Ali Məhkəmənin Plenumu vacib iclasını keçirdi - Təfərrüatlar
Bildirilib ki, iclasda " müqaviləsindən irəli gələn mübahisələr üzrə qanunvericiliyin təcrübəsi haqqında" Respublikası Ali Məhkəməsi Plenumunun qərar layihəsi, həmçinin "Podrat müqaviləsindən irəli gələn mübahisələrdə qanunvericiliyin tətbiqi təcrübəsi haqqında" Plenumun 2026-cı il 7 iyul tarixli Qərarının tətbiqi ilə bağlı məhkəmələrin fəaliyyətinin monitorinqinin aparılmasına dair qərar layihəsi müzakirə edilib.
Sonra "Cinayət yolu ilə əldə olunmuş əmlakın leqallaşdırılması cinayətinə dair işlər üzrə təcrübəsi, habelə cinayət yolu ilə əldə edildiyini bilə-bilə pul vəsaitlərini və ya digər əmlakı əldə etmə, onlara sahiblik və ya onlardan istifadə etmə, yaxud sərəncam vermə cinayətinə dair bəzi məsələlər haqqında" Plenumun 2023-cü il 20 fevral tarixli Qərarının tətbiqi ilə bağlı məhkəmələrin fəaliyyətinin monitorinqinin nəticələrinin təhlilinə dair arayış müzakirəyə çıxarılıb.
İclasda "Məhkəmənin hüquqi mövqeyini nəzərə almaqla inzibati orqanın üzərinə inzibati aktın qəbul edilməsi barədə öhdəliyin qoyulması ilə bağlı məhkəmə aktlarına dair" Azərbaycan Respublikası Ali Məhkəməsi Plenumunun qərar layihəsi, həmçinin "Məhkəmənin hüquqi mövqeyini nəzərə almaqla inzibati orqanın üzərinə müvafiq inzibati aktın qəbul edilməsi barədə öhdəlik qoyulması ilə bağlı məhkəmə aktlarına dair" Plenumun 2026-cı il 7 iyul tarixli Qərarının tətbiqi ilə bağlı məhkəmələrin fəaliyyətinin monitorinqinin aparılmasına dair qərar layihəsi müzakirəyə olunaraq, müvafiq qərar qəbul olunub.

Пленум Верховного суда провел важное заседание - Подробности
В ходе заседания был обсужден проект постановления Пленума Верховного суда Азербайджана «О практике применения законодательства по спорам, вытекающим из договора подряда», а также проект решения о проведении мониторинга деятельности судов в связи с применением постановления Пленума от 7 июля 2026 года по аналогичному вопросу.
Далее был рассмотрен отчет о результатах мониторинга деятельности судов в связи с применением постановления Пленума от 20 февраля 2023 года «О судебной практике по делам о легализации имущества, полученного преступным путем, а также по некоторым вопросам, касающимся преступлений, связанных с приобретением, владением, использованием или распоряжением денежными средствами или иным имуществом, заведомо добытым преступным путем».
Кроме того, на заседании был обсужден проект постановления Пленума Верховного суда Азербайджана «О судебных актах, связанных с возложением на административный орган обязанности по принятию соответствующего административного акта с учетом правовой позиции суда», а также проект решения о проведении мониторинга деятельности судов в связи с применением постановления Пленума от 7 июля 2026 года по данному вопросу. По итогам обсуждений были приняты соответствующие решения.
Справочно: Пленум Верховного суда является высшим органом судебной власти, обеспечивающим единообразное применение законодательства судами страны. Решения Пленума имеют важное значение для формирования судебной практики и обязательны для исполнения всеми судами Азербайджана, что способствует укреплению верховенства закона и повышению эффективности правосудия.