Azərbaycanın ədəbiyyat və mədəniyyət ictimaiyyətinə ağır itki üzv verib.
Bildirilib ki, müasir poeziyamızın görkəmli nümayəndəsi, Xalq şairi, dramaturq, ictimai xadim Nəriman Həsənzadə vəfat edib.
Nəriman Əliməmməd oğlu Həsənzadə 18 fevral 1931-ci ildə Qazax rayonunun Poylu qəsəbəsində anadan olub. 1949-1953-cü illərdə indiki Gəncə Dövlət Universitetinin Filologiya fakültəsində təhsil alıb. 1961-ci ildə Moskvada M.Qorki adına Ədəbiyyat İnstitutunu bitib və orada ikiillik Ali Ədəbiyyat Kurslarında da oxuyub.
Nəriman Həsənzadə 1962-1965-ci illərdə Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki BDU) Azərbaycan ədəbiyyatı tarixi kafedrasının aspirantı olub, “Azərbaycan-Ukrayna ədəbi əlaqələri” (1941-1945) mövzusunda namizdəlik (fəlsəfə doktorluğu) dissertasiyası müdafiə edib.
O, müxtəlif illərdə “Azərbaycan gəncləri” qəzetində, “Azərbaycan” jurnalında və Televiziya və Radio Verilişləri Komitəsində bir sıra vəzifələrdə çalışıb. 1976–1990-cı illərdə isə “Ədəbiyyat və incəsənət” qəzetinin baş redaktoru olub. Eyni zamanda, bir neçə il SSRİ Ədəbiyyat Fondunun Azərbaycan şöbəsinə rəhbərlik edib. 1990-1995-ci illərdə Azərbaycan Ali Sovetinin deputatı olub, 1991-2001-ci illərdə mətbuat və informasiya nazirinin birinci müavini vəzifəsində işləyib. 2004-cü ildən Ədəbiyyat Fondu İdarə heyətinin sədri kimi fəaliyyət göstərib. Xalq şairi uzun müddət Milli Aviasiya Akademiyasının Humanitar fənlər kafedrasına rəhbərlik edib.
Gənc yaşlarından ədəbi yaradıcılığa başlayan Nəriman Həsənzadənin 1960–1970-ci illərdə nəşr olunan “Könlüm şeir istəyir”, “Unudulmaz günlər”, “Yadına düşəcəyəm”, “Nəriman”, “Niyə demədiniz”, “Zümrüd quşu”, “Nabat xalanın çörəyi”, “Mənim gecəm-gündüzüm”, “Sən bağışladın” və s. kitabları ədəbi-ictimai mühitdə ona böyük şöhrət qazandırıb.
Sosial-siyasi, tarixi və milli ictimai təfəkkürü narahat edən problemlər müəllifin yaradıcılığında xüsusi yer tutur. “Bir az möhlət istəyirəm ömürdən”, “Fikir eləmə”, “Kimin sualı var?”, “Seçilmiş əsərləri”, “Mənim nikahımı pozdu təbiət”, “Bütün millətlərə”, “Taleyin töhfəsi”, “Nuru paşa”, “Gəlimli-gedimli dünya” və s. kitablarında yer alan, ideya-bədii məziyyətləri ilə seçilən, vətənpərvərlik ruhu və əxlaqi-mənəvi saflıq aşılayan şeir, poema və mənzum dramları ədəbiyyat salnaməmizi zənginləşdirib. Ədibin əsərləri ingilis, fransız, alman, fars, italyan, çex, hind, ərəb, xorvat, rus və s. dillərə tərcümə olunub.
Nəriman Həsənzadənin əsərləri əsasında hazırlanan “Bütün Şərq bilsin”, “Atabəylər”, “Pompeyin Qafqaza yürüşü”, “Nabat xalanın çörəyi” və digər tamaşalar sənətsevərlər tərəfindən böyük rəğbətlə qarşılanıb.
Şairin Azərbaycan ədəbiyyatı və mədəniyyətinin inkişafında mühüm xidmətləri dövlətimiz tərəfindən daim yüksək qiymətləndirilib. O, “Əməkdar incəsənət xadimi” (1981), “Xalq şairi” (2005) fəxri adlarına, “Şöhrət” (2001), “Şərəf” (2011), “İstiqlal” (2021), "Heydər Əliyev" (2026) ordenlərinə və Heydər Əliyev Mükafatına (2017) layiq görülüb. Söz sənətkarı 2002-ci ildən Prezidentin fərdi təqaüdçüsü idi.

Азербайджанская литература и культура понесли тяжелую утрату.
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», Министерство культуры Азербайджана распространило официальное сообщение о кончине выдающегося представителя современной поэзии, народного поэта, драматурга и общественного деятеля Наримана Гасанзаде.
Нариман Алимамед оглу Гасанзаде родился 18 февраля 1931 года в поселке Пойлу Газахского района. Свой творческий и академический путь он начал с получения образования на филологическом факультете Гянджинского государственного университета (1949–1953), а затем продолжил обучение в Литературном институте имени М.Горького в Москве.
На протяжении своей многолетней карьеры Нариман Гасанзаде внес неоценимый вклад в развитие азербайджанской словесности. Он занимал ответственные посты в редакции газеты «Молодежь Азербайджана», журнале «Азербайджан», а также в Комитете по телевидению и радиовещанию. С 1976 по 1990 год он возглавлял газету «Литература и искусство». Кроме того, поэт активно участвовал в общественно-политической жизни страны: был депутатом Верховного Совета Азербайджана (1990–1995) и занимал должность первого заместителя министра печати и информации (1991–2001). С 2004 года руководил правлением Литературного фонда, а также долгое время возглавлял кафедру гуманитарных дисциплин в Национальной академии авиации.
Творческое наследие Наримана Гасанзаде охватывает широкий спектр тем — от лирических размышлений до глубоких социально-политических и исторических драм. Его произведения, такие как «Кем был Нуру-паша?», «Атабеки», «Поход Помпея на Кавказ», переведены на многие языки мира, включая английский, французский, немецкий и русский. Его поэзия и драматургия, пронизанные духом патриотизма и нравственной чистоты, обогатили национальную литературу.
Заслуги Наримана Гасанзаде перед государством были высоко оценены: он был удостоен почетных званий «Заслуженный деятель искусств» (1981) и «Народный поэт» (2005), а также награжден орденами «Слава» (2001), «Честь» (2011), «Независимость» (2021), орденом «Гейдар Алиев» (2026) и премией Гейдара Алиева (2017). С 2002 года он являлся персональным стипендиатом Президента Азербайджана.
Кончина Наримана Гасанзаде — это уход целой эпохи в азербайджанской литературе. Его произведения, ставшие классикой, продолжат жить в сердцах читателей, напоминая о важности сохранения национальных духовных ценностей.