Səfərbərlik rəsmisinin məhkəməsi başladı
almaqda təqsirləndirilən Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə Çağırış üzrə Dövlət Xidmətinin Saatlı rayon şöbəsinin rəisi vəzifəsini icra etmiş Murad Məmmədhəsən oğlu Əhmədovun üzrə ibtidai istintaq tamamlanıb.
Bu barədə “Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM”-ə Baş Prokurorluğun xidmətindən məlumat verilib.
Bildirilib ki, sözügedən şəxs barəsində yanında Korrupsiyaya qarşı Mübarizə Baş İdarəsində araşdırma aparılıb.
İstintaqla Murad Əhmədovun 2024-2025-ci illərdə sözügedən vəzifədə işləyərkən sağlamlıq vəziyyətlərinə görə əvvəllər növbəti həqiqi hərbi xidmətə çağırışdan azad edilmiş şəxslərin təkrar tibbi müayinədən yayındırılması və digər məqsədlərlə ayrı-ayrı şəxslərdən müxtəlif məbləğlərdə pul vəsaitini təkrarən rüşvət qismində almasına əsaslı şübhələr müəyyən edilib.
Toplanmış sübutlar əsasında Murad Əhmədova Cinayət Məcəlləsinin 311.3.2-ci (təkrarən rüşvət alma) maddəsi ilə ittiham elan edilməklə istintaq orqanının vəsatəti, ibtidai araşdırmaya prosessual rəhbərliyi həyata keçirən prokurorun təqdimatı əsasında məhkəmənin qərarı ilə barəsində həbs (əsas) və vəzifədən kənarlaşdırma (əlavə) qətimkan tədbirləri seçilib.

Начался суд над бывшим сотрудником Службы мобилизации
Завершено предварительное следствие по уголовному делу в отношении Мурада Мамедгасан оглу Ахмедова, занимавшего должность начальника Саатлинского районного отдела Государственной службы по мобилизации и призыву на военную службу, который обвиняется в получении взяток.
Отмечается, что расследование в отношении данного лица проводилось в Главном управлении по борьбе с коррупцией при Генеральном прокуроре.
В ходе следствия возникли обоснованные подозрения в том, что Мурад Ахмедов в 2024-2025 годах, занимая указанную должность, неоднократно получал взятки от различных лиц за уклонение от повторного медицинского освидетельствования граждан, ранее освобожденных от очередного призыва на действительную военную службу по состоянию здоровья, а также за другие незаконные действия.
На основании собранных доказательств Мураду Ахмедову было предъявлено обвинение по статье 311.3.2 (получение взятки повторно) Уголовного кодекса Азербайджана. На основании ходатайства следственного органа и представления прокурора, осуществляющего процессуальное руководство предварительным расследованием, решением суда в отношении него были избраны меры пресечения в виде ареста и отстранения от должности.