Bakıda AQEM ölkələrinin "yaşıl turizm" konfransı keçirilib
Bakıda Dövlət Turizm Agentliyi və Asiyada Qarşılıqlı Fəaliyyət və Etimad Tədbirləri üzrə Müşavirənin (AQEM) Katibliyinin birgə təşkilatçılığı ilə “AQEM ölkələrində dairəvi yaşıl turizm” (“Circular Green Tourism in the CICA Countries”) mövzusunda konfrans keçirilir.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, konfransda AQEM Katibliyi ilə yanaşı, , Qazaxıstan, Qırğızıstan, Tacikistan, Rusiya, Monqolustan, Hindistan, Kamboca, Şri-Lanka, Tailand, Vyetnam, İran, Misir, İordaniya, İsrail, Fələstin daxil olmaqla üzv dövlətlərin nümayəndə heyətləri iştirak edirlər.
Tədbirin açılış mərasimində çıxış edən Dövlət Turizm Agentliyinin sədri Fuad bildirib ki, “dairəvi yaşıl turizm” turizm sahəsinin gələcək inkişaf istiqamətini müəyyən edən aktual yanaşmalardan biri kimi çıxış edir.
O qeyd edib ki, indiyədək Azərbaycanda turizmin dayanıqlı inkişafı istiqamətində və aqroturizm istiqamətlərinin formalaşdırılması, təbiət əsaslı turizm marşrutlarının inkişafı istiqamətində mühüm addımlar atılmışdır. Fuad Nağıyev, həmçinin konfransın AQEM ölkələri arasında əməkdaşlığın möhkəmlənməsinə və yeni tərəfdaşlıqların qurulmasına töhfə verəcəyini vurğulayıb.
AQEM-in Kayrat Sarıbay çıxışında “AQEM ölkələrində dairəvi yaşıl turizm” təşəbbüsünün regionda dayanıqlı və ekoloji məsuliyyətli turizmin inkişafına töhfə verdiyini vurğulayıb.
Baş katib turizmin iqtisadi sahə olmaqla yanaşı, mədəni dialoq və etimadın möhkəmləndirilməsi üçün vacib platforma olduğunu vurğulayıb. O, bu konfransın layihənin yekun mərhələsi kimi nəticələrin təqdimatı və qabaqcıl təcrübələrin paylaşılması baxımından əhəmiyyətli olduğunu diqqətə çatdırıb.
Konfrans çərçivəsində keçirilən müzakirələrdə turizm kəndlərinin yaradılması, yerli təşəbbüslərə dəstək mexanizmləri, qrant proqramları, təlim fəaliyyətləri və təbiət əsaslı turizm məhsullarına investisiyalar vasitəsilə yerli icmalar üçün yeni imkanların formalaşdırılması məsələləri müzakirə olunacaq.

В Баку проходит международная конференция на тему «Циклический зеленый туризм в странах СВМДА» (“Circular Green Tourism in the CICA Countries”), организованная совместно Государственным агентством по туризму Азербайджана и Секретариатом Совещания по взаимодействию и мерам доверия в Азии (СВМДА).
Как сообщает "Оперативный Информационный Центр-OMM", в работе конференции принимают участие делегации стран-членов СВМДА, включая Турцию, Казахстан, Кыргызстан, Таджикистан, Россию, Монголию, Индию, Камбоджу, Шри-Ланку, Таиланд, Вьетнам, Иран, Египет, Иорданию, Израиль и Палестину.
Выступая на церемонии открытия, председатель Государственного агентства по туризму Фуад Нагиев отметил, что «циклический зеленый туризм» является одним из актуальных подходов, определяющих будущее развитие туристической отрасли.
Он подчеркнул, что в Азербайджане уже предприняты важные шаги по формированию направлений экотуризма и агротуризма, а также по развитию туристических маршрутов, основанных на природном потенциале. Фуад Нагиев выразил уверенность, что данная конференция внесет значимый вклад в укрепление сотрудничества и налаживание новых партнерских связей между странами СВМДА.
Генеральный секретарь СВМДА Кайрат Сарыбай в своем выступлении подчеркнул, что инициатива «Циклический зеленый туризм в странах СВМДА» способствует развитию устойчивого и экологически ответственного туризма в регионе.
Генеральный секретарь отметил, что туризм является не только экономической сферой, но и важной платформой для укрепления культурного диалога и доверия. Он добавил, что конференция является завершающим этапом проекта, что крайне важно для презентации результатов и обмена передовым опытом.
В рамках конференции обсуждаются вопросы создания туристических деревень, механизмы поддержки местных инициатив, грантовые программы, тренинги, а также создание новых возможностей для местных общин через инвестиции в природные туристические продукты.
Справочно: Совещание по взаимодействию и мерам доверия в Азии (СВМДА) — это межгосударственный форум, созданный для укрепления сотрудничества в целях обеспечения мира, безопасности и стабильности в Азии. Азербайджан активно участвует в деятельности организации, продвигая инициативы по устойчивому развитию и региональной интеграции.