Uqandada sərnişin mikroavtobusunun yük maşını ilə toqquşması nəticəsində 14 nəfər həyatını itirib.
Məlumata görə, faciəli yol-nəqliyyat hadisəsi bazar ertəsi gecə saatlarında Kalunqu bölgəsindəki “Kamunga” Ticarət Mərkəzi yaxınlığında baş verib.
Bildirilib ki, sərnişin daşıyan mikroavtobus qum yüklü yük maşını ilə toqquşub. Qəza nəticəsində mikroavtobusda olan 14 sərnişin hadisə yerindəcə dünyasını dəyişib, daha 4 nəfər isə müxtəlif dərəcəli xəsarətlər alıb.
Qeyd olunub ki, hadisədən sonra yük maşınının sürücüsü ərazidən qaçıb. Hüquq-mühafizə orqanları sürücünün tapılması üçün axtarış tədbirlərinə başlayıb.
Yerli rəsmilər qəzanın səbəblərinin araşdırıldığını açıqlayıb.
Məlumata əsasən, Uqandada yol-nəqliyyat hadisələri tez-tez baş verir. Buna səbəb kimi nəqliyyat vasitələrinin texniki vəziyyətinin qənaətbəxş olmaması, sürət həddinin aşılması və yol infrastrukturundakı problemlər göstərilir.
Xatırladılıb ki, iyul ayında da ölkədə oxşar faciə baş vermişdi. Məktəbliləri daşıyan avtobusun idarəetmədən çıxaraq aşması nəticəsində 20-dən çox şagird həyatını itirmişdi.

В Уганде в результате столкновения пассажирского микроавтобуса с грузовым автомобилем погибли 14 человек.
Как сообщает Оперативный Информационный Центр-OMM со ссылкой на полицию Уганды, трагическое дорожно-транспортное происшествие произошло в ночь на понедельник в районе Калунгу, недалеко от торгового центра «Kamunga». Пассажирский микроавтобус столкнулся с грузовиком, перевозившим песок. В результате аварии 14 пассажиров микроавтобуса скончались на месте, еще 4 человека получили травмы различной степени тяжести. После инцидента водитель грузового автомобиля скрылся с места происшествия. Правоохранительные органы начали оперативно-розыскные мероприятия по его задержанию. Местные власти проводят расследование для установления причин аварии.
Стоит отметить, что дорожно-транспортные происшествия в Уганде происходят довольно часто. Основными причинами высокой аварийности в стране эксперты называют неудовлетворительное техническое состояние транспортных средств, систематическое превышение скоростного режима, а также проблемы с дорожной инфраструктурой. Ранее, в июле текущего года, в стране уже происходила аналогичная трагедия: автобус, перевозивший школьников, потерял управление и перевернулся, в результате чего погибло более 20 детей.