Vyanada Misir kraliçasına məxsus qiymətli boyunbağı oğurlanıb
Avstriyanın paytaxtı Vyanada Tətbiqi Sənətlər Muzeyində (MAK) maskalı olmayan iki şəxsin qiymətli boyunbağı oğurlaması ilə bağlı hadisə baş verib.
“Operativ Məlumat Mərkəzi – OMM” xəbər verir ki, iki şübhəli muzeyin iş saatlarında bilet alaraq içəri daxil olub və çəkiclə şüşə vitrini sındıraraq Misir kraliçası Nazlıya məxsus qiymətli boyunbağını götürüb. Hadisə zamanı salonda çoxsaylı ziyarətçilərin olmasına baxmayaraq, xəsarət alan olmayıb.
şübhəlilərin saxlanılması üçün Vyana şəhər mərkəzində genişmiqyaslı axtarış tədbirləri həyata keçirir. İlkin istintaq versiyasına əsasən, oğruların cinayətkar qruplaşmanın sifarişi ilə hərəkət etdiyi ehtimal olunur. Axtarışlarda xüsusi təlim keçmiş itlərdən də istifadə edildiyi bildirilir.
Oğurlanan boyunbağı 200 platin üzərində 673 brilyantla bəzədilib. əşyası 1939-cu ildə tərəfindən qızı Fevziyənin İran şahı Məhəmməd Rza Pəhləvi ilə toy mərasimində taxılıb.
2015-ci ildə “Sotheby’s” hərrac evində 4,3 milyon dollara satılan boyunbağı fransız zərgərlik brendi “Van Cleef & Arpels”in 120 illik tarixinə həsr olunmuş sərgidə nümayiş etdirilirdi.
Hadisədən sonra muzey rəhbərliyi sentyabrın 27-dək davam etməsi planlaşdırılan sərgini müvəqqəti olaraq bağlayıb və nəzərdə tutulan ekskursiyaları ləğv edib.
Qeyd edək ki, son dövrlərdə Avropa muzeyləri yüksək profilli oğurluqların hədəfinə çevrilir. “Europol”un məlumatına görə, cinayətkarlar qiymətli eksponatları ələ keçirmək üçün daha aqressiv üsullardan, o cümlədən silah, balyoz və partlayıcılardan istifadə edirlər.

В Музее прикладного искусства (MAK) в столице Австрии, Вене, произошло дерзкое ограбление: двое злоумышленников без масок похитили ценное колье.
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», двое подозреваемых вошли в музей в рабочее время, купив входные билеты. Внутри они разбили стеклянную витрину молотком и похитили колье, принадлежавшее египетской королеве Назли. Несмотря на то, что в зале находилось множество посетителей, в результате инцидента никто не пострадал.
В настоящее время полиция проводит широкомасштабные поисковые мероприятия в центре Вены. Согласно предварительной версии следствия, преступники действовали по заказу криминальной группировки. К поисковым операциям привлечены кинологи со специально обученными собаками.
Похищенное ювелирное изделие выполнено из платины и инкрустировано 673 бриллиантами общим весом 200 карат. Это историческое украшение было надето египетской королевой Назли в 1939 году на свадьбу её дочери, принцессы Фавзии, с иранским шахом Мохаммедом Реза Пехлеви.
Колье, которое в 2015 году было продано на аукционе «Sotheby’s» за 4,3 миллиона долларов, экспонировалось на выставке, посвященной 120-летию французского ювелирного бренда «Van Cleef & Arpels».
После инцидента руководство музея приняло решение временно закрыть выставку, которая должна была продлиться до 27 сентября, и отменить все запланированные экскурсии.
Отметим, что в последнее время европейские музеи все чаще становятся мишенями для громких краж. Согласно данным «Europol», преступники используют все более агрессивные методы для завладения ценными экспонатами, включая применение оружия, кувалд и взрывчатых веществ.