti olub.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, bu barədə məlumat Strateji və Beynəlxalq Araşdırmalar Mərkəzinin (CSIS) tezliklə dərc olunacaq hesabatında yer alıb.
Məlumata görə, CSIS-in baş məsləhətçisi Mark Kansianın CNN-ə verdiyi açıqlamada bu xərclərə sursat xərcləri, məhv edilmiş avadanlıqlar və Amerika hərbi bazalarına dəyən ziyanın daxil olduğu bildirilib. Qeyd olunub ki, bura əməliyyat xərcləri daxil deyil və sözügedən rəqəmlər artıq departamentin 2026-cı il üçün nəzərdə tutulan 1 trilyon dollardan çox olan büdcəsində nəzərə alınıb.
Hesabatda vurğulanır ki, Müdafiə Nazirliyi xərclərin əsas hissəsini öz üzərinə götürsə də, bu hərbi gərginlik Daxili Təhlükəsizlik Nazirliyi və Veteranlar İşləri Nazirliyi kimi digər qurumlara da təsir edib və onlara təxminən 1 milyard dollar əlavə yük yaradıb.
Xatırladaq ki, cari ilin may ayında Pentaqon Senatın Silahlı Qüvvələr Komitəsinə müharibənin artıq 29 milyard dollara başa gəldiyini, bura zəruri təmir, avadanlıqların yenilənməsi və ümumi əməliyyat xərclərinin daxil olduğunu bildirmişdi.
Bu proseslərin fonunda ABŞ-də benzinin qiyməti orta hesabla qallon üçün 3 dollardan az olan səviyyədən 4 dollardan çox həddə yüksəlib. Əmək Statistikası Bürosunun son məlumatlarına görə, məhz enerji qiymətlərinin artması səbəbindən ABŞ-də illik inflyasiya son üç ildə ilk dəfə olaraq 4%-i keçib.

Как политика США в отношении Ирана повлияла на экономику?
Пентагон потратил около 40 миллиардов долларов на военные операции против Ирана. Причиной стали необходимость компенсации ущерба, нанесенного военной инфраструктуре США в регионе, и расходы на боеприпасы.
Как сообщает "Оперативный Информационный Центр-OMM", эта информация содержится в готовящемся к публикации отчете Центра стратегических и международных исследований (CSIS). Старший советник CSIS Марк Кансиан в интервью CNN пояснил, что в эту сумму входят затраты на боеприпасы, восстановление уничтоженной техники и ущерб, нанесенный американским военным базам. Отмечается, что данные цифры не включают операционные расходы и уже учтены в бюджете ведомства на 2026 год, превышающем 1 триллион долларов.
В отчете подчеркивается, что, хотя основную часть расходов взяло на себя Министерство обороны, военная напряженность также создала дополнительную финансовую нагрузку в размере около 1 миллиарда долларов на другие ведомства, включая Министерство внутренней безопасности и Министерство по делам ветеранов. На фоне этих процессов в США наблюдается рост цен на энергоносители: стоимость бензина выросла с менее чем 3 долларов до более чем 4 долларов за галлон. По данным Бюро статистики труда, именно рост цен на энергоносители стал причиной того, что годовая инфляция в США впервые за три года превысила 4%.