ICESCO-nun Baş direktoru Prezident İlham Əliyevi təbrik edib
“Zayed İnsan Qardaşlığı Mükafatı”na layiq görülməyiniz münasibətilə Sizə İslam Dünyası Təhsil, Elm və Mədəniyyət Təşkilatı (ICESCO) adından və şəxsən öz adımdan ən səmimi təbriklərimizi çatdırmaqdan böyük şərəf və məmnunluq duyuram.
Mərhum Şeyx Zayedin adını daşıyan bu xüsusi mükafat həyatını tolerantlıq və dinc yanaşı yaşamaq dəyərlərinə həsr etmiş bir liderə layiqli ehtiramdır. Bu şərəfə layiq görülməyiniz cəsarətli liderliyinizin və Cənubi Qafqaz üçün yeni bir sülh fəsli yaratmaq məramına sarsılmaz sadiqliyinizin bariz sübutudur.
Biz arasında tarixi sülh təşəbbüsünü böyük ümidlə izlədik. Zati-alinizin də qeyd etdiyi kimi, 2025-ci il avqustun 8-də Vaşinqtonda Birgə Bəyannamənin imzalanmasından sonrakı aylarda hər iki ölkə cəmiyyətinin ikitərəfli ticarət və tranzit sahəsində ümidverici addımlar da daxil olmaqla, sülhün real faydalar gətirməsinin şahidi olduğunu görmək çox ruhlandırıcıdır. Dialoqdan əməkdaşlığa doğru bu əhəmiyyətli irəliləyiş həqiqətən təqdirəlayiqdir.
ICESCO yekun və hərtərəfli Sülh Sazişinə doğru bu həyati əhəmiyyətli irəliləyişi qətiyyətlə dəstəkləyir. Əminik ki, bu gün qoyulan təməllər regionun gələcək nəsilləri üçün davamlı sabitliyi, təhlükəsizliyi və rifahı təmin edəcəkdir. Təşkilatımız qarşılıqlı anlaşma və həmrəylik körpüləri qurmağı hədəfləyən təhsil, elm və mədəniyyət proqramları vasitəsilə bu səyləri dəstəkləməyə hazırdır.
Azərbaycan xalqı üçün daha firavan və dinc gələcək qurmağa sadiqliyiniz hər dəfə məndə dərin təəssürat yaradır. Bu mükafat Sizin siyasətinizin hazırda regionda harmoniyaya yol açdığını bir daha təsdiqləyir.
Zati-aliləri, bu mükafata layiq görülməyiniz münasibətilə bir daha səmimi təbriklərimizi qəbul etməyinizi xahiş edirəm. Azərbaycan Respublikasını sarsılmaz sülh və qardaşlıqla müəyyən edilmiş gələcəyə doğru istiqamətləndirmək yolunda Sizə davamlı uğurlar arzulayırıq.

Гендиректор ICESCO поздравил Президента Ильхама Алиева
Генеральный директор ICESCO Салим бин Мухаммед аль-Малик направил поздравительное письмо Президенту Азербайджана Ильхаму Алиеву.
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», в послании выражаются искренние поздравления от имени Организации исламского мира по вопросам образования, науки и культуры (ICESCO) и лично от гендиректора в связи с присуждением главе государства престижной «Зайедовской премии человеческого братства».
В письме подчеркивается, что эта награда, носящая имя покойного шейха Зайеда, является достойным признанием заслуг лидера, посвятившего свою жизнь ценностям толерантности и мирного сосуществования. Салим бин Мухаммед аль-Малик отметил, что это достижение является ярким свидетельством решительного лидерства Президента Ильхама Алиева и его непоколебимой приверженности созданию новой главы мира на Южном Кавказе.
«Мы с большой надеждой следили за исторической мирной инициативой между Азербайджаном и Арменией. Как отметил Ваше превосходительство, после подписания Совместной декларации в Вашингтоне 8 августа 2025 года, крайне воодушевляет тот факт, что общества обеих стран стали свидетелями реальных плодов мира, включая многообещающие шаги в сфере двусторонней торговли и транзита. Этот значительный прогресс от диалога к сотрудничеству действительно достоин высокой оценки», — говорится в тексте письма.
Гендиректор также подтвердил, что ICESCO решительно поддерживает продвижение к окончательному и всеобъемлющему мирному соглашению, которое обеспечит стабильность и процветание будущих поколений региона. Организация выразила готовность поддерживать эти усилия через программы в области образования, науки и культуры.
Справка: ICESCO (Организация исламского мира по вопросам образования, науки и культуры) — специализированная международная организация, основанная в 1982 году со штаб-квартирой в Рабате (Марокко). Азербайджан активно сотрудничает с организацией с 1991 года, а в 2024 году город Шуша был объявлен «Культурной столицей исламского мира», что подчеркивает высокий уровень партнерства между Азербайджаном и исламским миром в гуманитарной сфере.