Çində 4 milyondan çox avtomobil gizli qapı tutacaqlarına görə geri çağırılır
Çində elektromobillərdə geniş istifadə olunan minimalist, gövdəyə inteqrasiya edilmiş gizli qapı tutacaqları ilə bağlı 4 milyondan çox avtomobilin geri çağırılmasına qərar verilib.
Geri çağırılan avtomobillər arasında Çində istehsal olunan və idxal edilən təxminən 2,98 milyon "Tesla" da var.
Bundan başqa, "XPeng", "" və "Geely" kimi Çin istehsalçılarının modelləri də kampaniyaya daxil edilib.
Geri çağırılmanın əsas səbəbi fövqəladə hallar zamanı qapı tutacaqlarının tapılmasının və açılmasının çətin olmasıdır.
"Tesla"nın populyarlaşdırdığı bu dizayn normal şəraitdə avtomobilin kuzovuna tam inteqrasiya olunur və sürücü yaxınlaşdıqda çölə çıxır.
Qapı tutacaqları xüsusilə elektrik sisteminin sıradan çıxması zamanı təhlükə yarada bilər. Belə hallarda avtomobilin aşağı gərginlik sistemi fəaliyyətini dayandırdıqda həm sərnişinlərin, həm də xilasetmə əməkdaşlarının qapıları tez açması çətinləşə bilər.
Məsələ "Xiaomi" avtomobillərinin iştirakı ilə baş verən və elektrik nasazlığı səbəbindən qapıların açıla bilmədiyindən şübhələnilən iki ölümcül qəza fonunda da gündəmə gəlib.
"Tesla" açıqlamasında " 3", "Model Y", "Model S" və "Model X" modellərinin geri çağırıldığını bildirib. Şirkətə görə, qapı tutacaqlarının salonun rənginə yaxın olması onların fövqəladə vəziyyətdə müəyyən edilməsini və istifadəsini çətinləşdirə bilər. "Tesla" problemin qarşısını almaq üçün avtomobillərə xəbərdarlıq etiketləri yerləşdirəcək və qəza zamanı şüşələrin avtomatik endirilməsini təmin edən proqram yeniləməsi təqdim edəcək.
Mütəxəssislər isə bu tədbirlərin problemin tam həlli olmadığını bildirirlər. "Sino Auto Insights" şirkətinin təsisçisi Tu Le gizli qapı tutacaqlarının 2014-cü ildən etibarən "Tesla Model S"in dizaynının digər istehsalçılar tərəfindən sürətlə mənimsənilməsi nəticəsində geniş yayıldığını deyib. Onun sözlərinə görə, etiket və proqram yeniləmələri daha çox müvəqqəti tədbir xarakteri daşıyır.
Çin hakimiyyəti artıq gizli qapı tutacaqlarının istifadəsini məhdudlaşdırmağa hazırlaşır. 1 yanvar 2027-ci ildən qüvvəyə minəcək yeni qaydalara əsasən, Çində satılan avtomobillərin həm daxili, həm də xarici qapılarında mexaniki açma mexanizmi olmalıdır.
Gizli qapı tutacaqları ABŞ-də da baxımından araşdırılır. "Tesla" avtomobillərinin qapı tutacaqlarının qəfil işləməməsi və uşaqların avtomobillərdə bağlı qalması ilə bağlı şikayətlərdən sonra ABŞ Milli Avtomobil Yolları Hərəkətinin Təhlükəsizliyi Administrasiyası (NHTSA) iyul ayında bütün avtomobil istehsalçıları üçün yeni standartının tətbiqini təklif edib.

В Китае отзывают более 4 млн авто из-за скрытых дверных ручек
В Китае принято решение об отзыве более 4 миллионов автомобилей из-за проблем с минималистичными, интегрированными в кузов скрытыми дверными ручками, которые широко используются в современных электромобилях.
Оперативный Информационный Центр-OMM сообщает, что информация об этом была распространена зарубежными СМИ.
В число отзываемых транспортных средств входят около 2,98 миллиона электромобилей "Tesla", произведенных в Китае или импортированных в страну. Кроме того, кампания охватывает модели таких китайских автопроизводителей, как "XPeng", "Xiaomi" и "Geely".
Основная причина отзыва заключается в сложности обнаружения и открытия дверных ручек в экстренных ситуациях. Этот дизайн, популяризированный "Tesla", предполагает, что ручки полностью интегрированы в кузов и выдвигаются только при приближении водителя. В случае сбоя электрической системы, когда низковольтная сеть перестает функционировать, пассажирам и спасателям становится крайне трудно открыть двери.
Вопрос стал особенно актуальным на фоне двух смертельных аварий с участием автомобилей "Xiaomi", где предполагаемой причиной невозможности открытия дверей стала неисправность электроники. В свою очередь, "Tesla" объявила об отзыве моделей "Model 3", "Model Y", "Model S" и "Model X". Компания планирует установить предупреждающие наклейки и выпустить обновление программного обеспечения, которое обеспечит автоматическое опускание стекол при аварии.
Эксперты, включая основателя "Sino Auto Insights" Ту Ле, отмечают, что данные меры являются лишь временным решением. В ответ на ситуацию власти Китая готовятся ограничить использование скрытых дверных ручек: с 1 января 2027 года все продаваемые в стране автомобили должны быть оснащены механическим устройством открывания дверей как снаружи, так и изнутри.
Проблема скрытых дверных ручек также находится под пристальным вниманием в США. После жалоб на внезапный отказ механизмов и случаи блокировки детей в салонах, Национальное управление безопасности дорожного движения США (NHTSA) в июле предложило внедрить новые стандарты безопасности для всех автопроизводителей.