Gürcüstan Azərbaycanla sərhəd bölgəsində yeni milli park təsis edir
parlamentinin Regional siyasət və özünüidarəetmə komitəsi - Milli Parkının yaradılmasını nəzərdə tutan qanun layihəsinə ilkin dəstəyini verib. Layihəni parlamentə təqdim edən Gürcüstanın ətraf mühitin mühafizəsi və kənd təsərrüfatı nazirinin müavini Zurab Ezuqbaia sənədin təfərrüatları barədə məlumat verib.
Qanun layihəsinə əsasən, Azərbaycanla sərhədə yaxın Kaxeti bölgəsində, xüsusilə Saqareco, Qurcaani və Telavi bələdiyyələrinin ərazisində 21 min 761 hektarlıq sahədə yeni milli parkın qurulması planlaşdırılır. Təşəbbüs çərçivəsində aşağıdakı tədbirlərin həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur:
• Tsiv-Qombori Milli Parkının yaradılması;
• Siqnaqi Qoruğunun təsis edilməsi;
• Tsiv-Qombori Qoruq Landşaftının yaradılması.
Rəsmi açıqlamaya görə, layihənin əsas məqsədi regionda biomüxtəlifliyin qorunması, meşə ekosistemlərinin mühafizəsi və ekoturizm potensialının artırılmasıdır. İdarəetmə məsələlərinə gəldikdə, Tsiv-Qombori Milli Parkı və Siqnaqi Təbiət Qoruğu Gürcüstanın Ərazilər Agentliyinin tabeliyində olacaq, Tsiv-Qombori qorunan landşaft zonasının idarəçiliyi isə Qurcaani bələdiyyəsinə veriləcək. Qanun layihəsi artıq parlamentin plenar iclasına tövsiyə edilib.

Грузия создаст новый нацпарк на границе с Азербайджаном
Комитет по региональной политике и самоуправлению парламента Грузии в первом чтении поддержал законопроект о создании национального парка Цив-Гомбори.
Как сообщает "Оперативный Информационный Центр-OMM", проект представил заместитель министра охраны окружающей среды и сельского хозяйства Грузии Зураб Эзугбая.
Согласно документу, национальный парк Цив-Гомбори будет создан на административных территориях муниципалитетов Сагареджо, Гурджаани и Телави на общей площади 21 761 гектар. Проект также предусматривает создание Сигнахского природного заповедника и охраняемого ландшафта Цив-Гомбори.
Речь идет о создании новых охраняемых природных зон в регионе Кахетия в Грузии, расположенном вблизи границы с Азербайджаном.
По официальным данным, основной целью создания нового национального парка является сохранение биоразнообразия, охрана лесных экосистем и развитие экотуризма в регионе.
Было отмечено, что национальный парк Цив-Гомбори и Сигнахский природный заповедник будут находиться под управлением Агентства охраняемых территорий Грузии. Управление охраняемой ландшафтной зоной Цив-Гомбори будет возложено на муниципалитет Гурджаани.
Законопроект рекомендован к рассмотрению на пленарном заседании парламента страны.
Отметим, что Азербайджан и Грузия активно сотрудничают в сфере охраны окружающей среды и устойчивого развития. Создание новых охраняемых природных территорий в приграничных регионах способствует сохранению уникальной экосистемы Южного Кавказа и укреплению туристического потенциала обеих стран.