Zelenski ABŞ elçiləri ilə sülh danışıqlarını müzakirə edib
Stiv Vitkoff və Cared Kuşnerlə görüşən dövlət başçısı Kiyevdə diplomatik prosesin bərpası üçün hansı addımların atılacağını açıqlayıb. Fransa ilə koordinasiya necədir?
Prezidenti Volodimir Zelenski ABŞ Prezidentinin elçiləri Stiv və Cared Kuşner ilə “müsbət” söhbət apardığını bildirib.
Zelenski qeyd edib ki, söhbət Kişinyovda fasilə zamanı baş tutub və müzakirələr Rusiya–Ukrayna münaqişəsinin həllinə yönəlmiş diplomatik prosesin bərpası ilə bağlı olub.
“Bu, çox müsbət bir söhbət idi. Rusiyanın Ukraynaya qarşı müharibəsinə son qoymağa yönəlmiş diplomatiyanı bərpa etmək üçün qarşıdakı həftələrdə mümkün qədər fəal işləməyə hazır olduqlarına görə minnətdaram”, – deyə Zelenski bildirib.
O, həmçinin dünyanın diqqətinin hazırda İran ətrafındakı vəziyyətə yönəldiyini qeyd etsə də, Avropada sülh məsələsinin gündəmdə qalmasının vacibliyini vurğulayıb.
Zelenski əlavə edib ki, ABŞ elçiləri ilə G7 sammiti və digər tədbirlər çərçivəsində mümkün ssenarilər müzakirə olunub və Ukrayna tərəfi öz mövqeyini təqdim edib.
Fransa Prezidenti Emmanuel Makronla da apardığını, ABŞ nümayəndələri ilə aparılan müzakirələrin və növbəti addımların koordinasiyasının diqqət mərkəzində olduğunu bildirib.
Məlumata görə, Vitkoff və Kuşnerin təşəbbüsü ilə aparılan Rusiya–Ukrayna münaqişəsi üzrə danışıqlar, ABŞ-nin İranla bağlı məsələlərə fokuslanması fonunda müəyyən qədər ləngiyib. Buna baxmayaraq, tərəflər yaxın həftələrdə mümkün Kiyev səfərini də müzakirə edirlər.

Зеленский обсудил мирные переговоры с посланниками Президента США Дональда Трампа
Президент Украины Владимир Зеленский сообщил о проведении «позитивной» беседы с посланниками Президента США Дональда Трампа — Стивом Виткоффом и Джаредом Кушнером.
Зеленский отметил, что беседа состоялась во время паузы в Кишиневе, а дискуссии были сосредоточены на возобновлении дипломатического процесса, направленного на урегулирование российско-украинского конфликта.
«Это был очень позитивный разговор. Я благодарен им за готовность работать максимально активно в ближайшие недели для восстановления дипломатии, направленной на прекращение войны России против Украины», — заявил Зеленский.
Он также подчеркнул, что, несмотря на то, что внимание мира сейчас сосредоточено на ситуации вокруг Ирана, вопрос мира в Европе остается приоритетным. Зеленский добавил, что с посланниками США обсуждались возможные сценарии в рамках саммита G7 и других международных мероприятий, где украинская сторона представила свою позицию.
Глава государства также сообщил о телефонном разговоре с Президентом Франции Эммануэлем Макроном, в центре внимания которого находились координация дискуссий с представителями США и дальнейшие шаги.
По имеющимся данным, переговоры по российско-украинскому конфликту, инициированные Виткоффом и Кушнером, несколько замедлились на фоне фокусировки США на вопросах, связанных с Ираном. Тем не менее, стороны обсуждают возможность визита в Киев в ближайшие недели.
Напомним, что дипломатические усилия по урегулированию конфликта активизировались после вступления в должность новой администрации Президента США Дональда Трампа, которая стремится к поиску путей выхода из затянувшегося кризиса.