Su Ehtiyatları Agentliyi olaraq suların istifadəsinə və mühafizəsinə nəzarət xidmətimiz də var. Bununla yanaşı, su təsərrüfatı sistemlərində mühafizə zonalarının təhlükəsizliyinin gücləndirilməsi və istismarın təkmilləşdirilməsi çox vacibdir.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, bu sözləri Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyinin sədri Zaur Bakı şəhəri və yarımadasında su təchizatı, tullantı və yağış suları sistemlərinin təkmilləşdirilməsinə dair 2026-2035-ci illər üzrə Dövlət Proqramına həsr olunan müşavirədə deyib.
O bildirib ki, bir çox yerlərdə mühafizə zonalarında tikilmiş binaların, evlərin həm bizim sistemlərə, həm də o evlərin təhlükəsizliyinə çox böyük təsiri var.
“Su, yağış və tullantı sistemlərinin mühafizə zonaları üzrə inventarlaşdırmanın aparılması, həmçinin müvafiq qurumlarla bərabər normativ hüquqi aktların tələblərinə uyğun olaraq mühafizə zonalarının fəaliyyətinə dair tədbirlərin görülməsi zəruridir. Nazirlər Kabinetinə siyahı təqdim edilməklə bir çox yerlərdə olacaq. Çünki dediyimiz kimi, bəzi magistral kanallara əlçatanlığımız olmadığı üçün bəzi yerlərdə bu köçürmələrə də ehtiyac olacaq. Su təsərrüfatı obyektlərinə qanunsuz müdaxilə hallarının qarşısının alınması ilə əlaqədar Sizin bu yaxınlarda imzaladığınız Sərəncamla bəzi qaydalar artıq qüvvəyə minir. Bununla əlaqədar biz bəzi işləri də bu ayın sonuna qədər Nazirlər Kabinetinə təqdim edəcəyik və bu da bizim işimizin daha da inkişaf etməsinə yol açacaq. Su və su təsərrüfatı obyektlərinin kimyəvi, bioloji, hidroloji və digər çirklənmələrdən mühafizə tədbirlərinin həyata keçirilməsi - bütün bunlar dediyimiz kimi, dövlət proqramı, sadəcə, investisiya ilə əlaqəli tədbirləri nəzərdə tutur. Bu, həm də bizim istismar qurumlarımızın, xidmətlərimizin 10 il boyunca həm öz işlərinin təkmilləşdirilməsinə, həm də gündəlik istismar işlərinin daha da genişləndirilməsinə yol açacaq. Bu tədbirləri nəzarətdə saxlayaraq biz 10 il ərzində bütün bu sistemlərin Avropa standartları səviyyəsinə çatdırılmasını nəzərdə tutmuşuq”, - Zaur Mikayılov vurğulayıb.

В Азербайджане ожидаются переселения из охранных зон водных объектов
В Азербайджане в ряде мест планируется проведение принудительных переселений в связи с необходимостью обеспечения безопасности охранных зон водных объектов. Как сообщает "Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM", об этом заявил председатель Государственного агентства водных ресурсов Заур Микаилов на совещании, посвященном Государственной программе по совершенствованию систем водоснабжения, канализации и ливневых вод в Баку и на Абшеронском полуострове на 2026-2035 годы.
По словам главы агентства, незаконные постройки в охранных зонах создают серьезные риски как для эксплуатации государственных систем, так и для безопасности самих граждан. «Необходимо провести полную инвентаризацию охранных зон и принять меры в соответствии с требованиями нормативно-правовых актов. Соответствующий список будет представлен в Кабинет министров. В некоторых местах переселения неизбежны, так как у нас отсутствует доступ к критически важным магистральным каналам», — подчеркнул Заур Микаилов. Он также отметил, что благодаря недавнему распоряжению, которое подписал Президент Ильхам Алиев, вступают в силу новые правила по предотвращению незаконного вмешательства в водохозяйственные объекты.
Отметим, что Государственная программа на 2026-2035 годы нацелена на масштабную модернизацию водной инфраструктуры Азербайджана и доведение ее до уровня европейских стандартов. Данная инициатива является частью долгосрочной стратегии страны по обеспечению водной безопасности и адаптации к глобальным климатическим изменениям. Реализация программы позволит не только улучшить качество обслуживания населения, но и обеспечит надежную защиту водных ресурсов от химического, биологического и гидрологического загрязнения в течение следующего десятилетия.