Cənubi Koreyanın keçmiş prezidenti 5 il həbs cəzasına məhkum edilib
Birinci instansiya məhkəməsi Koreya Respublikasının sabiq prezidenti Yun Sok Yolu 2025-ci ilin yanvarında Prezidentin Mühafizə ilə hüquq-mühafizə orqanları arasında qarşıdurma zamanı onun həbsinə mane olunması işi üzrə beş il azadlıqdan məhrum edib.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" “Yonhap News TV”-yə istinadən xəbər verir ki, 2025-ci il yanvarın 3-də Prezidentin Mühafizə Xidməti hüquq-mühafizə orqanlarının Yun Sok Yolu Seuldakı iqamətgahında etməsinə imkan verməyib.
O, yalnız ikinci cəhddə — yanvarın 15-də saxlanılıb. Həmin vaxt Yun Sok Yol formal olaraq statusunu qorusa da, parlamentin impiçment qərarından sonra səlahiyyətləri dayandırılmışdı.
Prokurorluq bu iş üzrə 10 il həbs cəzası tələb edirdi.
İş Seulun Mərkəzi Dairə Məhkəməsində araşdırılıb və bu hökm Yun Sok Yol üçün birinci instansiya səviyyəsində çıxarılan ilk qərarıdır. Prokurorluq sabiq prezidentə ümumilikdə yeddi maddə üzrə ittiham irəli sürüb. İttihamlar arasında vəzifə səlahiyyətlərini aşma, hakimiyyət orqanlarının fəaliyyətinə mane olma, qanunsuz sənədlərin hazırlanması, Prezidentin Mühafizə Xidməti və Prezident Arxivləri haqqında qanunların pozulması yer alır.
Məhkəmə qərarında qeyd olunub ki, Yun Sok Yol 2024-cü il dekabrın 3-də vəziyyətin tətbiqinin müzakirə edildiyi iclasa Nazirlər Kabinetinin yeddi üzvünü dəvət etməməklə onların hüquqlarını pozub. O, həmçinin hərbi vəziyyətlə bağlı yenilənmiş bəyannamə layihəsinin hazırlanmasında və qorunan telefon rabitə sistemində zəng jurnallarının məhv edilməsinə cəhd göstərməkdə təqsirli bilinib.
Məhkəmə Antikorrupsiya İdarəsinin üsyanla bağlı ittihamları araşdırmaq səlahiyyətinə malik olduğunu bildirib və Yun Sok Yolun həbsinə, eləcə də iqamətgahında axtarış aparılmasına dair orderi qanuni hesab edib.
Qeyd edək ki, Yun Sok Yol ümumilikdə səkkiz məhkəmə prosesində təqsirləndirilən şəxs qismində iştirak edir. Onlardan dördü hərbi vəziyyətin tətbiqi ilə bağlıdır. 13 yanvar 2026-cı ildə xüsusi prokurorlar qrupu dövlət quruluşuna qarşı üsyan işi üzrə onun üçün ölüm cəzası tələb edib. Koreya Respublikasının Cinayət Məcəlləsinə əsasən, bu maddə üzrə yalnız ölüm cəzası və ya ömürlük həbs nəzərdə tutulur.

Экс-президент Южной Кореи приговорен к 5 годам тюрьмы
Суд первой инстанции Республики Корея приговорил бывшего президента Юн Сок Ёля к пяти годам лишения свободы. Приговор вынесен по делу о воспрепятствовании его задержанию в ходе противостояния между Службой охраны президента и правоохранительными органами в январе 2025 года.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" со ссылкой на телеканал «Yonhap News TV» сообщает, что 3 января 2025 года Служба охраны президента помешала сотрудникам правоохранительных органов задержать Юн Сок Ёля в его резиденции в Сеуле. Бывший глава государства был взят под стражу лишь со второй попытки — 15 января. На тот момент Юн Сок Ёль формально сохранял статус президента, однако его полномочия были приостановлены после решения парламента об импичменте. Прокуратура требовала для него 10 лет тюремного заключения.
Дело рассматривалось в Центральном районном суде Сеула. Данный вердикт является первым судебным решением уровня первой инстанции в отношении Юн Сок Ёля. Прокуратура предъявила экс-президенту обвинения по семи пунктам, среди которых превышение должностных полномочий, воспрепятствование деятельности государственных органов, подделка документов, а также нарушение законов о Службе охраны президента и президентских архивах.
В решении суда подчеркивается, что Юн Сок Ёль нарушил права семи членов Кабинета министров, не пригласив их на заседание 3 декабря 2024 года, где обсуждалось введение военного положения. Кроме того, он признан виновным в подготовке проекта обновленной декларации о военном положении и попытке уничтожения журналов вызовов в защищенной системе правительственной связи.
Суд также подтвердил, что Управление по борьбе с коррупцией обладает законными полномочиями для расследования обвинений в мятеже, и признал правомерным ордер на арест Юн Сок Ёля и проведение обыска в его резиденции.
Следует отметить, что в настоящее время Юн Сок Ёль является фигурантом восьми судебных процессов, четыре из которых напрямую связаны с попыткой введения военного положения. 13 января 2026 года группа специальных прокуроров потребовала для него смертной казни по делу о мятеже против государственного строя. Согласно Уголовному кодексу Республики Корея, по данной статье предусмотрено только два вида наказания: пожизненное заключение или смертная казнь.