26-28 yanvar tarixlərində İspaniyanın Madrid şəhərində Madrid Qidalar Qovşağı Beynəlxalq Konqresində (“Madrid Fusion 2026”) Azərbaycanın qastroturizm imkanları tanıdılıb.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, tədbirdə ölkəmizin qastroturizm imkanlarının tanıdılması məqsədilə milli qastronomiya stendində milli mətbəx nümunələri, o cümlədən Slou Fud “Dad gəmisi” siyahısına müvafiq biomüxtəliflik nümunələri, milli qənnadı məmulatları və quru meyvələr nümayiş etdirilib və ziyarətçilərə təqdim olunub.
Milli mətbəx nümunələrinin təqdim olunduğu 2 ustad dərsi təşkil olunub, Azərbaycanın qastroturizm imkanlarını təşviq edən videoçarxlar nümayiş olunub və milli mətbəx nümunələrinin dequstasiyası keçirilib.
Azərbaycan stendini Azərbaycanın İspaniya Krallığındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri, BMT Turizm təşkilatı yanında daimi nümayəndəsi Ramiz Həsənov ziyarət edərək nümatiş etdirilən məhsullarla tanış olub.
Həmçinin milli qastronomiya stendini “elBulli” fondunun direktoru, 3 ulduz “Michelin” ulduzlu usta aşpaz Ferran Adrian ziyarət edib.
Konqres çərçivəsində Dövlət Turizm Agentliyinin sədrinin müavini Azadə Hüseynova ilə beynəlxalq qastronomik təsnifat olan “La Liste” təşkilatının beynəlxalq direktoru Stefani Kim arasında görüş keçirilib. Görüşdə beynəlxalq restoran təsnifat qurumu kimi “La Liste” ilə əməkdaşlıq, Azərbaycanın qastronomiya məhsullarının beynəlxalq miqyasda tanınması məsələləri müzakirə edilib.
Bundan əlavə, “Madrid Fusion”un qurucusu, İspaniyada fəaliyyət göstərən “Gastroactitud” rəqəmsal qastronomiya jurnalının təsisçisi Jose Carlos Capel ilə gələcək əməkdaşlıq perspektivləri, Azərbaycanın qastronomiya və kulinariya irsinin “Gastroactitud” və digər beynəlxalq platformalarda təqdimatının təşviqi istiqamətində fikir mübadiləsi aparılıb.
Qastronomiya üzrə eskpertlər, İspaniya Aşpazlar və Şirniyyatçılar Federasiyası (FACYRE) və İspaniya Qonaqpərvərlik Biznesləri Konfederasiyasının (HOSTELERÍA DE ESPAÑA) nümayəndələri ilə görüşlərdə bir sıra məsələlər, o cümlədən müvafiq təşkilatlarla əməkdaşlıq, Azərbaycana məxsus məhsullar, Abşeron zəfəranının unikallığı, zəfəran yığımı marşrutlarının yaradılması təklifləri və digər mövzular müzakirə edilib.
Beynəlxalq qastronomiya üzrə nüfuzlu tədbirlərdən biri kimi “Madrid Fusion” hər il keçirilərək dünyanın müxtəlif ölkələrindən qida brendləri, turizm şirkətləri, dövlət qurumları, “Michelin” ulduzlu aşpazlar, restoran sahibləri, tədqiqatçılar və media nümayəndələrini bir araya gətirən strateji əməkdaşlıq və tanıtım platforması kimi çıxış edir.

26-28 января в Мадриде (Испания) в рамках Международного конгресса Madrid Food Hub («Madrid Fusion 2026») были представлены возможности гастрономического туризма Азербайджана.
Как сообщает "Оперативный Информационный Центр-OMM", в целях продвижения туристического потенциала страны на национальном гастрономическом стенде были продемонстрированы образцы национальной кухни. В экспозицию вошли биоразнообразные продукты из списка Slow Food «Ковчег вкуса», национальные кондитерские изделия и сухофрукты.
В рамках мероприятия были организованы два мастер-класса по приготовлению блюд национальной кухни, показаны видеоролики, пропагандирующие гастротуризм Азербайджана, а также проведена дегустация национальных блюд.
Азербайджанский стенд посетил чрезвычайный и полномочный посол Азербайджана в Королевстве Испания, постоянный представитель при Всемирной туристской организации ООН Рамиз Гасанов. Также гостем стенда стал директор фонда «elBulli», обладатель трех звезд Michelin, знаменитый шеф-повар Ферран Адрия.
В ходе конгресса состоялась встреча заместителя председателя Государственного агентства по туризму Азады Гусейновой с международным директором престижного гастрономического рейтинга «La Liste» Стефани Ким. Стороны обсудили вопросы сотрудничества и международного признания азербайджанских гастрономических продуктов.
Кроме того, были обсуждены перспективы сотрудничества с основателем «Madrid Fusion» и цифрового журнала «Gastroactitud» Хосе Карлосом Капелем. В центре внимания находились вопросы продвижения кулинарного наследия Азербайджана на международных платформах.
На встречах с экспертами, представителями Федерации поваров и кондитеров Испании (FACYRE) и Конфедерации гостиничного бизнеса Испании (HOSTELERÍA DE ESPAÑA) обсуждались уникальность абшеронского шафрана, создание туристических маршрутов по сбору шафрана и другие инициативы.
Отметим, что «Madrid Fusion» является одним из самых авторитетных мировых событий в сфере гастрономии. Ежегодно конгресс выступает в качестве стратегической платформы, объединяющей ведущие пищевые бренды, туристические компании, государственные структуры, шеф-поваров со звездами Michelin и экспертов со всего мира. Участие в подобных форумах способствует укреплению имиджа Азербайджана как перспективного направления для гурманов и ценителей культурного наследия.