Prezident Tərtərdə açılışda iştirak edib - FOTO - YENİLƏNİB
Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev yanvarın 13-də Tərtər elektromexanika zavodunun yenidənqurmadan sonra açılışında iştirak edib.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, dövlətimizin başçısı əvvəlcə Ulu Öndər Heydər Əliyevin zavodun həyətində ucaldılmış büstü önünə gül dəstəsi qoydu.
Müdafiə sənayesi naziri Vüqar Mustafayev dövlətimizin başçısına müəssisədə yaradılmış şərait barədə məlumat verdi.
Bildirildi ki, zavod 1976-cı ildə Lionozovo elektromexanika zavodunun Tərtər filialı olaraq yaradılıb. 1977-ci ilin aprelində fəaliyyətə başlayan zavodda elektrotexnika sənayesi məhsulları və xüsusi təyinatlı məhsullar istehsal edilib. İlk illərdə burada mühərrikli qayıqlar üçün “Taxometr-spidometr” məhsulları hazırlanıb.
Zavodun əsasını qoymuş Ümummilli Lider 1978-ci ildə onun rəsmi açılış mərasimində iştirak edib.
İlham Əliyevin 2005-ci ildə imzaladığı Sərəncama əsasən Müdafiə Sənayesi Nazirliyi yaradılıb və Tərtər elektromexanika zavodunun nazirliyin tabeliyinə verilib.
Müxtəlif növ hərbi təyinatlı məhsullar istehsal ediləcək müəssisədə bir sıra qabaqcıl dövlətlərdən alınmış müasir, yüksək dəqiqlikli texnoloji avadanlıqlar quraşdırılıb. Texnoloji xətlərin layihələndirilməsi, istehsal axınlarının qurulması və seriyalı istehsala uyğunlaşma “Azərsilah” Müdafiə Sənayesi Holdinqi” QSC-nin yerli mütəxəssisləri tərəfindən icra edilib. Hazırda istehsal proseslərinin milli hərbi-texniki normalara, keyfiyyət standartlarına uyğunlaşdırılması həyata keçirilir. Bu məqsədlə keyfiyyətə nəzarət laboratoriyası yaradılıb.
Zavodun ərazisində genişmiqyaslı tikinti və yenidənqurma işləri həyata keçirilib, yeni istehsalat binaları və sahələri, həmçinin köməkçi binalar istifadəyə verilib. Mövcud tikililərdə yenidənqurma işləri aparılıb, texnoloji prosesin tələblərinə uyğun olaraq ballistik və resurs sınaqları üçün xüsusi poliqonlar yaradılıb.
Qeyd edək ki, müdafiə sənayesinin inkişafına xüsusi diqqət yetirir. Bu sahədə yerli şirkətlər qurulur, xarici tərəfdaşlarla əlaqələr genişləndirilir, ən müasir çağırışlara cavab verən texnologiyaların tətbiqi ilə istehsalın həcmi artırılır. Ötən il ölkəmiz 1,4 milyard manat dəyərində hərbi təyinatlı məhsul istehsal edib ki, bunların bir hissəsi Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin arsenalına, bir hissəsi isə ixraca yönəldilib. Hazırda Azərbaycan 20-yə yaxın ölkəyə hərbi təyinatlı məhsullar ixrac edir.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev yanvarın 13-də Tərtər elektromexanika zavodunun yenidənqurmadan sonra açılışında iştirak edib.

Президент Ильхам Алиев принял участие в открытии завода в Тертере
Президент Ильхам Алиев 13 января принял участие в открытии Тертерского электромеханического завода после его масштабной реконструкции.
Как сообщает "Центр оперативной информации-OMM", глава государства первым делом возложил цветы к бюсту Общенационального лидера Гейдара Алиева, установленному во дворе предприятия. Министр оборонной промышленности Вугар Мустафаев проинформировал Президента Ильхама Алиева о проделанных работах и созданных на заводе условиях.
Было отмечено, что история предприятия берет начало в 1976 году, когда оно было создано как Тертерский филиал Лианозовского электромеханического завода. Официальное открытие завода, у истоков которого стоял Великий лидер Гейдар Алиев, состоялось в 1978 году при его личном участии. Согласно распоряжению, подписанному Президентом Ильхамом Алиевым в 2005 году, было создано Министерство оборонной промышленности, и Тертерский электромеханический завод был передан в ведение данного ведомства.
В рамках реконструкции на предприятии, предназначенном для выпуска различных видов продукции военного назначения, установлено современное высокоточное технологическое оборудование от ведущих мировых производителей. Проектирование технологических линий и организация серийного производства были выполнены местными специалистами ОАО «Оборонно-промышленный холдинг Azersilah». В настоящее время производственные процессы приводятся в соответствие с национальными военно-техническими нормами и международными стандартами качества, для чего на заводе создана современная лаборатория контроля качества.
На территории завода проведены широкомасштабные строительные работы, введены в эксплуатацию новые производственные корпуса и вспомогательные здания. Также созданы специальные полигоны для проведения баллистических и ресурсных испытаний в соответствии с требованиями технологического процесса.
Развитие оборонной промышленности является одним из ключевых приоритетов государственной политики Азербайджана. Благодаря особому вниманию главы государства, в стране создаются новые производственные мощности, расширяется сотрудничество с зарубежными партнерами и внедряются передовые технологии. В прошлом году в Азербайджане было произведено продукции военного назначения на сумму 1,4 миллиарда манатов. Часть этой продукции направлена на укрепление арсенала Вооруженных сил Азербайджана, а другая часть — на экспорт. На сегодняшний день Азербайджан поставляет продукцию военного назначения в порядка 20 стран мира, укрепляя свой статус значимого игрока на региональном рынке вооружений.