Dövlət İmtahan Mərkəzi (DİM) ümumi balı 150-dən və imtahanın ikinci mərhələsi üzrə balı 50-dən az olmayan abituriyentlərin seçə biləcəyi ixtisasları açıqlayıb.
Bildirilib ki, I ixtisas qrupu üzrə aşağıda qeyd olunan ixtisaslar üzrə ödənişli əsaslarla ayrılmış yerlərin müsabiqəsinə ümumi balı 150-dən və imtahanın ikinci mərhələsi üzrə balı 50-dən az olmayan (dövlət sifarişi əsasında ayrılan yerlər üzrə ümumi balı 200-dən və imtahanın ikinci mərhələsi üzrə balı 100-dən az olmayan) abituriyentlər buraxılır:
Meliorasiya mühəndisliyi;
Texnologiya müəllimliyi;
Ekologiya mühəndisliyi.
Qeyd olunub ki, 2026-cı ildən etibarən aşağıda qeyd olunan ixtisaslar üzrə də ödənişli əsaslarla ayrılmış yerlərin müsabiqəsinə ümumi balı 150-dən və imtahanın ikinci mərhələsi üzrə balı 50-dən az olmayan (dövlət sifarişi əsasında ayrılan yerlər üzrə ümumi balı 200-dən və imtahanın ikinci mərhələsi üzrə balı 100-dən az olmayan) abituriyentlər buraxılır:
Kompüter mühəndisliyi (Rİ);
İnformasiya texnologiyaları (Rİ);
Qida mühəndisliyi (RK);
Elektrik və elektronika mühəndisliyi (RK);
Logistika və nəqliyyat texnologiyaları mühəndisliyi (RK);
Mexanika mühəndisliyi (RK);
Radiotexnika və telekommunikasiya mühəndisliyi (RK).
Bundan əlavə, əvvəlki illərdə olduğu kimi aşağıda qeyd olunan ixtisaslar üzrə həm dövlət sifarişi əsasında, həm də ödənişli əsaslarla qəbul aparılan yerlərin müsabiqəsində ümumi balı 150-dən və imtahanın ikinci mərhələsi üzrə balı 50-dən az olmayan abituriyentlər iştirak edə bilərlər:
Aqromühəndislik;
Aqronomluq;
Balıqçılıq;
Meşəçilik;
Şərabçılıq;
Torpaqşünaslıq və aqrokimya;
Yerquruluşu və daşınmaz əmlakın kadastrı;
Zoomühəndislik.
DİM bildirib ki, II ixtisas qrupu üzrə aşağıda qeyd olunan ixtisaslar üzrə ödənişli əsaslarla ayrılmış yerlərin müsabiqəsinə ümumi balı 150-dən və imtahanın ikinci mərhələsi üzrə balı 50-dən az olmayan (dövlət sifarişi əsasında ayrılan yerlər üzrə ümumi balı 200-dən və imtahanın ikinci mərhələsi üzrə balı 100-dən az olmayan) abituriyentlər buraxılır:
Marketinq;
Biznesin idarə edilməsi;
Turizm bələdçiliyi;
Turizm işinin təşkili.
2026-cı ildən etibarən aşağıda qeyd olunan ixtisaslar üzrə də ödənişli əsaslarla ayrılmış yerlərin müsabiqəsinə ümumi balı 150-dən və imtahanın ikinci mərhələsi üzrə balı 50-dən az olmayan (dövlət sifarişi əsasında ayrılan yerlər üzrə ümumi balı 200-dən və imtahanın ikinci mərhələsi üzrə balı 100-dən az olmayan) abituriyentlər buraxılır:
Mühasibat;
Dövlət və bələdiyyə idarəetməsi;
Maliyyə;
İqtisadiyyat;
Menecment;
Beynəlxalq ticarət və logistika;
Nəqliyyatda servis (nəqliyyat növləri üzrə).
