Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Xalq şairi Nəriman Həsənzadənin vəfatı ilə bağlı nekroloq imzalayıb.
"Azərbaycan mədəniyyətinə ağır itki üz vermişdir. Müasir Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi, Heydər Əliyev mükafatı laureatı, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fərdi təqaüdçüsü, Əməkdar incəsənət xadimi, Xalq şairi Nəriman Əliməmməd oğlu Həsənzadə 2026-cı il avqustun 1-də ömrünün 96-cı ilində vəfat etmişdir.
Nəriman Həsənzadə 1931-ci il fevralın 2-də Qazax rayonunun Poylu kəndində anadan olmuşdur. Orta məktəbi bitirdikdən sonra o, 1949–1953-cü illərdə Həsən bəy Zərdabi adına Gəncə Dövlət Pedaqoji İnstitutunun dil və ədəbiyyat fakültəsində ali təhsil almış, 1957–1961-ci illərdə isə Moskvada Qorki adına Ədəbiyyat İnstitutunda oxumuşdur.
1962-ci ildə indiki Bakı Dövlət Universitetinin aspiranturasına daxil olan Nəriman Həsənzadə 1965-ci ildə aspiranturanı bitirib dissertasiya müdafiə edərək elmlər namizədi alimlik dərəcəsi almışdır.
Əmək fəaliyyətinə 1962-ci ildən başlayan Nəriman Həsənzadə "Azərbaycan gəncləri" qəzetində, "Azərbaycan" jurnalında və Azərbaycan Televiziya və Radio Verilişləri Komitəsində müxtəlif vəzifələrdə çalışmışdır. O, 1978–1991-ci illərdə "Ədəbiyyat və incəsənət" qəzetinin baş redaktoru işləyərkən qəzetin ədəbi-ictimai mühitdə nüfuzunun daha da genişləndirilməsi üçün böyük əmək sərf etmişdir.
Nəriman Həsənzadə 1991–2001-ci illərdə Azərbaycan Respublikası mətbuat və informasiya nazirinin birinci müavini və nazir əvəzi vəzifələrində çalışmışdır. O, 2001-ci ildən ömrünün sonunadək Milli Aviasiya Akademiyasının Humanitar fənlər kafedrasına rəhbərlik etmişdir.
Böyük söz ustası Nəriman Həsənzadə poeziya aləminə qədəm qoyduğu ilk vaxtlardan ədəbiyyatımıza yeni nəfəs gətirmişdir. Şair milli ədəbiyyatın çoxəsrlik parlaq ənənələrinə sadiq qalmaqla, özünəməxsus ifadə tərzi və dəst-xətti sayəsində Azərbaycan xalqının poetik fikir xəzinəsinə dəyərli töhfələr bəxş etmişdir. Qayəsini Vətən məhəbbəti, milli azadlıq duyğuları, ənənəvi dəyərlərə bağlılıq və mənəvi ucalığa çağırış təşkil edən əsərləri onu həmişə ədəbi prosesin ön mövqelərində saxlamışdır. Şairin öz həzinliyi və səmimiliyi, dil səlisliyi, axıcılığı və təbiiliyi ilə seçilən şeirlərində müasirlərimizin hiss və düşüncələri dolğun bədii əksini tapmışdır. Nəriman Həsənzadə poema və mənzum pyeslərində keçmişimizin uzaq və yaxın dövrlərinin taleyüklü mühüm hadisələrini və böyük şəxsiyyətlərini tarixi həqiqətlər işığında dərin vətənpərvərlik və milli dövlətçilik duyğusu ilə canlandırmışdır. Azərbaycan xalqının mübarizliyini və qəhrəmanlığını tərənnüm edən bu əsərlər teatr səhnələrində uğurla tamaşaya qoyulmuş, tamaşaçıların dərin rəğbətini qazanmışdır. Dilimizin tükənməz imkanlarından ustalıqla bəhrələnmiş şairin sözlərinə bu gün də sevilə-sevilə oxunan çox sayda mahnılar bəstələnmişdir.
Sənətkarın ədəbi şəxsiyyəti ilə vəhdət təşkil edən alim, pedaqoq və ictimai xadim kimi dolğun fəaliyyəti Vətənə və xalqa ləyaqətlə xidmətin bariz nümunəsidir. Nəriman Həsənzadə respublikamızın ictimai-siyasi və mədəni həyatında daim yaxından iştirak etmiş, müxtəlif illərdə SSRİ Ədəbiyyat Fondunun Azərbaycan şöbəsinin direktoru, eləcə də rayon, şəhər sovetinin və XII çağırış Azərbaycan Respublikası Ali Sovetinin deputatı olmuşdur.
Ölkənin və cəmiyyətin həyatında baş verən proseslərə daim dərin vətəndaşlıq duyğusu ilə yanaşmış Nəriman Həsənzadə mədəniyyətimizin tərəqqisi, milli-mənəvi dəyərlərimizin qorunub yaşadılması üçün var qüvvəsini sərf etmişdir.
