ABŞ 75 ölkəyə viza verilişini dayandırdı
“Fox News” telekanalı Dövlət Departamentinin məxfi memorandumuna istinadən bu barədə geniş məlumat yayıb.Sənədə əsasən, konsulluq işçilərinə viza...
ABŞ Dövlət Departamenti milli təhlükəsizlik tədbirləri çərçivəsində aralarında Rusiya, İran və Türkiyənin də olduğu onlarla ölkənin vətəndaşları üçün viza verilməsini müvəqqəti olaraq dayandırıb.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, “Fox News” telekanalı Dövlət Departamentinin məxfi memorandumuna istinadən bu barədə geniş məlumat yayıb.
Sənədə əsasən, konsulluq işçilərinə viza müraciətlərini ərizəçilərin yoxlanılması və yeni seçim prosedurları tamamlanana qədər dərhal rədd etmək tapşırılıb.
Siyahıda cəmi 75 ölkənin adı keçir. Bunların arasında Rusiya, İran, Əfqanıstan, Somali, İraq, Misir, Nigeriya, Braziliya, Tailand və Yəmən kimi ölkələr xüsusi qeyd olunub. Qərara əsasən, bu ölkələrin vətəndaşlarına həm immiqrasiya, həm də qeyri-immiqrasiya (turist, tələbə və işçi) vizalarının verilməsi qeyri-müəyyən müddətə dondurulub.
Xatırladaq ki, Dövlət Departamentinin bu addımı 2026-cı ilin yanvarından etibarən Tramp administrasiyasının tətbiq etdiyi genişləndirilmiş “Səyahət Qadağası” (Travel Ban) siyasətinin bir hissəsidir.

США приостановили выдачу виз гражданам 75 стран
Государственный департамент США в рамках мер по обеспечению национальной безопасности временно приостановил выдачу виз гражданам десятков стран, включая Россию, Иран и Турцию.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" сообщает, что телеканал «Fox News» со ссылкой на конфиденциальный меморандум Госдепартамента распространил подробную информацию по этому поводу.
Согласно документу, сотрудникам консульских служб поручено незамедлительно отклонять визовые обращения до завершения процессов проверки заявителей и внедрения новых процедур отбора. В список включены в общей сложности 75 государств, среди которых особо упоминаются Россия, Иран, Афганистан, Сомали, Ирак, Египет, Нигерия, Бразилия, Таиланд и Йемен. Согласно решению, заморозка выдачи как иммиграционных, так и неиммиграционных (туристических, студенческих и рабочих) виз для граждан этих стран вводится на неопределенный срок.
Напомним, что данный шаг Госдепартамента является частью политики расширенного «Запрета на въезд» (Travel Ban), реализуемой администрацией Трампа с января 2026 года. Подобные инициативы направлены на ужесточение миграционного контроля и усиление внутренней безопасности Соединенных Штатов, что является одним из приоритетных направлений политики Вашингтона в сфере национальной безопасности и охраны границ.