Gürcüstanda toyda azərbaycanlılar arasında insidentlə bağlı 2 nəfər saxlanılıb, 3 nəfər məsuliyyətə cəlb edilib
Gürcüstanın Qardabani rayonunun kəndində yanvarın 5-də baş vermiş qanlı insidentlə bağlı 2 nəfər saxlanılıb, 3 nəfər isə məsuliyyətə cəlb edilib.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, bu barədə Gürcüstanın Daxili İşlər Nazirliyindən bildirilib.
Məlumata əsasən, saxlanılan 2000 və 1995-ci il təvəllüdlü şəxslər qəsdən adam öldürməyə cəhddə, başqasının əmlakına zorla qəsd etmə və iki və ya daha çox qarşı qrup şəklində zorakılıqda ittiham olunurlar.
İstintaqla müəyyən edilib ki, Qardabanidə yaşayan 6 nəfər arasında yaranan mübahisə qarşıdurmaya keçib və nəticədə 2 nəfərə bıçaqla xəsarətlər yetirilib.
Qarşıdurma zamanı həmçinin bir nəfər qəsdən maşınını 2 nəfərin üzərinə sürüb, nəticədə F.Ə. adlı şəxs hadisə yerində ölüb. Xəsarət alan 4 nəfər təcili tibbi yardımla xəstəxanaya çatdırılıb.
Faktla bağlı istintaq davam etdirilir. Törədilmiş cinayət əməllərinə görə 20 ilədək həbs cəzası nəzərdə tutulur.
Qeyd edək ki, insident Qara Təhlə kəndində keçirilən toy mərasimində başlayıb. Fiziki qarşıdurma zamanı ölən Fail Əliyevin toyun tamadası olduğu bildirilir.

В Грузии задержаны причастные к инциденту на свадьбе азербайджанцев
В связи с кровавым инцидентом, произошедшим 5 января в селе Гара Тахла Гардабанского района Грузии, задержаны два человека, еще трое привлечены к ответственности.
Как сообщает "Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" со ссылкой на Министерство внутренних дел Грузии, задержанные лица 1995 и 2000 годов рождения обвиняются в покушении на умышленное убийство, умышленном повреждении чужого имущества и групповом насилии в отношении двух и более лиц.
Следствием установлено, что спор между шестью жителями Гардабани перерос в физическое противостояние, в ходе которого двое получили ножевые ранения. Кроме того, один из участников конфликта намеренно направил автомобиль на двух человек, в результате чего гражданин Ф.А. скончался на месте. Четверо пострадавших были экстренно госпитализированы. По имеющимся данным, погибший Фаиль Алиев был тамадой на свадебном торжестве, где и начался конфликт.
В настоящее время следственные мероприятия по факту продолжаются. За совершенные преступления законодательство Грузии предусматривает наказание в виде лишения свободы на срок до 20 лет. Отметим, что Гардабанский район является регионом Грузии с компактным проживанием этнических азербайджанцев, и подобные инциденты находятся под пристальным вниманием правоохранительных органов для обеспечения правопорядка в общинах.