İran və Rusiya arasında 500 milyon avroluq gizli silah müqaviləsi imzalanıb
İran ötən il İsrail ilə baş verən hərbi münaqişə zamanı ciddi zərər görmüş hava hücumundan müdafiə şəbəkəsini yenidən qurmaq məqsədilə ilə 500 milyon avro dəyərində müqaviləsi imzalayıb.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" "Financial Times" nəşrinə istinadən xəbər verir ki, Moskvada imzalanan bu razılaşma çərçivəsində Rusiya Tehrana üç il ərzində 500 ədəd "Verba" buraxılış qurğusu və 2500 ədəd "9M336" raketi tədarük edəcək.
Məlumata görə, İran bu sistemlər üçün rəsmi müraciəti 2025-ci ilin iyulunda, İsrailin hava zərbələri nəticəsində ölkənin müdafiə sistemlərinin sıradan çıxmasından dərhal sonra edib.
Müqavilə Rusiyanın dövlət silah ixracı agentliyi olan "Rosoboronexport" və İranın arasında bağlanıb.
Danışıqlarda əsas vasitəçi kimi çıxış edən Ruhullah Katebi daha əvvəl hərbi satışlardakı roluna görə ABŞ tərəfindən sanksiyalara məruz qalıb.
Müqavilənin detalları aşağıdakıları əhatə edir:
• Hər bir "9M336" raketinin qiyməti 170 000 avro;
• Hər bir buraxılış qurğusunun qiyməti 40 000 avro;
• 500 ədəd "Mowgli-2" gecəgörmə cihazı.
Tədarüklərin əsasən 2027-2029-cu illər arasında həyata keçirilməsi planlaşdırılsa da, bəzi hərbi yüklərin artıq İrana çatdırıldığı bildirilir.
Yanvar ayında Rusiyadan İrana ən azı altı ədəd "Mi-28" hücum helikopterinin göndərildiyi qeyd olunur.
"Verba" sistemləri Rusiyanın ən müasir portativ hava hücumundan müdafiə vasitələrindən biri hesab olunur. Bu sistemlər alçaqdan uçan təyyarələri, dronları və qanadlı raketləri hədəf almaq qabiliyyətinə malikdir.
Ekspertlər hesab edirlər ki, bu silahlar İranın ümumi hərbi gücünü köklü şəkildə dəyişməsə də, ABŞ və müttəfiqlərinin bölgədəki helikopter və dron əməliyyatlarını xeyli çətinləşdirə bilər.
Qeyd edək ki, son iki il ərzində İran müharibəsi üçün Rusiyanı dron və raketlərlə təmin edib. Analitiklər bu yeni silah müqaviləsini Tehranın strateji müdafiə xəttini gücləndirmək cəhdi və Qərbin sanksiyalarına baxmayaraq, Rusiya ilə dərinləşən hərbi ittifaqının göstəricisi kimi qiymətləndirirlər.

Иран и Россия заключили секретную оружейную сделку на 500 млн евро
Иран подписал секретное соглашение с Россией на сумму 500 миллионов евро с целью восстановления своей сети противовоздушной обороны, серьезно пострадавшей в ходе военного конфликта с Израилем в прошлом году. Как сообщает "Оперативный Информационный Центр-OMM" со ссылкой на издание "Financial Times", в рамках данного соглашения, подписанного в Москве, Россия в течение трех лет поставит Тегерану 500 пусковых установок "Верба" и 2500 ракет "9М336".
Согласно информации, официальный запрос на эти системы Иран направил в июле 2025 года, сразу после того, как в результате воздушных ударов Израиля системы обороны страны были выведены из строя. Контракт был заключен между государственным агентством по экспорту вооружений России "Рособоронэкспорт" и Министерством обороны Ирана. Основным посредником в переговорах выступил Рухулла Катеби, который ранее попал под санкции США за свою роль в военных продажах.
Детали контракта включают следующие позиции:
• Стоимость каждой ракеты "9М336" составляет 170 000 евро;
• Стоимость каждой пусковой установки — 40 000 евро;
• 500 приборов ночного видения "Mowgli-2".
Хотя основные поставки планируется осуществить в период с 2027 по 2029 год, сообщается, что некоторые военные грузы уже доставлены в Иран. В частности, отмечается, что в январе из России в Иран было отправлено как минимум шесть ударных вертолетов "Ми-28".
Системы "Верба" считаются одними из самых современных российских переносных зенитно-ракетных комплексов (ПЗРК). Эти системы способны поражать низколетящие самолеты, беспилотники и крылатые ракеты. Эксперты полагают, что, хотя это оружие коренным образом не изменит общую военную мощь Ирана, оно может значительно осложнить операции вертолетов и дронов США и их союзников в регионе.
Стоит отметить, что за последние два года Иран обеспечивал Россию беспилотниками и ракетами для войны в Украине. Аналитики расценивают этот новый контракт как попытку Тегерана укрепить свою стратегическую линию обороны и как показатель углубляющегося военного союза с Россией, несмотря на западные санкции. Подобное сотрудничество подчеркивает изменение геополитической динамики на Ближнем Востоке, где Москва и Тегеран стремятся к созданию единого оборонного контура в противовес западному влиянию.