Qazaxıstanın Nəqliyyat Nazirliyi Aktau Hava Limanı yaxınlığında "Azerbaijan Airlines" (AZAL) aviaşirkətinə məxsus təyyarənin qəzaya uğraması ilə bağlı istintaqı davam etdirir.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” TASS-a istinadən xəbər verir ki, bu barədə nazirlikdən bildirilib.
"Hazırda "Azerbaijan Airlines" aviaşirkətinin Embraer 190 4K-AZ65 hava gəmisinin aviasiya hadisəsinin araşdırılması üzrə komissiya Beynəlxalq Mülki Aviasiya haqqında Konvensiyanın 13-cü əlavəsinin müəyyən etdiyi standartlara və tövsiyə olunan təcrübəyə uyğun olaraq işini davam etdirir", - nazirlikdən Rusiya və Azərbaycanın xarici siyasət idarələrinin bəyanatından sonra istintaqın davam etdirilməsinin və ya dayandırılmasının planlaşdırılıb-planlaşdırılmadığı sualına cavabında bildirilib.
Nazirlikdən vurğulanıb ki, təhqiqat başa çatdıqdan sonra yekun hesabat Qazaxıstan Nəqliyyat Nazirliyinin rəsmi saytında dərc olunacaq.
"Hesabatda aviasiya hadisəsinin müəyyən edilmiş səbəbləri, komissiyanın nəticələri və tövsiyələri əks olunacaq", - nazirlikdən bildirilib.
Xatırladaq ki, 2024-cü il dekabrın 25-də "Azerbaijan Arilines" aviaşirkətinin Bakıdan Qroznıya uçan "Embraer" təyyarəsi Qazaxıstanın Aktau şəhəri yaxınlığında qəzaya uğrayıb. Təyyarənin göyərtəsində 62 sərnişin, o cümlədən 37 Azərbaycan, 16 Rusiya, 6 Qazaxıstan və 3 Qırğızıstan vətəndaşı, həmçinin beş ekipaj üzvü olub. Qəza nəticəsində 38 nəfər ölüb, üç uşaq da daxil olmaqla 29 nəfər sağ qalıb. İlkin məlumatlara görə, təyyarə Rusiyanın Qroznı üzərindəki hava məkanında baş verən fiziki və texniki xarici müdaxilə nəticəsində qəzaya uğrayıb.
Azərbaycan və Rusiya 2026-cı ilin aprel ayında AZAL-ın təyyarəsinin qəzaya uğraması ilə bağlı faciənin nəticələrinin aradan qaldırılması, o cümlədən qurbanların ailələrinə və zərərçəkənlərə kompensasiya ödənilməsi barədə razılığa gəliblər.

Министерство транспорта Казахстана продолжает расследование обстоятельств крушения самолета авиакомпании "Azerbaijan Airlines" (AZAL) близ аэропорта Актау. Об этом сообщили в ведомстве в ответ на запрос о ходе следствия.
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM» со ссылкой на ТАСС, комиссия по расследованию авиационного происшествия с воздушным судном Embraer 190 (регистрационный номер 4K-AZ65) действует в строгом соответствии со стандартами и рекомендуемой практикой Приложения 13 к Конвенции о международной гражданской авиации (ИКАО). В министерстве подчеркнули, что после завершения всех необходимых экспертиз окончательный отчет, включающий причины катастрофы и рекомендации комиссии, будет опубликован на официальном сайте ведомства.
Напомним, что авиакатастрофа произошла 25 декабря 2024 года. Самолет "Embraer" авиакомпании AZAL, выполнявший рейс из Баку в Грозный, потерпел крушение вблизи казахстанского города Актау. На борту находились 62 пассажира (среди которых 37 граждан Азербайджана, 16 — России, 6 — Казахстана и 3 — Кыргызстана) и пять членов экипажа. В результате трагедии погибли 38 человек, 29 человек, в том числе трое детей, выжили. По предварительной информации, причиной крушения стало внешнее физическое и техническое вмешательство в воздушном пространстве над Грозным. В апреле 2026 года Азербайджан и Россия достигли окончательной договоренности по вопросам ликвидации последствий трагедии и выплаты компенсаций семьям погибших и пострадавшим.
Отметим, что национальный авиаперевозчик Азербайджана — AZAL — является ключевым звеном в транспортной системе региона, обеспечивающим высокие стандарты авиационной безопасности. Данный инцидент находится под пристальным вниманием авиационных властей нескольких стран, что подчеркивает важность международного сотрудничества в обеспечении прозрачности расследования и безопасности гражданских авиаперевозок.