Yaponiyada keçirilən hərracda mavi tuna balığı rekord qiymətə satıldı
Yaponiyanın paytaxtında yerləşən Toyosu balıq bazarında keçirilən 2026-cı ilin ilk hərracında mavi üzgəcli tuna balığı 3,2 milyon dollara (təxminən 255...
Tokioda keçirilən ənənəvi yeni il hərracında mavi üzgəcli tuna rekord qiymətə satılıb.
“Operativ Məlumat Mərkəzi – OMM” NHK-yə istinadən xəbər verir ki, Yaponiyanın paytaxtında yerləşən Toyosu balıq bazarında keçirilən 2026-cı ilin ilk hərracında mavi üzgəcli tuna balığı 3,2 milyon dollara (təxminən 255 milyon rubl) alıcı tapıb.
Məlumata görə, rekord məbləğə satılan 243 kiloqramlıq tuna Aomori prefekturası sahillərində tutulub. Hərrac yanvarın 5-də baş tutub.
Hərracın qalibi olan məşhur suşi restoranları şəbəkəsinin prezidenti Kimura Kiyoşi bildirib: “Bu tuna balığını görəndə sadəcə yanından keçə bilmədim”.
O, qiymətin bir qədər gözlənilməz olduğunu etiraf etsə də, mümkün qədər çox insanın bu eksklüziv tuna balığının dadına baxmasını istədiyini vurğulayıb.

На традиционном новогоднем аукционе в Токио голубой тунец был продан за рекордную сумму.
Как сообщает телеканал NHK, на первых торгах 2026 года, прошедших на рыбном рынке Тоёсу в японской столице, голубой тунец был продан за 3,2 миллиона долларов. Рекордный экземпляр весом 243 килограмма был выловлен у побережья префектуры Аомори. Аукцион состоялся 5 января.
Победителем торгов стал президент известной сети ресторанов суши Киёси Кимура. "Увидев этого тунца, я просто не смог пройти мимо", — отметил он. Кимура признал, что цена оказалась несколько неожиданной, однако подчеркнул свое желание, чтобы как можно больше людей смогли попробовать этот эксклюзивный деликатес.
Традиционные новогодние аукционы на рынке Тоёсу (преемнике знаменитого рынка Цукидзи) являются одним из самых знаковых событий в деловом календаре Японии, символизируя начало года. Голубой тунец, часто называемый "черным бриллиантом" океана, считается самым ценным видом рыбы для приготовления суши и сашими высшего качества. Подобные торги не только демонстрируют престиж покупателей, но и служат важным индикатором экономической активности и состояния рыбной промышленности страны.