Dövlət sərhədini pоzduqlarına görə 17 nəfər saxlanılıb
Dövlət Sərhəd Xidməti (DSX) 2026-cı ilin yanvar ayı ərzində dövlət sərhədlərinin etibarlı mühafizəsinin təmin olunması, qaçaqmalçılıq, qeyri-qanuni miqrasiya və narkotik vasitələrin qanunsuz dövriyyəsinə qarşı həyata keçirilən tədbirlərin nəticələrini açıqlayıb.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, rəsmi məlumatda ay ərzində dövlət sərhədini pozmağa cəhd göstərən 17 nəfər saxlanıldığı bildirilib.
Saxlanılan şəxslərdən 6-sı Əlcəzair, 4-ü , 4-ü İraq, 3-ü Pakistan vətəndaşı olub.
Qanunsuz miqrasiyaya qarşı keçirilən əməliyyatlar zamanı saxtalaşdırılmış tarix möhürü və pasportdan, eləcə də özgəsinə məxsus sənədlərdən istifadə edərək sərhədi keçməyə çalışan 3 nəfər müəyyən saxlanılıb.
Sərhəd rejimi qaydalarının pozulması ilə bağlı 117 nəfər barəsində müvafiq tədbirlər görülüb. Cinayətkarlığa qarşı aparılan əməliyyatlar nəticəsində hüquq-mühafizə orqanları tərəfindən axtarışda olan 302 nəfər saxlanılaraq aidiyyəti qurumlara təhvil verilib. Eyni zamanda ölkədən çıxışı qadağan edilən 599 nəfərin ölkəni tərk etməsinin, girişi qadağan olunan 8 nəfərin isə Azərbaycana daxil olmasının qarşısı alınıb.
Hesabat dövründə 2 halda narkotik vasitələrin pilotsuz uçuş aparatları vasitəsilə ölkə ərazisinə keçirilməsi cəhdinin qarşısı alınıb. Ümumilikdə narkotiklərin qanunsuz dövriyyəsinə qarşı mübarizə çərçivəsində 120 kiloqram 645 qram aşkar edilərək dövriyyədən çıxarılıb.
Qaçaqmalçılığa qarşı keçirilən tədbirlər nəticəsində ümumi dəyəri 6 milyon 570 min 790 manat olan müxtəlif mallar, o cümlədən pnevmatik tapança (darağı ilə birlikdə), dərman preparatları və tütün məmulatları aşkar edilərək götürülüb.
Dövlət Sərhəd Xidməti bildirir ki, Azərbaycan Respublikasının dövlət sərhədlərinin etibarlı mühafizəsinin təmin olunması istiqamətində və nəzarət tədbirləri fasiləsiz davam etdirilir.

В Азербайджане за месяц задержаны 17 нарушителей границы
В течение января 2026 года Государственная пограничная служба (ГПС) Азербайджана обеспечила надежную охрану государственных рубежей, проведя ряд успешных операций по борьбе с контрабандой, незаконной миграцией и незаконным оборотом наркотических средств.
Как сообщает "Оперативный Информационный Центр-OMM", согласно официальным данным, за указанный период при попытке нарушения государственной границы были задержаны 17 человек. Среди задержанных — 6 граждан Алжира, 4 гражданина Азербайджана, 4 гражданина Ирака и 3 гражданина Пакистана.
В ходе мероприятий по борьбе с незаконной миграцией были выявлены и задержаны 3 человека, пытавшиеся пересечь границу по поддельным паспортам, с фальшивыми датами-штампами или по документам, принадлежащим другим лицам. За нарушение правил пограничного режима соответствующие меры приняты в отношении 117 человек. Кроме того, в результате оперативно-розыскных мероприятий были задержаны и переданы в соответствующие органы 302 человека, находившихся в розыске. Также был пресечен выезд из страны 599 человек, имевших запрет на выезд, и въезд 8 лиц, которым запрещен въезд в Азербайджан.
Особое внимание в отчетный период было уделено борьбе с наркотрафиком. В двух случаях были пресечены попытки доставки наркотиков на территорию страны с помощью беспилотных летательных аппаратов (БПЛА). Всего из незаконного оборота было изъято 120 килограммов 645 граммов наркотических средств. В рамках борьбы с контрабандой были обнаружены и изъяты товары на общую сумму 6 миллионов 570 тысяч 790 манатов, включая пневматический пистолет, лекарственные препараты и табачные изделия.
Государственная пограничная служба Азербайджана является центральным органом исполнительной власти, осуществляющим полномочия, определенные законодательством в сфере охраны государственной границы республики. В последние годы ГПС активно внедряет современные технологические решения, включая системы видеонаблюдения и радары, для усиления контроля на всех участках границы, что позволяет оперативно пресекать любые противоправные действия.