İran parlamentinin sədri Məhəmməd Baqir Qalibaf və xarici işlər naziri Abbas Əraqçi Omanda rəsmi səfərdə olublar.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, səfər çərçivəsində tərəflər ikitərəfli əməkdaşlıq, mehriban qonşuluq münasibətləri və qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.
Məlumata görə, Omanın xarici işlər naziri Seyid Bədr bin Həməd əl-Busaidi ilə keçirilən görüşdə əsas diqqət Tehran və Vaşinqton arasında imzalanmış anlaşma memorandumuna, xüsusilə də Hörmüz boğazı ilə bağlı müddəalara yönəldilib.
Bildirilib ki, görüş zamanı beynəlxalq hüquq normalarına riayət olunmasının və Hörmüz boğazından gəmilərin təhlükəsiz keçidinin təmin edilməsinin vacibliyi vurğulanıb. Omanlı nazir regional sabitliyin qorunması və dəniz yollarında təhlükəsizliyin gücləndirilməsi üçün diplomatik imkanlardan maksimum istifadə edilməsinin əhəmiyyətini qeyd edib.
Qeyd olunub ki, tərəflər bu cür əməkdaşlığın bölgədə gərginliyin azaldılmasına və beynəlxalq su yollarında təhlükəsizliyin təmin olunmasına töhfə verəcəyini bildiriblər.
Məlumata görə, səfər qlobal neft daşımaları baxımından strateji əhəmiyyət daşıyan Hörmüz boğazı ətrafında regional gərginliyin artdığı bir dövrə təsadüf edib. Pakistanın vasitəçiliyi ilə İran və ABŞ arasında əldə olunan razılaşmanın fevralın 28-də başlayan hərbi toqquşmalara son qoyulmasını, boğazın yenidən açılmasını və gələcək gərginliklərin qarşısının alınmasını nəzərdə tutduğu bildirilib. danışıqlar şərtilə sanksiyaların mərhələli şəkildə ləğvini nəzərdə tutur.

Иран и Оман обсудили вопросы управления Ормузским проливом
Председатель парламента Ирана Мохаммад Багер Галибаф и министр иностранных дел Аббас Аракчи совершили официальный визит в Оман.
Как сообщает "Оперативный Информационный Центр-OMM", в рамках визита стороны провели обмен мнениями по вопросам двустороннего сотрудничества, добрососедских отношений и темам, представляющим взаимный интерес.
Согласно полученной информации, в ходе встречи с главой МИД Омана Саидом Бадром бен Хамадом аль-Бусаиди основное внимание было уделено меморандуму о взаимопонимании, подписанному между Тегераном и Вашингтоном, в частности, положениям, касающимся Ормузского пролива.
Было подчеркнуто значение соблюдения норм международного права и обеспечения безопасного прохода судов через Ормузский пролив. Оманский министр отметил важность максимального использования дипломатических инструментов для поддержания региональной стабильности и усиления безопасности морских путей.
Стороны выразили уверенность, что подобное сотрудничество внесет вклад в снижение напряженности в регионе и обеспечение безопасности на международных водных путях.
Визит состоялся на фоне роста региональной напряженности вокруг Ормузского пролива, имеющего стратегическое значение для глобальных поставок нефти. Сообщается, что соглашение, достигнутое между Ираном и США при посредничестве Пакистана, предусматривает прекращение военных столкновений, начавшихся 28 февраля, возобновление работы пролива и предотвращение будущих эскалаций, а также поэтапную отмену санкций при условии проведения переговоров.