Əli Abdullahi: Hörmüzün blokadaya alınması ABŞ və İran arasında atəşkəsin pozulmasına səbəb olacaq
ABŞ dəniz blokadasını davam etdirərsə, dəniz, eləcə də Fars və Oman körfəzləri vasitəsilə ticarəti kəsə bilərik.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” "The Times of Israel" qəzetinə istinadən xəbər verir ki, bunu İran Silahlı Qüvvələrinin Mərkəzi Komandanlığının rəhbəri Əli Abdullahi bildirib.
Onun sözlərinə görə, əgər ABŞ blokadanı davam etdirərsə və İranın ticarət gəmiləri və neft tankerlərinə təhlükə yaradarsa, bu, rejiminin pozulmasına gətirib çıxara bilər.
"İslam Respublikasının güclü silahlı qüvvələri Fars, Oman körfəzləri və Qırmızı dəniz vasitəsilə ixracın və ya idxalın davam etdirilməsinə imkan verməyəcək", - o bildirib.
Qəzet qeyd edib ki, Qırmızı dənizin blokadaya alınması, ehtimal ki, Yəməndə İranın dəstəklədiyi husilər hərəkatının cəlb edilməsi ilə bağlı olacaq.
Xatırladaq ki, fevralın 28-də ABŞ və İsrail İrana qarşı əməliyyatlara başlayıb və bir sıra şəhərlərə hava zərbələri endirib. Həmin gün zərbələr nəticəsində İranın ali rəhbəri Əli Xamenei öldürülüb. Cavab olaraq İran İsrail ərazisinə raket zərbələri endirib və Fars körfəzi ölkələrindəki ABŞ hərbi bazalarına hücum edib.
İran, ABŞ və onların müttəfiqləri 2026-cı il aprelin 8-nə keçən gecə iki həftəlik atəşkəs barədə razılığa gəliblər. Aprelin 11-12-də İslamabadda Pakistanın vasitəçiliyi ilə İran və ABŞ arasında danışıqlar keçirilib. Saatlarla davam edən müzakirələr razılaşma əldə edilmədən başa çatıb.
Daha əvvəl ABŞ Prezidenti bildirib ki, ABŞ aprelin 13-də Şərq yay vaxtı ilə saat 10:00-da (Bakı vaxtı ilə 18:00-da) Hörmüz boğazında İran limanlarını bloklamağa başlayıb.

Если США продолжат морскую блокаду, мы можем прекратить торговлю через Красное море, а также Персидский и Оманский заливы. Как сообщает “Оперативный Информационный Центр-OMM” со ссылкой на газету "The Times of Israel", об этом заявил глава Центрального командования Вооруженных сил Ирана Али Абдуллахи.
По его словам, если США не прекратят блокаду и будут создавать угрозу для иранских торговых судов и нефтяных танкеров, это может привести к нарушению режима прекращения огня. "Мощные вооруженные силы Исламской Республики не допустят продолжения экспорта или импорта через Персидский, Оманский заливы и Красное море", — подчеркнул он. Издание отмечает, что к блокаде Красного моря, вероятно, будет привлечено поддерживаемое Ираном движение хуситов в Йемене.
Напомним, что 28 февраля США и Израиль начали военную операцию против Ирана, нанеся авиаудары по ряду городов. В тот же день в результате ударов погиб верховный лидер Ирана Али Хаменеи. В ответ Иран нанес ракетные удары по территории Израиля и атаковал военные базы США в странах Персидского залива. Позже Иран, США и их союзники договорились о двухнедельном прекращении огня в ночь на 8 апреля 2026 года. 11-12 апреля в Исламабаде при посредничестве Пакистана прошли переговоры между Ираном и США, которые завершились без достижения окончательного соглашения.
Ранее Президент США Дональд Трамп заявил, что США начали блокировать иранские порты в Ормузском проливе 13 апреля в 10:00 по восточному летнему времени (18:00 по времени Баку). Ормузский пролив является стратегически важным объектом, через который проходит около пятой части мирового потребления нефти. Любая эскалация в этом регионе традиционно приводит к резким колебаниям цен на энергоносители и росту геополитической напряженности во всем мире.