İlham Əliyev və Sərdar Berdiməhəmmədov görüşdü: Strateji əməkdaşlıq
Xəbər verdiyimiz kimi, Prezidenti Sərdar Azərbaycana rəsmi səfərə gəlib. Səfər zaman Türkmənistan liderinin Prezident İlham Əliyevlə təkbətək görüşü keçirilib, hər iki prezident mətbuata bəyanatlarla çıxış ediblər.
Qonşu ölkə liderinin Bakıya səfərini dəyərləndirən deputat Müşfiq Cəfərov "Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM"-ə bildirdi ki, Azərbaycan və Türkmənistan arasında çoxşaxəli əlaqələrin inkişafı və Xəzər regionunda strateji tərəfdaşlığın gücləndirilməsi istiqamətində mühüm addımlar atılır:
“İki ölkə arasında mövcud qardaşlıq münasibətləri həm siyasi iradə, həm də birgə iqtisadi layihələrin səmərəliliyi üzərində formalaşır”.
Şəkilin açıqlaması yoxdur.
Onun sözlərinə görə, Türkmənistan Prezidenti Sərdar Berdiməhəmmədovun Azərbaycana rəsmi səfəri çərçivəsində keçirilən yüksək səviyyəli görüşlər münasibətlərin inkişafına yeni təkan verib. Səfər zamanı İlham Əliyev ilə təkbətək və geniş tərkibdə görüşlər keçirilib, 20-yə yaxın sənəd imzalanıb.
73476cb111fae23.jpg
Deputat qeyd edib ki, enerji, kənd təsərrüfatı, elm-təhsil, turizm, mədəniyyət və idman sahələrində əməkdaşlıqla bağlı geniş fikir mübadiləsi aparılıb. Xüsusilə Xəzər dənizində “Dostluq” yatağının birgə işlənilməsi, Transxəzər nəqliyyat marşrutlarının genişləndirilməsi və enerji resurslarının diversifikasiyası istiqamətində danışıqların intensivləşməsi diqqət çəkir.
Müşfiq Cəfərov vurğulayıb ki, Azərbaycan və Türkmənistan Xəzərin şərq-qərb xətti üzrə strateji tərəfdaş kimi çıxış edir və hazırkı beynəlxalq şəraitdə və ortaq maraqların qorunması xüsusi əhəmiyyət daşıyır.
O, həmçinin bildirib ki, tərəfindən Türkmənistan dövlət başçısına “Dostluq” tankerinin və “Mərd” adlı Qarabağ atının hədiyyə edilməsi iki ölkə arasında dostluq münasibətlərinin daha da möhkəmlənməsinin bariz nümunəsidir.
Azərbaycan Türkmənistana yeni tanker hədiyyə etdi5d222b68ec9aca9.jpg
Deputatın sözlərinə görə, qarşıdakı dövrdə enerji, nəqliyyat-logistika və birgə iqtisadi layihələr üzrə əməkdaşlığın daha da genişlənməsi gözlənilir.

Президент Ильхам Алиев и Сердар Бердымухамедов обсудили стратегическое партнерство
Как сообщалось ранее, Президент Туркменистана Сердар Бердымухамедов прибыл в Азербайджан с официальным визитом. В рамках визита состоялись переговоры с Президентом Ильхамом Алиевым в формате один на один, после чего главы государств выступили с заявлениями для прессы.
Комментируя визит лидера соседней страны в Баку, депутат Милли Меджлиса Мушфиг Джафаров сообщил "Оперативный Информационный Центр-OMM", что между Азербайджаном и Туркменистаном предпринимаются важные шаги по развитию многоплановых связей и укреплению стратегического партнерства в Каспийском регионе:
«Существующие братские отношения между двумя странами формируются как на основе политической воли, так и на эффективности совместных экономических проектов».
Şəkilin açıqlaması yoxdur.
По его словам, встречи на высшем уровне, проведенные в рамках официального визита Президента Туркменистана Сердара Бердымухамедова в Азербайджан, придали новый импульс развитию двусторонних отношений. В ходе визита Президент Азербайджана Ильхам Алиев провел переговоры с туркменским коллегой в узком и расширенном составах, по итогам которых было подписано около 20 документов.
73476cb111fae23.jpg
Депутат отметил, что состоялся широкий обмен мнениями по сотрудничеству в сферах энергетики, сельского хозяйства, науки, образования, туризма, культуры и спорта. Особое внимание было уделено интенсификации переговоров по совместной разработке месторождения «Достлуг» в Каспийском море, расширению транскаспийских транспортных маршрутов и диверсификации энергетических ресурсов.
Мушфиг Джафаров подчеркнул, что Азербайджан и Туркменистан выступают как стратегические партнеры по линии «Восток-Запад» на Каспии, и в нынешних международных условиях вопросы безопасности и защиты общих интересов приобретают особое значение.
Он также отметил, что передача Президентом Азербайджана в дар главе Туркменистана танкера "Достлуг" и карабахского скакуна по кличке "Мард" является ярким свидетельством укрепления дружественных связей между двумя странами.
Azərbaycan Türkmənistana yeni tanker hədiyyə etdi5d222b68ec9aca9.jpg
По словам депутата, в предстоящий период ожидается дальнейшее расширение сотрудничества в области энергетики, транспорта, логистики и реализации совместных экономических проектов. Азербайджано-туркменские отношения, опирающиеся на историческую общность, в последние годы вышли на уровень стратегического партнерства, что играет ключевую роль в обеспечении энергетической безопасности региона.