Avstraliya səfiri etimadnaməsini İlham Əliyevə təqdim etdi
Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev yanvarın 30-da İttifaqının ölkəmizdə yeni təyin olunmuş fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Salli-Ann Vinsenti qəbul edib.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, səfir etimadnaməsini dövlətimizin başçısına təqdim etdi.
Dövlətimizin başçısı coğrafi baxımdan ölkələrimizin bir-birindən uzaqda yerləşməsinə baxmayaraq, iqtisadi-ticari, investisiya sahələrində üçün yaxşı imkanların olduğunu dedi, siyasi əlaqələrin inkişafını məmnunluqla vurğuladı.
Azərbaycana səfir təyin edilməsindən şərəf hissi duyduğunu deyən Salli-Ann Vinsent bir müddət əvvəl ölkəmizdə olduğunu məmnunluqla xatırladı, əlaqələrimizin genişləndirilməsi üçün səylə çalıcağını qeyd etdi.
Səfir bir neçə gün əvvəl Avstraliyanın milli bayramı münasibətilə dövlətimizin başçısının Avstraliya İttifaqının General-Qubernatoru Samanta Mostinə göndərdiyi məktuba görə minnətdarlığını ifadə etdi.
COP29 çərçivəsində Azərbaycanla Avstraliya arasında qurulmuş əməkdaşlıqdan danışan səfir bu tədbirdə ölkəsinin böyük ilə təmsil olunduğunu xatırladı. O, həmçinin Avstraliya və Türkiyənin COP31 tədbirini keçirməsi məsələsinə toxunaraq, bu xüsusda Azərbaycanın göstərdiyi səylərin yüksək qiymətləndirildiyini bildirdi.
Salli-Ann Vinsent bu il Azərbaycanın BMT-nin ən mötəbər tədbirlərindən olan Ümumdünya Şəhərsalma Forumuna ev sahibliyi edəcəyini vurğulayaraq, Avstraliyanın bu tədbirdə də geniş ilə təmsil olunacağını dedi.
Görüşdə siyasi, iqtisadi, yaşıl enerji və qarşılıqlı maraq doğuran digər sahələrdə əməkdaşlıqla bağlı məsələlər müzakirə olundu, müxtəlif səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin münasibətlərimizin dərinləşdirilməsi işində mühüm rol oynadığı vurğulandı. Gələn il diplomatik münasibətlərimizin 35-ci ildönümünün qeyd ediləcəyi bildirildi.

Посол Австралии вручила верительные грамоты Ильхаму Алиеву
30 января Президент Ильхам Алиев принял верительные грамоты новоназначенного чрезвычайного и полномочного посла Австралийского Союза в нашей стране Салли-Энн Винсент.
Как сообщает "Оперативный Информационный Центр-OMM", в ходе встречи глава государства провел беседу с дипломатом. Президент Ильхам Алиев отметил, что, несмотря на географическую удаленность двух стран, существуют хорошие возможности для сотрудничества в торгово-экономической и инвестиционной сферах, и с удовлетворением подчеркнул развитие политических связей. Глава государства пожелал послу успехов в ее деятельности.
Салли-Энн Винсент выразила признательность за письмо, направленное Президентом Азербайджана Генерал-губернатору Австралийского Союза Саманте Мостин по случаю национального праздника Австралии. Она подчеркнула успешное взаимодействие в рамках COP29 и отметила, что Австралия будет широко представлена на предстоящем в Азербайджане Всемирном форуме по градостроительству. В ходе встречи также обсуждались вопросы сотрудничества в области зеленой энергии и важность взаимных визитов в преддверии 35-летия установления дипломатических отношений, которое будет отмечаться в следующем году.
Отметим, что дипломатические отношения между Азербайджаном и Австралией были установлены 19 июня 1992 года. В последние годы двустороннее сотрудничество активизировалось, особенно в рамках международных климатических инициатив и энергетического перехода. Азербайджан рассматривает Австралию как важного партнера в Океании, а австралийские компании проявляют интерес к участию в проектах по восстановлению инфраструктуры на освобождённых от оккупации территориях и в секторе возобновляемых источников энергии.