Güclü və şiddətli küləklə müşayiət olunan "Çanmi" tropik fırtınası Yaponiyanın Vakayama prefekturasının cənub bölgələrinə çatıb. Təbii fəlakət ölkənin mərkəzi və şərq hissələrində nəqliyyatın fəaliyyətində ciddi çətinliklər yaradıb.
Yaponiya Meteorologiya Agentliyinin yaydığı məlumata əsasən, 3 iyun səhəri etibarilə siklon Mie prefekturasının Şima şəhərindən 40 km şərqdə yerləşib və saatda 40 km sürətlə şimal-şərq istiqamətində irəliləyib. Tokio və ətraf rayonlarda çaylarda daşqın, torpaq sürüşməsi təhlükəsi ilə bağlı xəbərdarlıqlar edilib.
Meteoroloqlar Sakit okean sahillərində davam edən fırtına və güclü yağışlarla bağlı əhalini diqqətli olmağa çağırıb. Bəzi bölgələrdə dalğaların hündürlüyü 9 metrə çatıb ki, bu da sahil infrastrukturuna ciddi ziyan vurub.
sektorunda yaranan problemlər:
• Dəmir yolu operatorları Tokio ərazisindəki də daxil olmaqla, onlarla marşrutu ləğv edib.
• Şəhərlərarası və şəhərətrafı bir çox marşrutda xidmət tamamilə və ya qismən dayandırılıb.
• Hava nəqliyyatında ciddi fasilələr yaranıb; təxminən 760 daxili və 90-dan çox uçuş, o cümlədən Haneda hava limanındakı reyslərin böyük hissəsi təxirə salınıb.

Тайфун «Чанми» парализовал инфраструктуру Японии
Тропический шторм «Чанми», сопровождающийся проливными дождями и сильным ветром, достиг южной части японской префектуры Вакаяма, что привело к серьезным транспортным проблемам в центральных и восточных регионах страны.
«Оперативный Информационный Центр-OMM» сообщает, что, по данным Японского метеорологического агентства, по состоянию на утро 3 июня циклон находился примерно в 40 км к востоку от города Сима (префектура Миэ) и двигался на северо-восток со скоростью около 40 км/ч. В Токио и прилегающих районах объявлены предупреждения о наводнениях, эвакуации и оползнях.
Метеорологи предупреждают о сохранении опасных погодных условий вдоль побережья Тихого океана, где высота волн достигает 9 метров, создавая угрозу для прибрежной инфраструктуры. Из-за стихии железнодорожные операторы отменили десятки рейсов, включая линии в столичном регионе. Авиасообщение также парализовано: отменено около 760 внутренних и более 90 международных рейсов, в том числе значительная часть вылетов из аэропорта Ханэда.