Azərbaycan dövləti hər zaman məcburi köçkün ailələrinin sosial müdafiəsini, rifahını və layiqli həyat şəraitinin təmin olunmasını prioritet vəzifələrdən biri kimi müəyyən edib.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” AZƏRTAC-a istinadən xəbər verir ki, bunu Milli Məclisin Əmək və sosial siyasət, İnsan hüquqları və Hüquq siyasəti və dövlət quruculuğu komitələrinin birgə iclasında deputat Jalə Əliyeva deyib.
Deputat qeyd edib ki, uzun illər ərzində doğma yurdlarından didərgin düşmüş soydaşlarımız dövlətin xüsusi diqqət və qayğısı ilə əhatə olunub, onların sosial problemlərinin həlli istiqamətində ardıcıl tədbirlər həyata keçirilib.
O bildirib ki, bu gün Azərbaycan yeni inkişaf mərhələsinə qədəm qoyub. İşğaldan azad edilmiş torpaqlarımızda genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işləri aparılır, Böyük Qayıdış proqramı uğurla icra olunur. Prezident İlham Əliyevin birbaşa rəhbərliyi ilə həyata keçirilən bu nəhəng fəaliyyətin, aparılan bu uğurlu dövlət siyasətinin əsas məqsədi 30 ildən artıq düşmən tapdağı altında qalan doğma torpaqlarımızı yenidən dirçəltməklə bərabər, vətəndaşlarımızın öz yurd-yuvalarında dayanıqlı məskunlaşmasını, məşğulluğunu və sosial-iqtisadi inteqrasiyasını təmin etməkdir.
Deputat qeyd edib ki, insan kapitalının gücləndirilməsini hədəfləyən dövlət siyasəti və bu siyasətdən irəli gələn yeni qanun layihəsi bunu deməyə əsas verir ki, dövlətin sosial dəstək siyasəti gələcəkdə də davam edəcək.
Ünvanlı sosial yardım, məşğulluq proqramları, təhsil imkanları və digər sosial müdafiə mexanizmləri bundan sonra da vətəndaşların rifahının yüksəldilməsinə xidmət etməyə davam edəcək. Böyük Qayıdış prosesində insan amili, vətəndaş məmnunluğu və sosial təminat dövlət siyasətinin əsas prioritetləri olaraq qalır. Məcburi köçkün statusu və ona tətbiq olunan sosial dəstək mexanizmlərinin qanunvericiliyə uyğun şəkildə yenidən tənzimlənməsi də məhz bu yeni reallıqların nəticəsidir. Məcburi köçkün ailələrinin doğma torpaqlarına qayıdışı yalnız tarixi ədalətin bərpası deyil, həm də sosial rifahın, təhlükəsizliyin və davamlı inkişafın təmin olunması deməkdir.

Азербайджанское государство всегда определяло социальную защиту, благополучие и обеспечение достойных условий жизни для семей вынужденных переселенцев как одну из приоритетных задач.
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM» со ссылкой на АЗЕРТАДЖ, об этом заявила депутат Милли Меджлиса Жаля Алиева на совместном заседании комитетов по труду и социальной политике, правам человека, а также правовой политике и государственному строительству.
Депутат отметила, что на протяжении многих лет наши соотечественники, изгнанные из родных краев, были окружены особой заботой государства, и в направлении решения их социальных проблем проводились последовательные меры.
Она подчеркнула, что сегодня Азербайджан вступил в новый этап развития. На освобождённых от оккупации территориях ведутся масштабные восстановительные и созидательные работы, успешно реализуется программа «Великое возвращение». Основная цель этой грандиозной деятельности, осуществляемой под непосредственным руководством Президента Ильхама Алиева, заключается не только в возрождении родных земель, более 30 лет находившихся под вражеским гнетом, но и в обеспечении устойчивого расселения, занятости и социально-экономической интеграции наших граждан в родных краях.
Депутат отметила, что государственная политика, нацеленная на укрепление человеческого капитала, и вытекающий из нее новый законопроект дают основания полагать, что политика социальной поддержки государства будет продолжена и в будущем.
Адресная социальная помощь, программы занятости, образовательные возможности и другие механизмы социальной защиты будут и впредь служить повышению благосостояния граждан. В процессе «Великого возвращения» человеческий фактор, удовлетворенность граждан и социальное обеспечение остаются главными приоритетами государственной политики. Пересмотр статуса вынужденного переселенца и механизмов социальной поддержки в соответствии с законодательством является результатом этих новых реалий. Возвращение семей вынужденных переселенцев на родные земли — это не только восстановление исторической справедливости, но и обеспечение социального благополучия, безопасности и устойчивого развития.