Prezident yeni Agentlik yaratdı: KOBİA və AZPROMO birləşdi
İlham Əliyev mikro, kiçik və orta biznesin inkişafı, investisiyaların və ixracın sahəsində idarəetmənin təkmilləşdirilməsi və bununla əlaqədar bəzi məsələlərin tənzimlənməsi haqqında fərman imzalayıb.
"Report" xəbər verir ki, fərmana əsasən, İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyindəki Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi ilə İnvestisiyaların və İxracın Təşviqi Agentliyi () əsasında nazirlik yanında Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı, İnvestisiyaların və İxracın Təşviqi Agentliyi yaradılıb.
Agentlik mikro, kiçik və orta sahibkarlığın inkişafının dəstəklənməsi, qeyri-neft (qaz) sektoru üzrə investisiyaların və ixracın təşviqi istiqamətində fəaliyyət göstərən, sahibkarlıq subyektlərinin maraqlarının qorunmasında iştirak edən, dövlət orqanlarının (qurumlarının) və sahibkarların bu sahədə xidmətlərini əlaqələndirən, İqtisadiyyat Nazirliyinin strukturuna daxil olan qurumdur.
Agentliyin işçilərinin say həddi cəmi 370 vahidi, o cümlədən onun Aparatının işçilərinin say həddi 291 ştat vahidi, regional bölmələrinin işçilərinin say həddi 79 ştat vahidi müəyyən edilib.
aşağıdakılar barədə təkliflərini hazırlayıb dövlət başçısına təqdim etməlidir:
üç ay müddətində:
- Agentliyin əsasnaməsinin və strukturunun layihəsi;
- normativ hüquqi aktların təkmilləşdirilməsi;
doqquz ay müddətində:
- mikro, kiçik və orta sahibkarlıq subyektlərinə, ixracatçılara və investorlara dövlət orqanları (qurumları) tərəfindən göstərilən xidmətlərin mərhələli şəkildə özəl sektor subyektləri tərəfindən həyata keçirilməsi mexanizmləri;
- qeyri-neft (qaz) sektoru üzrə investisiyaların və ixracın təşviqi mexanizmlərinin təkmilləşdirilməsi;
Bundan başqa, hökumət fərmanda göstərilən publik hüquqi şəxslərin balansında olan dövlət əmlakının Agentliyin balansına verilməsini üç ay müddətində təmin etməli, "Dövlət qulluğu haqqında" qanuna uyğun olaraq, Agentliyin işçilərinin fərmanda göstərilən publik hüquqi şəxslərin işçiləri hesabına komplektləşdirilməsinin təmin edilməsi ilə əlaqədar tədbirlər görməli, gentliyin fəaliyyətinin maliyyələşdirilməsinə dair məsələləri bir ay müddətində həll etməli, Agentliyin maddi-texniki təminatı məsələlərinin həlli, habelə bu Fərmanda nəzərdə tutulmuş işlərin həyata keçirilməsi ilə əlaqədar xərclərin cari ildə dövlət büdcəsində nəzərdə tutulmuş vəsait çərçivəsində maliyyələşdirilməsini, növbəti illərdə isə dövlət büdcəsi layihələrində müvafiq vəsaitin nəzərdə tutulmasını təmin etməli və bu barədə Prezidentə məlumat verməli, fərmandan irəli gələn digər məsələləri həll etməlidir.
Agentliyin əsasnaməsi və strukturu təsdiq edilənədək, fərmanda göstərilən publik hüquqi şəxslər öz fəaliyyətlərini davam etdirirlər.

Президент Ильхам Алиев подписал указ об улучшении управления в области развития микро, малого и среднего бизнеса, поощрения инвестиций и экспорта, а также регулировании ряда вопросов в этой связи.
Согласно указу, на базе Агентства по развитию малого и среднего бизнеса (KOBİA) и Агентства по поощрению экспорта и инвестиций (AZPROMO), находящихся в ведении Министерства экономики, создано Агентство по развитию малого и среднего бизнеса, поощрению инвестиций и экспорта при министерстве.
Новое Агентство является структурой, входящей в систему Министерства экономики Азербайджана, которая осуществляет поддержку развития микро, малого и среднего предпринимательства, поощрение инвестиций и экспорта в ненефтегазовом секторе, участвует в защите интересов субъектов предпринимательства, а также координирует услуги государственных органов и предпринимателей в данной сфере.
Предельную численность работников Агентства определили в количестве 370 штатных единиц, из которых 291 единица приходится на аппарат ведомства, а 79 — на региональные подразделения.
Кабинет министров должен в течение трех месяцев подготовить и представить Президенту проект положения и структуры Агентства, а также предложения по совершенствованию нормативно-правовых актов. В течение девяти месяцев правительство обязано разработать механизмы поэтапной передачи услуг, оказываемых госорганами экспортерам и инвесторам, субъектам частного сектора, и подготовить предложения по совершенствованию механизмов поощрения ненефтяного экспорта.
Кроме того, правительству поручено в трехмесячный срок обеспечить передачу государственного имущества, находящегося на балансе реорганизуемых юридических лиц, на баланс нового Агентства. До утверждения положения и структуры новой структуры KOBİA и AZPROMO продолжат свою деятельность в прежнем режиме.
Данный шаг направлен на оптимизацию государственного аппарата и создание системы "единого окна" для предпринимателей в Азербайджане. Объединение функций поддержки малого бизнеса и продвижения экспорта позволит более эффективно реализовывать стратегию диверсификации экономики, снижая зависимость от энергетического сектора и повышая конкурентоспособность местной продукции на международных рынках.