Milli Məclisin iclas tarixi və gündəliyi məlum oldu
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, parlamentin mayın 12-də keçiriləcək iclasının gündəliyinə aşağıdakı məsələlər daxildir:
1. İnsan alverinə qarşı mübarizə üzrə Milli Koordinatorun 2025-ci ildə Respublikasında insan alverinə qarşı mübarizəyə dair məlumatı.
2. “Quba rayonunun bəzi ərazi vahidlərinin adlarının dəyişdirilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikası qanununun layihəsi.
3. “Yaşıllıqların mühafizəsi haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununda dəyişiklik edilməsi barədə Azərbaycan Respublikası qanununun layihəsi (birinci ).
4. “Diplomatik xidmət haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununda dəyişiklik edilməsi barədə Azərbaycan Respublikası qanununun layihəsi (birinci oxunuş).
5. “ xidmətkeçmə haqqında” Əsasnamənin təsdiq edilməsi barədə” və “Hərbi vəzifə və hərbi xidmət haqqında” Azərbaycan Respublikasının qanunlarında dəyişiklik edilməsi barədə Azərbaycan Respublikası qanununun layihəsi (ikinci oxunuş).
6. “Vətəndaşların müraciətləri haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununda dəyişiklik edilməsi barədə Azərbaycan Respublikası qanununun layihəsi (ikinci oxunuş).
7. “Maliyyə icarəsi haqqında” Azərbaycan Respublikası qanununun layihəsi (ikinci oxunuş).
8. Azərbaycan Respublikasının Mülki Məcəlləsində, Azərbaycan Respublikasının Vergi Məcəlləsində, Azərbaycan Respublikasının Rəqabət Məcəlləsində, “Müflisləşmə və iflas haqqında”, “Taxıl haqqında”, “ xüsusi hüquq haqqında”, “Tütün və tütün məmulatı haqqında”, “Dövlət rüsumu haqqında”, “Hüquqi şəxslərin dövlət qeydiyyatı və dövlət reyestri haqqında”, “Banklar haqqında”, “Daşınmaz əmlakın dövlət reyestri haqqında”, “Çayçılıq haqqında”, “Ailə kəndli təsərrüfatı haqqında”, “Atçılıq haqqında”, “Bank olmayan kredit təşkilatları haqqında”, “Pambıqçılıq haqqında”, “İcbari sığortalar haqqında”, “Lisenziyalar və icazələr haqqında”, “Kənd təsərrüfatı kooperasiyası haqqında”, “Elm haqqında”, “Kredit büroları haqqında”, “Nağdsız hesablaşmalar haqqında”, “Daşınar əmlakın yüklülüyü haqqında”, “Mikro, kiçik və orta sahibkarlığın inkişafı haqqında” və “Cinayət yolu ilə əldə edilmiş əmlakın leqallaşdırılmasına və terrorçuluğun maliyyələşdirilməsinə qarşı mübarizə haqqında” Azərbaycan Respublikasının qanunlarında dəyişiklik edilməsi barədə Azərbaycan Respublikası qanununun layihəsi (ikinci oxunuş).

Стали известны дата и повестка заседания Милли Меджлиса
Как сообщает “Оперативный Информационный Центр-OMM”, в повестку заседания парламента, которое состоится 12 мая, включены следующие вопросы:
1. Отчет Национального координатора по борьбе с торговлей людьми о деятельности в Азербайджанской Республике в 2025 году.
2. Проект закона Азербайджанской Республики «О переименовании некоторых территориальных единиц Губинского района».
3. Проект закона Азербайджанской Республики о внесении изменений в закон «Об охране зеленых насаждений» (первое чтение).
4. Проект закона Азербайджанской Республики о внесении изменений в закон «О дипломатической службе» (первое чтение).
5. Проект закона Азербайджанской Республики о внесении изменений в Положение «О прохождении военной службы» и закон «О воинской обязанности и военной службе» (второе чтение).
6. Проект закона Азербайджанской Республики о внесении изменений в закон «Об обращениях граждан» (второе чтение).
7. Проект закона Азербайджанской Республики «О финансовой аренде» (второе чтение).
8. Пакет поправок (второе чтение) в Гражданский, Налоговый и Кодекс конкуренции Азербайджанской Республики, а также в ряд законов, включая законы «О несостоятельности и банкротстве», «О зерне», «О государственной пошлине», «О банках», «О лицензиях и разрешениях», «О развитии микро, малого и среднего предпринимательства» и «О противодействии легализации имущества, полученного преступным путем, и финансированию терроризма».
Милли Меджлис является высшим органом законодательной власти в Азербайджане, осуществляющим законотворческую деятельность в соответствии с Конституцией страны. Регулярные пленарные сессии парламента направлены на совершенствование нормативно-правовой базы, укрепление социальной защиты населения и приведение национального законодательства в соответствие с современными международными стандартами.