Nəriman Həsənzadənin Azərbaycan ədəbiyyatı və mədəniyyətinin inkişafı naminə uzunmüddətli səmərəli fəaliyyəti yüksək qiymətləndirilmişdir. O, müstəqil Azərbaycan Respublikasının ali dövlət mükafatları – "Şöhrət" (2001), "Şərəf" (2011) və "İstiqlal" (2021) ordenləri ilə təltif edilmiş, 2026-cı ildə isə "Heydər Əliyev" ordeninə layiq görülmüşdür.
Görkəmli şair və dramaturq, tanınmış ictimai xadim, səmimi və təvazökar insan Nəriman Əliməmməd oğlu Həsənzadənin əziz xatirəsi onu tanıyanların qəlbində hər zaman yaşayacaq.

Президент Ильхам Алиев подписал некролог в связи с кончиной Наримана Гасанзаде
Президент Азербайджана Ильхам Алиев подписал некролог в связи с кончиной народного поэта Наримана Гасанзаде.
Как сообщает "Оперативный Информационный Центр-OMM", в тексте говорится:
"Азербайджанская культура понесла тяжелую утрату. Выдающийся представитель современной азербайджанской литературы, лауреат премии Гейдара Алиева, персональный стипендиат Президента Азербайджанской Республики, Заслуженный деятель искусств, народный поэт Нариман Алимамед оглу Гасанзаде скончался 1 августа 2026 года на 96-м году жизни.
Нариман Гасанзаде родился 2 февраля 1931 года в селе Пойлу Газахского района. После окончания средней школы он получил высшее образование на факультете языка и литературы Гянджинского государственного педагогического института имени Гасан бека Зардаби в 1949–1953 годах, а в 1957–1961 годах учился в Литературном институте имени Горького в Москве.
Поступив в 1962 году в аспирантуру нынешнего Бакинского государственного университета, Нариман Гасанзаде в 1965 году завершил обучение, защитил диссертацию и получил ученую степень кандидата наук.
Нариман Гасанзаде, начавший трудовую деятельность в 1962 году, работал на различных должностях в газете "Молодежь Азербайджана", журнале "Азербайджан" и Комитете по телевидению и радиовещанию Азербайджана. В 1978–1991 годах, будучи главным редактором газеты "Литература и искусство", он приложил большие усилия для расширения авторитета издания в литературно-общественной среде.
В 1991–2001 годах Нариман Гасанзаде занимал должности первого заместителя министра печати и информации Азербайджанской Республики и исполняющего обязанности министра. С 2001 года до конца жизни он возглавлял кафедру гуманитарных дисциплин Национальной академии авиации.
Великий мастер слова Нариман Гасанзаде с первых шагов в поэзии привнес в нашу литературу новое дыхание. Сохраняя верность многовековым ярким традициям национальной литературы, благодаря своему своеобразному стилю и почерку он внес ценный вклад в сокровищницу поэтической мысли азербайджанского народа. Его произведения, лейтмотивом которых были любовь к Родине, чувства национальной свободы, приверженность традиционным ценностям и призыв к духовному возвышению, всегда удерживали его на передовых позициях литературного процесса. В стихах поэта, отличающихся своей проникновенностью, искренностью, чистотой языка, плавностью и естественностью, нашли полное художественное отражение чувства и мысли наших современников. В своих поэмах и стихотворных пьесах Нариман Гасанзаде с глубоким патриотизмом и чувством национальной государственности воссоздал судьбоносные события и образы великих личностей далекого и близкого прошлого в свете исторических истин. Эти произведения, воспевающие стойкость и героизм азербайджанского народа, с успехом ставились на театральных сценах и завоевали глубокую симпатию зрителей. На слова поэта, мастерски использовавшего неисчерпаемые возможности нашего языка, было написано множество песен, которые и сегодня исполняются с большой любовью.
Многогранная деятельность мастера как ученого, педагога и общественного деятеля, составляющая единое целое с его литературной личностью, является ярким примером достойного служения Родине и народу. Нариман Гасанзаде постоянно принимал активное участие в общественно-политической и культурной жизни республики, в разные годы был директором азербайджанского отделения Литературного фонда СССР, а также депутатом районного, городского совета и Верховного Совета Азербайджанской Республики XII созыва.
Нариман Гасанзаде, всегда с глубоким гражданским чувством относившийся к процессам, происходящим в жизни страны и общества, отдавал все свои силы прогрессу нашей культуры, защите и сохранению наших национально-духовных ценностей.
Долголетняя плодотворная деятельность Наримана Гасанзаде во имя развития азербайджанской литературы и культуры получила высокую оценку. Он был награжден высшими государственными наградами независимой Азербайджанской Республики – орденами "Шохрат" (2001), "Шараф" (2011) и "Истиглал" (2021), а в 2026 году был удостоен ордена "Гейдар Алиев".
Светлая память о выдающемся поэте и драматурге, известном общественном деятеле, искреннем и скромном человеке Наримане Алимамед оглу Гасанзаде всегда будет жить в сердцах тех, кто его знал.