Azərbaycan inkluziv və dayanıqlı inkişafı davam etdirir.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bu fikirlər Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin BMT-nin Asiya və Sakit Okean üzrə İqtisadi və Sosial Komissiyasının səksən ikinci sessiyasının iştirakçılarına müraciətində yer alıb.
Dövlət başçısı qeyd edib ki, son iki onillik ərzində, iqtisadiyyatımız təxminən dörd dəfə artıb, yoxsulluq və işsizlik isə təqribən 5 % səviyyəsinə düşüb:
"Sosial müdafiə və infrastruktur sahəsində böyük sərmayələr, hazırda, sayı 10 milyonu keçmiş əhalimizin rifahını yaxşılaşdırıb. Azərbaycan, BMT-nin 2030-cu il Gündəliyini milli inkişaf strategiyalarına daxil edərək, yoxsulluğun azaldılması, təhsil və səhiyyə sahələrində nailiyyətlər qazanaraq, heç kəsi diqqətdən kənarda qoymamaq prinsipinə qəti şəkildə sadiq çıxdığımızı əks etdirən könüllü milli hesabatlarını dövri olaraq təqdim edərək, Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin icrasında böyük tərəqqi əldə edib".
Prezident əlavə edib ki, Azərbaycan əsas daşımalar qovşağı kimi öz rolunu gücləndirir:
"Cari geosiyasi mühitdə, Orta Dəhlizin əhəmiyyəti artır. Zəngəzur Dəhlizi Asiyanı Avropa ilə birləşdirərək, Asiya və Sakit Okean üzrə İqtisadi və Sosial Komissiyanın prioritetləri ilə tam uyğun şəkildə daha geniş nəqliyyat, enerji və rəqəmsal şəbəkələrə töhfə verərək, regional bağlantıları daha da artıracaq. Azərbaycan sabit və şaxələndirilmiş enerji təchizatına töhfə verərək, müxtəlif bölgələrdə enerji təhlükəsizliyinin təminatçısı kimi öz etibarlı rolunu oynamaqda davam edir".
"Münaqişənin başa çatması Azərbaycanın beynəlxalq səylərinin genişləndirilməsi üçün də yeni imkanları yaratmışdır. Azərbaycanın Türk Dövlətləri Təşkilatında və Asiyada Qarşılıqlı Fəaliyyət və Etimad Tədbirləri üzrə Müşavirədə sədrliyi, onun D8 - İqtisadi Əməkdaşlıq üzrə Təşkilata, Mərkəzi Asiyada dövlət başçılarının məşvərətçi görüşlərinə qəbul olunması və COP29 tədbirinə uğurla ev sahibliyi, beynəlxalq ictimaiyyətin Azərbaycanın xarici siyasətinə artan etimadının təzahürüdür", - deyə Prezident İlham Əliyev vurğulayıb.

Ильхам Алиев: Азербайджан укрепляет роль транспортного узла
Азербайджан продолжает инклюзивное и устойчивое развитие, укрепляя свои позиции в качестве ключевого транспортно-логистического хаба региона. Как сообщает “Оперативный Информационный Центр-OMM”, об этом говорится в обращении Президента Ильхама Алиева к участникам 82-й сессии Экономической и социальной комиссии ООН для Азии и Тихого океана (ЭСКАТО).
В своем послании Президент Ильхам Алиев подчеркнул, что за последние два десятилетия экономика Азербайджана выросла почти в четыре раза, а уровень бедности и безработицы снизился до отметки в 5%. Глава государства отметил, что реализация Целей устойчивого развития ООН и Повестки-2030 интегрирована в национальные стратегии страны. Особое внимание в обращении было уделено развитию транзитного потенциала: «В нынешних геополитических условиях значение Срединного коридора возрастает. Зангезурский коридор, соединяя Азию с Европой, внесет вклад в расширение транспортных, энергетических и цифровых сетей, еще больше усиливая региональную взаимосвязанность», — подчеркнул Президент Ильхам Алиев. Глава государства также добавил, что проведение в Баку климатической конференции COP29 и председательство в авторитетных международных организациях являются ярким свидетельством доверия мирового сообщества к внешнеполитическому курсу республики.
Стоит отметить, что Азербайджан играет роль стратегического моста на стыке Востока и Запада, активно развивая Транскаспийский международный транспортный маршрут (Срединный коридор). Экономическая стратегия страны, направленная на диверсификацию и развитие ненефтяного сектора, позволила превратить республику в надежного гаранта энергетической безопасности Европы и важный узел в системе глобальных грузоперевозок. Участие Азербайджана в таких инициативах, как ЭСКАТО ООН, способствует укреплению регионального сотрудничества и созданию новых экономических возможностей в Каспийском и Черноморском регионах.