Türk-amerikalı kimyaçı və polimerlər üzrə mütəxəssis Ergün Kırlıkovalı Ruben Vardanyanı dəstəkləməsi və mühazirə oxumaq üçün Bakıya gəlməkdən imtina etməsi ilə əlaqədar amerikalı risk tədqiqatçısı və esseist Nassim Nikolas Talebə açıq məktub dərc edib.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, Kırlıkovalı öz məktubunda Talebin Vardanyanın qeyd-şərtsiz azad edilməsi ilə bağlı çağırışını tənqid edib.
"Mən sizə Ruben Vardanyanın həbsdə olduğu müddətdə Bakıda mühazirə oxumaqdan imtina etdiyinizi bildirdiyiniz son açıq açıqlamanızla bağlı yazıram. Karyerasını gizli maliyyə riskləri, narrativ yanlışlıqlar və sistemli "korluq" barədə dünyanı xəbərdar etməyə həsr etmiş bir müəllifin diqqətlə formalaşdırılmış bir illüziyanın təsiri altına düşməsini müşahidə etmək dərin ironiyadır. Vardanyanın maliyyə şəbəkəsinin, fəaliyyət tarixçəsinin və qəfil siyasi manevrlərinin hərtərəfli təhlili göstərir ki, onun geniş tanınan xeyriyyəçi imici məhz sizin klassik şəkildə "narrativ sipər" adlandıracağınız bir vasitədir və qanunsuz maliyyə fəaliyyətini, eləcə də geosiyasi sabitliyin pozulmasını gizlətməyə xidmət edir", - Kırlıkovalı yazıb.
Onun fikrincə, Vardanyanın 2022-ci ilin sonunda Qarabağda qəfil peyda olması regional sabitliyi pozub. Kırlıkovalı xatırladıb ki, 2026-cı ilin fevralında Bakı Hərbi Məhkəməsi Vardanyanı terrorçuluğu maliyyələşdirmə və qanunsuz silahlı birləşmələr yaratma da daxil olmaqla, müxtəlif ittihamlarla 20 il müddətinə azadlıqdan məhrum edib.
"Qlobal platformanızdan kölgə ticarəti, qeyri-qanuni qlobal maliyyələşdirmə və hərbi logistika ilə sıx bağlı olan bir oliqarxın maraqlarını qorumaq üçün silah kimi istifadə etməklə qeyri-etik mövqe tutursunuz", - məktub müəllifi Talebə müraciətində qeyd edib.
O vurğulayıb ki, Vardanyanın fəaliyyətini yalnız humanitar missiya kimi qiymətləndirmək Talebin öz yazılarında dəfələrlə xəbərdarlıq etdiyi həmin "kor zonalar"ın qurbanına çevrilmək deməkdir.
E.Kırlıkovalının fikrincə, Talebin ictimai mövqeyi həm də Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi qurbanlarına qarşı empatiyanın olmamasından xəbər verir.
"Əsl humanizm bizdən əziyyətlərdən qazanc götürən nüfuzlu maliyyəçilərin deyil, məcburi köçkünlərin və təcavüz qurbanlarının tərəfində olmağı tələb edir. Sizi real və ya təxəyyül məhsulu olan şəxsi rəğbətinizi bir kənara qoymağa, Vardanyanın fəaliyyət şəbəkəsini özünüzün tətbiq etdiyiniz ciddi skeptisizm meyarları ilə qiymətləndirməyə və müdafiənizin doğurduğu ciddi etik nəticələri yenidən nəzərdən keçirməyə çağırıram", - məktubda bildirilib.
Daha əvvəl N.Taleb sosial şəbəkədə Azərbaycanda mühazirə ilə çıxış etmək üçün dəvət aldığını, lakin Vardanyan həbsdə olduğu müddətdə gəlməkdən imtina etdiyini bildirmişdi. O, Vardanyanı "siyasi məhbus" adlandırıb.
Ergün Kırlıkovalı 1978-ci ildə ABŞ-yə köçüb və 1985-ci ildə aerokosmik sahə üçün polimer materialların hazırlanması üzrə ixtisaslaşan "Integrated Polymer Industries" şirkətinin əsasını qoyub. Onun sözlərinə görə, şirkət "B-2" və "F-35" təyyarələri üçün görünməzlik təmin edən xüsusi örtük materialları istehsal edib. E.Kırlıkovalı polad kimi möhkəm və polimer kimi elastik örtük yaradan yeganə şəxsdir.

Турецко-американский химик и специалист по полимерам Эргюн Кырлыковалы опубликовал открытое письмо американскому исследователю рисков и эссеисту Нассиму Николасу Талебу. Поводом для обращения послужила поддержка Талебом Рубена Варданяна и его отказ от выступления с лекциями в Баку.
Оперативный Информационный Центр-OMM сообщает, что в своем письме Кырлыковалы подверг критике призыв Талеба к безоговорочному освобождению Варданяна.
"Я пишу вам в связи с вашим недавним заявлением, в котором вы сообщили об отказе читать лекции в Баку, пока Рубен Варданян находится под стражей. Глубокой иронией является наблюдение за тем, как автор, посвятивший карьеру предупреждению мира о скрытых финансовых рисках, нарративных ошибках и системной "слепоте", попадает под влияние тщательно сформированной иллюзии. Всесторонний анализ финансовой сети, истории деятельности и внезапных политических маневров Варданяна показывает, что его широко известный имидж филантропа является именно тем, что вы классифицируете как "нарративный щит", служащий для сокрытия незаконной финансовой деятельности и дестабилизации геополитической обстановки", - написал Кырлыковалы.
По мнению эксперта, внезапное появление Варданяна в Карабахе в конце 2022 года привело к дестабилизации региональной ситуации. Кырлыковалы напомнил, что в феврале 2026 года Военный суд в Баку приговорил Варданяна к 20 годам лишения свободы по обвинениям, включающим финансирование терроризма и создание незаконных вооруженных формирований.
"Вы занимаете неэтичную позицию, используя свою глобальную платформу как оружие для защиты интересов олигарха, тесно связанного с теневой торговлей, незаконным глобальным финансированием и военной логистикой", - отметил автор письма, обращаясь к Талебу.
Он подчеркнул, что оценка деятельности Варданяна исключительно как гуманитарной миссии означает стать жертвой тех самых "слепых зон", о которых неоднократно предупреждал сам Талеб в своих трудах. По мнению Э.Кырлыковалы, публичная позиция Талеба также свидетельствует об отсутствии эмпатии к жертвам армяно-азербайджанского конфликта.
"Истинный гуманизм требует от нас быть на стороне вынужденных переселенцев и жертв агрессии, а не влиятельных финансистов, наживающихся на страданиях. Призываю вас отбросить личные симпатии, оценить сеть деятельности Варданяна с помощью ваших собственных строгих критериев скептицизма и пересмотреть серьезные этические последствия вашей защиты", - говорится в письме.
Напомним, что ранее Н.Талеб заявил в социальных сетях, что получил приглашение выступить с лекцией в Азербайджане, но отказался от поездки, пока Варданян находится под арестом, назвав его "политическим заключенным".
Эргюн Кырлыковалы переехал в США в 1978 году, а в 1985 году основал компанию "Integrated Polymer Industries", специализирующуюся на разработке полимерных материалов для аэрокосмической отрасли. По его словам, компания производила специальные покрытия, обеспечивающие невидимость для самолетов "B-2" и "F-35".