Ceyhun Bayramov: Mustafayev və Overçuk sentyabrda görüşəcək
və Rusiyanın baş nazirlərinin müavinləri Şahin və Aleksey Overçuk ticari-iqtisadi məsələləri müzakirə etmək üçün sentyabrda görüş keçirəcəklər.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bunu Azərbaycanın naziri iyulun 17-si Moskvada ikitərəfli danışıqların yekunlarına dair rusiyalı həmkarı Sergey Lavrovla birgə keçirdiyi mətbuat konfransında bildirib.
"İlk növbədə ölkələrimiz arasında ticari-iqtisadi və investisiya sahələrində birgə layihələrin icrasının yüksək intensivliyini qeyd etmək istərdim. Hökumətlərarası komissiyanın iclası artıq xatırladıldı. Müntəzəm təmasların saxlanılması zərurəti və görülmüş işlər nəzərə alınaraq, bir sıra istiqamətləri müzakirə etmək üçün cari ilin sentyabr ayında Azərbaycan və Rusiya Baş nazirlərinin müavinləri Şahin Mustafayev və Aleksey Overçuk arasında görüşün keçirilməsi barədə ilkin razılıq əldə olunub", - C. Bayramov bildirib.
O qeyd edib ki, Azərbaycan və Rusiya arasında ticari-iqtisadi məsələsinə ayrıca toxunulub:
"2025-ci ildə Azərbaycan və Rusiya arasında ticarət dövriyyəsi təxminən 4,9 milyard dollar təşkil edib və 2024-cü illə müqayisədə bu müsbət dinamika təqribən 2,5 % təşkil edir. Rusiya-Azərbaycan münasibətlərinin bütün kompleksində məhz iqtisadiyyat, ticarət və investisiya kontekstində xüsusi rolu iki ölkə arasındakı hökumətlərarası komissiya oynayır ki, onun da 24-cü iclası cari ilin aprelində Zəngilanda keçirilib. Azərbaycan ardıcıl olaraq müasir nəqliyyat infrastrukturunu inkişaf etdirir və hesab edir ki, bu, regional qarşılıqlı əlaqələrin gücləndirilməsi üçün çox vacibdir. Hesab edirik ki, bu istiqamət yalnızca Azərbaycan və Rusiya arasında qarşılıqlı faydalı əməkdaşlıq kontekstində vacib deyil, həm də bütün regionun iqtisadi dayanıqlığını möhkəmləndirir".

Заместители премьер-министров Азербайджана и России Шахин Мустафаев и Алексей Оверчук проведут в сентябре встречу для обсуждения торгово-экономических вопросов.
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», об этом заявил глава МИД Джейхун Байрамов 17 июля в Москве по итогам двусторонних переговоров на совместной пресс-конференции со своим российским коллегой Сергеем Лавровым.
«Прежде всего, хотел бы отметить высокую интенсивность реализации совместных проектов между нашими странами в торгово-экономической и инвестиционной сферах. Ранее уже упоминалось заседание межправительственной комиссии. Учитывая необходимость поддержания регулярных контактов и проделанную работу, достигнута предварительная договоренность о проведении в сентябре текущего года встречи между заместителями премьер-министров Азербайджана и России Шахином Мустафаевым и Алексеем Оверчуком для обсуждения ряда направлений», — отметил глава МИД Джейхун Байрамов.
Он подчеркнул, что вопрос торгово-экономического сотрудничества между Азербайджаном и Россией был рассмотрен отдельно:
«В 2025 году товарооборот между Азербайджаном и Россией составил около 4,9 миллиарда долларов, и по сравнению с 2024 годом наблюдается положительная динамика в размере около 2,5%. Особую роль во всем комплексе российско-азербайджанских отношений, именно в контексте экономики, торговли и инвестиций, играет межправительственная комиссия между двумя странами, 24-е заседание которой состоялось в апреле текущего года в Зангилане. Азербайджан последовательно развивает современную транспортную инфраструктуру и считает, что это очень важно для укрепления региональных взаимосвязей. Мы полагаем, что это направление важно не только в контексте взаимовыгодного сотрудничества между Азербайджаном и Россией, но и укрепляет экономическую устойчивость всего региона».