Mayın 17-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Bolqarıstan Respublikasının Prezidenti İliyana Yotova ilə görüşüb.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, ali qonaq bu ilin fevralında Münxen Təhlükəsizlik Konfransı çərçivəsində Azərbaycan Prezidenti ilə görüşünü və görüş əsnasında aparılmış müzakirələri məmnunluqla xatırladı.
Bolqarıstan Prezidenti hazırda dünyada müharibələrin və münaqişələrin olduğu bir şəraitdə aktual mövzuya həsr olunmuş Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü Sessiyasının Azərbaycanda keçirilməsini böyük hadisə kimi qiymətləndirildi. Vurğuladı ki, Bolqarıstan bu tədbirdə dövlət başçısı, eyni zamanda, bu ölkənin 10-dan artıq müxtəlif bələdiyyələrinin rəhbərləri, həmçinin Şuşa şəhəri ilə qardaşlaşmış Veliko Tırnovo şəhərinin meri səviyyəsində təmsil olunur.
Qonaq Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun sessiyasının dünyada bu sahə ilə bağlı aktual mövzuların müzakirə edildiyi mühüm platforma olduğunu deyərək, tədbirin ölkəmizdə təşkil edilməsi münasibətilə təbriklərini çatdırdı.
Prezident İliyana Yotova Azərbaycanla Bolqarıstan arasında enerji sahəsində əməkdaşlığın əhəmiyyətini vurğuladı, bu xüsusda "Həmrəylik Halqası" layihəsinin önəmini qeyd etdi. Mədəni və humanitar əlaqələrə toxunan Bolqarıstan Prezidenti Azərbaycanda bolqar dilinin tədrisini yüksək qiymətləndirdi. O, həmçinin Heydər Əliyev Fondunun Bolqarıstanda həyata keçirdiyi humanitar layihələri, Veliko Tırnovo ilə Şuşa şəhərinin qardaşlaşmasını və bu xüsusda orada Şuşa parkının salındığını qeyd etdi.
İliyana Yotova Heydər Əliyev Fondunun Bolqarıstanda "Trapezitsa" Memarlıq Muzeyi Qoruğunun bərpasına göstərdiyi dəstəyə görə bir daha minnətdarlığını bildirdi.
Söhbət zaman ölkələrimiz arasında səmərəli əməkdaşlığın qarşılıqlı hörmət və etimad əsasında möhkəmləndiyi vurğulandı, enerji, həmçinin elektrik enerjisinin ixracı, kənd təsərrüfatı, turizm və digər sahələrdə əlaqələrin perspektivləri müzakirə olundu.

Президент Ильхам Алиев встретился с Президентом Болгарии
17 мая Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев встретился с Президентом Республики Болгария Илианой Йотовой.
Как сообщает "Оперативный Информационный Центр-OMM", в ходе беседы высокая гостья с удовлетворением вспомнила свою встречу с Президентом Азербайджана, состоявшуюся в феврале текущего года в рамках Мюнхенской конференции по безопасности, и подчеркнула важность проведенных тогда дискуссий.
Президент Болгарии назвала проведение в Азербайджане 13-й сессии Всемирного форума по градостроительству важным событием, особенно в условиях современных глобальных вызовов и конфликтов. Она отметила, что Болгария представлена на мероприятии на высоком уровне, включая руководителей более 10 муниципалитетов и мэра города Велико-Тырново, который является городом-побратимом города Шуша. Илиана Йотова поздравила азербайджанскую сторону с организацией этой престижной международной платформы.
Президент Ильхам Алиев выразил благодарность за поздравления. В ходе встречи была подчеркнута стратегическая значимость энергетического сотрудничества, в частности проекта «Кольцо солидарности» (Solidarity Ring). Особое внимание было уделено гуманитарным связям: Президент Болгарии высоко оценила преподавание болгарского языка в Азербайджане и выразила признательность за проекты Фонда Гейдара Алиева, включая реставрацию архитектурного музея-заповедника «Трапезица» в Болгарии.
Отношения между Азербайджаном и Болгарией носят характер стратегического партнерства, подкрепленного активным политическим диалогом и экономическим взаимодействием. Болгария является одним из ключевых партнеров Азербайджана в Европейском Союзе в вопросах обеспечения энергетической безопасности Европы. Культурный обмен и побратимство городов Шуша и Велико-Тырново служат дальнейшему сближению народов двух стран и укреплению двусторонней повестки дня.