Vens: ABŞ-İran razılaşmasına İsrail və Livan da daxil ediləcək
ABŞ və İran arasında mümkün razılaşmanın sazişi formatında olacağı və sənədə İsrail, Livan, eləcə də Fars körfəzi dövlətlərinin daxil ediləcəyi bildirilib.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, bunu ABŞ-nin vitse-prezidenti C.D. Vens amerikalı jurnalist Megin ilə müsahibəsində açıqlayıb.
“Bu, regional sülh müqaviləsidir. Buraya Fars körfəzi, İsrail və Livan daxil olacaq. Əsas məqsəd odur ki, bu, həqiqi regional sülh razılaşması olsun”, - deyə Vens bildirib.
ABŞ-nin İrana maliyyə yardımı ayırıb-ayırmayacağı ilə bağlı sualı cavablandıran vitse- qeyd edib ki, Vaşinqton Tehrana heç bir maliyyə vəsaiti təqdim etməyəcək.
“Tamamilə aydın olmaq istəyirəm. İranlılar bu razılaşma çərçivəsində bütün öhdəliklərini yerinə yetirsələr belə, İrana bir Amerika qəpiyi də getməyəcək”, - deyə Vens vurğulayıb.
Onun sözlərinə görə, əgər İran davranışını dəyişərsə, müəyyən ölkələrə onun iqtisadiyyatının yenidən qurulmasına və xalqın rifahının artırılmasına sərmayə qoymağa imkan verilə bilər. Vens bildirib ki, Tehran terrorizmin maliyyələşdirilməsini dayandırarsa və region ölkələri ilə münasibətlərini dəyişərsə, bu, müsbət addım hesab olunacaq.
Vens həmçinin qeyd edib ki, İran razılaşmadan faydalanmaq istəyərsə, uranın zənginləşdirilməsi və yoxlamalar məsələləri müzakirə ediləcək.
ABŞ-İran razılaşmasını tənqid edənlərə cavab verən vitse-prezident bildirib ki, bu yanaşmaya qarşı çıxanlar əslində davamlı münaqişəni dəstəkləyirlər.
“Onlar sonsuz münaqişə təklif edirlər. Amerika Birləşmiş Ştatları Prezidentinin istədiyi bu deyil. Tənqidçilər sənədin məzmununu nəzərə almır və alternativ təqdim etmirlər”, - deyə Vens qeyd edib.
O əlavə edib ki, əgər alternativ yalnız aydın məqsəd olmadan bombardmanların davam etdirilməsidirsə, bu, ABŞ-nin maraqlarına uyğun qərar sayıla bilməz.
Vensin sözlərinə görə, razılaşma memorandumunun mətninin yaxın günlərdə açıqlanması planlaşdırılır. O bildirib ki, sənədin dərcinin gecikməsi hazırda davam edən həssas diplomatik proseslərlə bağlıdır və prosesdə vasitəçi ölkələr, o cümlədən Pakistan və Qətər də iştirak edir.

В возможное соглашение между США и Ираном планируется включить формат регионального мирного договора, охватывающего Израиль, Ливан, а также страны Персидского залива.
Как сообщает "Оперативный Информационный Центр-OMM", об этом заявил вице-президент США Дж. Д. Вэнс в интервью американской журналистке Мегин Келли.
«Это региональный мирный договор. В него войдут страны Персидского залива, Израиль и Ливан. Основная цель заключается в том, чтобы это стало подлинным региональным мирным соглашением», — отметил Вэнс.
Отвечая на вопрос о возможности предоставления США финансовой помощи Ирану, вице-президент подчеркнул, что Вашингтон не будет выделять Тегерану никаких финансовых средств.
«Хочу внести полную ясность. Даже если иранская сторона выполнит все свои обязательства в рамках этого соглашения, Иран не получит ни цента от США», — подчеркнул Вэнс.
По его словам, если Иран изменит свое поведение, другим странам может быть разрешено инвестировать в восстановление его экономики и повышение благосостояния народа. Вэнс добавил, что прекращение Тегераном финансирования терроризма и изменение отношений с региональными странами станут позитивным шагом.
Вэнс также отметил, что если Иран захочет воспользоваться преимуществами соглашения, вопросы обогащения урана и проведения международных инспекций станут предметом обсуждения.
Отвечая критикам соглашения между США и Ираном, вице-президент заявил, что те, кто выступает против этого подхода, фактически поддерживают продолжение конфликта.
«Они предлагают бесконечный конфликт. Это не то, чего хочет Президент США. Критики не учитывают содержание документа и не предлагают альтернатив», — отметил Вэнс.
Он добавил, что если альтернативой является лишь продолжение бомбардировок без четкой цели, то это нельзя считать решением, отвечающим интересам США.
По словам Вэнса, публикация текста меморандума о соглашении запланирована на ближайшие дни. Он пояснил, что задержка с обнародованием документа связана с продолжающимися чувствительными дипломатическими процессами, в которых участвуют страны-посредники, включая Пакистан и Катар.