Süni intellektlə qanunsuz materialların hazırlanıb yayılmasına qadağalar, cərimə və cəzalar təsdiqlənib.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, bununla bağlı Prezident İlham Əliyev Cinayət və Cinayət-Prosessual məcəllələrə, "İnformasiya, informasiyalaşdırma və informasiyanın mühafizəsi haqqında" və "Media haqqında" qanunlara dəyişikliyi imzalayıb.
Süni intellekt qadağaları 1-ci oxunuşda qəbul edildi
Sənədə əsasən, şəxsin razılığı olmadan onun görüntüsündən və ya səsindən istifadə etməklə süni intellekt texnologiyaları, habelə xüsusi proqram təminatları vasitəsilə reallığı əks etdirməyən foto, video və ya audio materiallar hazırlama və ya həmin materialları mediada, kütləvi nümayiş etdirildiyi halda internet informasiya ehtiyatlarında və ya informasiya-telekommunikasiya şəbəkələrində yayma 3 min manatdan 7 min manatadək cərimə və ya 360 saatdan 480 saatadək ictimai işlər, habelə 3 ilədək azadlığın məhdudlaşdırılması, eyni müddətə azadlıqdan məhrumetmə ilə cəzalandırılacaq.
Qanuna görə, eyni əməllər bir qrup şəxs və ya qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs tərəfindən törədildikdə, iki və ya daha çox şəxsə qarşı törədildikdə, şəxsin şərəf və ləyaqətini ləkələmək və ya onu nüfuzdan salmaq məqsədilə törədildikdə, zərərçəkmiş şəxsin xidməti vəzifəsini və ya ictimai borcunu yerinə yetirməsi ilə əlaqədar onun özü və ya yaxın qohumlarına qarşı törədildikdə - 3 ildən 5 ilədək müddətə azadlıqdan məhrum etmə ilə cəzalandırılacaq.
Bundan başqa, şəxsin razılığı olmadan, onun görüntüsündən və ya səsindən istifadə etməklə süni intellekt texnologiyaları, habelə xüsusi proqram təminatları vasitəsilə pornoqrafik və ya seksual məzmunlu foto, video və ya audio materialları hazırlama və ya həmin materialları mediada, kütləvi nümayiş etdirildiyi halda internet informasiya ehtiyatlarında və ya informasiya-telekommunikasiya şəbəkələrində yaymanın 3 ildən 7 ilədək azadlıqdan məhrumetmə ilə cəzalandırılacaq.
Sənədə görə süni intellekt texnologiyaları vasitəsilə hazırlanmış foto, video və ya audio materiallar kütləvi nümayiş etdirildikdə belə texnologiyalardan istifadə edilməklə hazırlandığını aydın şəkildə göstərən və asanlıqla görünən nişanlanma ilə təmin edilməlidir.
Prezidentin qanunun tətbiqi ilə əlaqədar müvafiq fərmanına əsasən isə Nazirlər Kabineti qanundan irəli gələn məsələləri həll etməlidir.

В Азербайджане утверждены новые запреты, штрафы и уголовные наказания за незаконное изготовление и распространение материалов, созданных с использованием технологий искусственного интеллекта (ИИ).
Как сообщает "Оперативный Информационный Центр-OMM", в связи с этим Президент Ильхам Алиев подписал поправки в Уголовный и Уголовно-процессуальный кодексы, а также в законы "Об информации, информатизации и защите информации" и "О медиа".
Согласно документу, создание без согласия лица фото-, видео- или аудиоматериалов, не отражающих действительность (дипфейков), с использованием технологий ИИ или специального программного обеспечения, а также их распространение в СМИ и интернете, наказывается штрафом от 3 000 до 7 000 манатов, общественными работами от 360 до 480 часов, либо ограничением или лишением свободы на срок до 3 лет.
Если указанные деяния совершены группой лиц по предварительному сговору, в отношении двух и более лиц, с целью порочения чести и достоинства, либо в связи с выполнением потерпевшим служебного или общественного долга, предусмотрено наказание в виде лишения свободы на срок от 3 до 5 лет. Особо строгие меры предусмотрены за создание и распространение материалов порнографического или сексуального характера с использованием ИИ без согласия лица — за это грозит от 3 до 7 лет лишения свободы.
Документ также обязывает маркировать любые материалы, созданные с помощью ИИ, четким и легко видимым знаком, указывающим на использование данных технологий при их подготовке. Кабинет министров Азербайджана получил поручение решить вопросы, вытекающие из реализации данного закона.
Стоит отметить, что данные законодательные инициативы направлены на защиту цифровых прав граждан в условиях стремительного развития технологий. Проблема "deepfake" (дипфейков) становится глобальным вызовом, и Азербайджан одним из первых в регионе внедряет столь комплексные правовые механизмы для предотвращения киберпреступлений и защиты информационной безопасности личности.