Türkiyədə qəzaya uğrayan Liviya təyyarəsi ilə bağlı terror və kənar təsirlərə rast gəlinməyib
bu barədə Ankara Prokurorluğu məlumat yayıb.Məlumata görə, Prokurorluğun təlimatı əsasında mühafizə edilən cihaz uçuş məlumatlarının və pilotların səs...
Türkiyədə qəzaya uğrayan Liviya təyyarəsinin “qara qutu”sunun tədqiqi prosesinə başlanılıb.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" TRT Haber-ə istinadən xəbər verir ki, bu barədə Ankara Prokurorluğu məlumat yayıb.
Məlumata görə, Prokurorluğun təlimatı əsasında mühafizə edilən cihaz uçuş məlumatlarının və pilotların səs yazılarının təhlili üçün Britaniyanın paytaxtı Londona göndərilib, texniki hesabatın təyyarə qəzasının səbəbi ilə bağlı konkret sübutlar təqdim edəcəyi gözlənilir.
Bildirilib ki, qəzada həyatını itirənlərin şəxsiyyətinin müəyyən edilməsi prosesi də tamamlanıb.
Hadisədən sonra bir müddət Ankarada sorğu-sual edilən Kipr Respublikasının vətəndaşı da daxil olmaqla ekipajla bağlı aparılan araşdırmalar nəticəsində indiyədək terror və kənar təsir əlamətlərinə rast gəlinməyib.
Qeyd edək ki, 2025-ci il dekabrın 23-də Ankaranın Esenboğa hava limanından havaya qalxan Liviya Baş Qərargah rəisinin təyyarəsi qəzaya uğrayıb. Hadisə nəticəsində ümumilikdə 8 nəfər həlak olub. Ölənlər arasında Liviya Silahlı Qüvvələrinin Baş Qərargah rəisi General Məhəmməd Əli Əl-Haddad və Ordunun Baş Qərargah rəisi general-leytenant Fituri Qəribil də var. Liviya hökuməti 3 günlük milli matəm elan edib.

Расследование крушения ливийского самолета: следов теракта нет
В ходе расследования крушения ливийского правительственного самолета в Турции не было обнаружено признаков террористического акта или внешнего вмешательства. Как сообщает "Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" со ссылкой на TRT Haber, соответствующую информацию распространила прокуратура Анкары.
Согласно указанию прокуратуры, бортовой самописец («черный ящик») был направлен в столицу Великобритании Лондон для детального анализа полетных данных и записей переговоров пилотов. Ожидается, что итоговый технический отчет представит конкретные доказательства причин авиакатастрофы. Также сообщается о завершении процесса идентификации личностей всех погибших. В рамках следствия были допрошены члены экипажа, включая гражданина Республики Кипр, однако на данный момент версия о внешнем воздействии не нашла своего подтверждения.
Напомним, что авиакатастрофа произошла 23 декабря 2025 года вскоре после вылета самолета из аэропорта Эсенбога в Анкаре. На борту находились высокопоставленные военные чиновники, включая начальника Генерального штаба Вооруженных сил Ливии генерала Мухаммеда Али Аль-Хаддада и начальника штаба армии генерал-лейтенанта Фитури Гарибиля. Всего в результате трагедии погибли 8 человек. В связи с инцидентом правительство Ливии объявило в стране трехдневный национальный траур. Данное событие вызвало серьезный резонанс, учитывая высокий статус находившихся на борту лиц и тесное оборонное сотрудничество между Турцией и Ливией.