Məlumata görə, III ixtisas qrupu üzrə aşağıda qeyd olunan ixtisaslar üzrə ödənişli əsaslarla ayrılmış yerlərin müsabiqəsinə ümumi balı 150-dən və imtahanın ikinci mərhələsi üzrə balı 50-dən az olmayan (dövlət sifarişi əsasında ayrılan yerlər üzrə ümumi balı 200-dən və imtahanın ikinci mərhələsi üzrə balı 100-dən az olmayan) abituriyentlər buraxılır:
Muzey, arxiv işi və abidələrin qorunması;
Sosial iş;
Regionşünaslıq (regionlar üzrə).
IV ixtisas qrupu üzrə isə aşağıda qeyd olunan ixtisas üzrə ödənişli əsaslarla ayrılmış yerlərin müsabiqəsinə ümumi balı 150-dən və imtahanın ikinci mərhələsi üzrə balı 50-dən az olmayan (dövlət sifarişi əsasında ayrılan yerlər üzrə ümumi balı 200-dən və imtahanın ikinci mərhələsi üzrə balı 100-dən az olmayan) abituriyentlər buraxılır:
Ekologiya.
Bununla yanaşı, aşağıda qeyd olunan ixtisaslar üzrə həm dövlət sifarişi əsasında, həm də ödənişli əsaslarla qəbul aparılan yerlərin müsabiqəsində ümumi balı 150-dən və imtahanın ikinci mərhələsi üzrə balı 50-dən az olmayan abituriyentlər iştirak edə bilərlər:

Государственный экзаменационный центр (ГЭЦ) Азербайджана объявил перечень специальностей, доступных для абитуриентов, набравших не менее 150 баллов в общем зачете и не менее 50 баллов на втором этапе экзамена.
Об этом сообщили "Оперативный Информационный Центр-OMM" в ГЭЦ.
Было отмечено, что по I группе специальностей к конкурсу на платные места допускаются абитуриенты, набравшие в сумме не менее 150 баллов и не менее 50 баллов на втором этапе (для мест по госзаказу — не менее 200 баллов в сумме и 100 баллов на втором этапе) по следующим направлениям:
Мелиоративное строительство;
Педагогика технологии;
Экологическая инженерия.
Указано, что с 2026 года к конкурсу на платные места по ряду специальностей также будут допускаться абитуриенты с аналогичными баллами (150/50):
Компьютерная инженерия (Rİ);
Информационные технологии (Rİ);
Пищевая инженерия (RK);
Электротехника и электроника (RK);
Инженерия логистики и транспортных технологий (RK);
Машиностроение (RK);
Радиотехника и телекоммуникации (RK).
Кроме того, как и в предыдущие годы, в конкурсе на места как по госзаказу, так и на платной основе по следующим специальностям могут участвовать абитуриенты, набравшие не менее 150 баллов в сумме и 50 баллов на втором этапе:
Агроинженерия;
Агрономия;
Рыболовство;
Лесное хозяйство;
Виноделие;
Почвоведение и агрохимия;
Землеустройство и кадастр недвижимости;
Зооинженерия.
ГЭЦ также представил данные по II группе специальностей. К конкурсу на платные места допускаются абитуриенты с результатом 150/50 (для госзаказа — 200/100) по направлениям:
Маркетинг;
Бизнес-администрирование;
Туристический гид;
Организация туристического дела.
С 2026 года аналогичные правила вступят в силу для специальностей: бухгалтерский учет, государственное и муниципальное управление, финансы, экономика, менеджмент, международная торговля и логистика, сервис на транспорте.
По III группе специальностей к конкурсу на платные места допускаются абитуриенты с результатом 150/50 (для госзаказа — 200/100) по направлениям: музейное, архивное дело и охрана памятников, социальная работа, регионоведение.
По IV группе специальностей к конкурсу на платные места допускаются абитуриенты с результатом 150/50 (для госзаказа — 200/100) по специальности «Экология». Также по специальностям садоводство и овощеводство, ветеринарная медицина, защита растений, водные биоресурсы и аквакультура допускаются абитуриенты с результатом 150/50 как на платные, так и на бюджетные места.
Справочно: Государственный экзаменационный центр Азербайджана ежегодно определяет проходные баллы для поступления в вузы страны. Установление минимальных пороговых баллов является важным механизмом обеспечения качества высшего образования и регулирования процесса приема студентов в соответствии с требованиями рынка труда и академическими стандартами.