Milli Məclisin yaz sessiyası üzrə növbəti plenar iclası mayın 26-da keçiriləcək.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, iclasın gündəliyinə 13 məsələnin müzakirəsi daxil edilib.
1. Gender bərabərliyinin təmin edilməsinə nəzarəti həyata keçirən icra hakimiyyəti orqanının 2025-ci ildə fəaliyyəti haqqında məlumatı
2. Azərbaycan Ali Məhkəməsi hakimlərinin təyin edilməsi haqqında
3. Bakı Apellyasiya Məhkəməsi hakimlərinin təyin və vəzifədən azad edilməsi haqqında
4. N.T.Əliyevin Gəncə Apellyasiya Məhkəməsinin hakimi vəzifəsindən azad edilməsi haqqında
5. B.M.Məmmədovun Sumqayıt Apellyasiya Məhkəməsinin hakimi təyin edilməsi haqqında
6. Şəki Apellyasiya Məhkəməsi hakimlərinin təyin edilməsi haqqında
7. Şirvan Apellyasiya Məhkəməsi hakimlərinin təyin edilməsi haqqında
8. "Maliyyə icarəsi haqqında" qanun layihəsi (üçüncü oxunuş)
9. Mülki Məcəllədə, Vergi Məcəlləsində, Rəqabət Məcəlləsində, "Müflisləşmə və iflas haqqında", "Taxıl haqqında", "Beynəlxalq xüsusi hüquq haqqında", "Tütün və tütün məmulatı haqqında", "Dövlət rüsumu haqqında", "Hüquqi şəxslərin dövlət qeydiyyatı və dövlət reyestri haqqında", "Banklar haqqında", "Daşınmaz əmlakın dövlət reyestri haqqında", "Çayçılıq haqqında", "Ailə kəndli təsərrüfatı haqqında", "Atçılıq haqqında", "Bank olmayan kredit təşkilatları haqqında", "Pambıqçılıq haqqında", "İcbari sığortalar haqqında", "Lisenziyalar və icazələr haqqında", "Kənd təsərrüfatı kooperasiyası haqqında", "Elm haqqında", "Kredit büroları haqqında", "Nağdsız hesablaşmalar haqqında", "Daşınar əmlakın yüklülüyü haqqında", "Mikro, kiçik və orta sahibkarlığın inkişafı haqqında" və "Cinayət yolu ilə əldə edilmiş əmlakın leqallaşdırılmasına və terrorçuluğun maliyyələşdirilməsinə qarşı mübarizə haqqında" qanunlarda dəyişiklik edilməsi barədə qanun layihəsi (üçüncü oxunuş)
10. "Hərbi xidmətkeçmə haqqında" Əsasnamənin təsdiq edilməsi barədə" və "Hərbi vəzifə və hərbi xidmət haqqında" Azərbaycan Respublikasının qanunlarında dəyişiklik edilməsi barədə qanun layihəsi (üçüncü oxunuş)
11. "Vətəndaşların müraciətləri haqqında" qanunda dəyişiklik edilməsi barədə qanun layihəsi (üçüncü oxunuş)

Объявлена дата заседания Милли Меджлиса
Как сообщает “Оперативный Информационный Центр-OMM”, в повестку дня заседания включено обсуждение 13 вопросов, охватывающих различные сферы законодательства и кадровые назначения.
В список обсуждаемых тем вошли:
• Информация органа исполнительной власти, осуществляющего контроль за обеспечением гендерного равенства, о деятельности в 2025 году;
• Назначение судей Верховного суда Азербайджана;
• Назначение и освобождение от должностей судей Бакинского апелляционного суда;
• Освобождение Н.Т. Алиева от должности судьи Гянджинского апелляционного суда;
• Назначение Б.М. Мамедова судьей Сумгаитского апелляционного суда;
• Назначение судей Шекинского апелляционного суда;
• Назначение судей Ширванского апелляционного суда;
• Законопроект "О финансовой аренде" (третье чтение);
• Поправки в ряд кодексов и законов, включая Налоговый, Гражданский и Конкурентный кодексы (третье чтение);
• Изменения в законы "О воинской обязанности и военной службе" и утверждение Положения о прохождении военной службы (третье чтение);
• Поправки в закон "Об обращениях граждан" (третье чтение);
• Изменения в закон "О дипломатической службе" (второе чтение);
• Поправки в Кодекс об административных проступках (первое чтение).
Милли Меджлис Азербайджанской Республики является высшим органом законодательной власти в стране. Весенняя сессия парламента традиционно начинается 1 февраля и длится до конца мая. В ходе текущей сессии депутаты уделяют приоритетное внимание совершенствованию нормативно-правовой базы, направленной на экономическое развитие, укрепление социальной защиты населения и приведение национального законодательства в соответствие с современными международными стандартами.