İraqın Baş naziri Əli Falih əl-Zeydi Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyana rəhbərlik etdiyi Vətəndaş Müqaviləsi Partiyasının parlament seçkilərində qazandığı qələbə münasibətilə təbrik məktubu ünvanlayıb.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, bu barədə "Armenpress" agentliyi Ermənistan Baş Nazirinin Ofisinin mətbuat xidmətinə istinadən məlumat yayıb.
Məlumata görə, Əli Falih əl-Zeydi təbrik mesajında İraqın Ermənistanla qarşılıqlı maraqlara əsaslanan geniş tərəfdaşlıq əlaqələrinin inkişaf etdirilməsində maraqlı olduğunu vurğulayıb.
Baş nazir iki ölkə arasında iqtisadi və inkişaf sahələrində əməkdaşlığın gücləndirilməsinin, mövcud problemlərin birgə həlli istiqamətində səylərin artırılmasının vacibliyini qeyd edib.
Xatırladaq ki, iyunun 7-də Ermənistanda keçirilən parlament seçkilərinin ilkin nəticələrinə əsasən, parlamentə üç siyasi qüvvə daxil olub. Vətəndaş Müqaviləsi Partiyası 727 min 827 səs və ya 49,825 faiz səs toplayaraq parlament çoxluğunu əldə edib və hökuməti formalaşdırmaq hüququ qazanıb.
Seçkilərdə Güclü Ermənistan bloku 340 min 88 səs və ya 23,281 faiz, Ermənistan bloku isə 145 min 113 səs və ya 9,934 faiz səs toplayıb.
Bununla yanaşı, Çiçəklənən Ermənistan Partiyası parlamentə keçid üçün müəyyən olunan baryeri cüzi fərqlə keçə bilməyib. İlkin nəticələrə görə, partiya 3,996 faiz səs toplayaraq tələb olunan göstəricidən 0,004 faiz geri qalıb.
Bildirilir ki, hazırda bəzi seçki məntəqələrində səslərin yenidən sayılması prosesi davam edir. Seçkilərin yekun nəticələrinin iyunun 14-də elan olunacağı gözlənilir.

Премьер-министр Ирака поздравил Пашиняна с победой на выборах
Премьер-министр Ирака Али Фалих аз-Зейди направил поздравительное послание премьер-министру Армении Николу Пашиняну в связи с победой возглавляемой им партии «Гражданский договор» на парламентских выборах.
«Оперативный Информационный Центр-OMM» сообщает, что об этом передает агентство «Арменпресс» со ссылкой на пресс-службу аппарата премьер-министра Армении.
В поздравительном послании Али Фалих аз-Зейди подчеркнул заинтересованность Ирака в развитии широкомасштабного партнерства с Арменией, основанного на взаимных интересах. Премьер-министр отметил важность укрепления сотрудничества в сферах экономики и развития, а также необходимость наращивания усилий для совместного решения существующих проблем.
Напомним, что по предварительным результатам парламентских выборов, состоявшихся в Армении 7 июня, в парламент прошли три политические силы. Партия «Гражданский договор», набрав 727 827 голосов (49,825%), получила парламентское большинство и право на формирование правительства.
В выборах блок «Сильная Армения» набрал 340 088 голосов (23,281%), а блок «Армения» — 145 113 голосов (9,934%). При этом партия «Процветающая Армения» с небольшим отрывом не преодолела установленный барьер для прохождения в парламент, набрав 3,996% голосов, что на 0,004% меньше требуемого показателя.
Сообщается, что в настоящее время на некоторых избирательных участках продолжается процесс пересчета голосов. Ожидается, что окончательные результаты выборов будут объявлены 14 июня.