Nikol Paşinyan Axalkalaki-Qars dəmir yolu xəttinin istifadəyə verildiyini bəyan edib
Ermənistanın Nikol Paşinyan Axalkalaki-Qars dəmir yolu xəttinin fəaliyyətə başlaması ilə bağlı məlumat yayıb. O, bu barədə özünün hesabında paylaşım edib.
Paşinyan qeyd edib ki, Axalkalaki-Qars dəmir yolu, eləcə də dəmir yolu xətləri artıq Ermənistanın ixrac və idxal imkanları üçün açıqdır. bunu ölkəsinin iqtisadiyyatı üçün əhəmiyyətli hadisə kimi qiymətləndirərək, Türkiyə və Gürcüstandakı tərəfdaşlara təşəkkürünü bildirib.
Hökumət başçısı hazırda Ermənistanın Gürcüstan və Azərbaycan əraziləri vasitəsilə Rusiya ilə, həmçinin Rusiya və Qazaxıstan üzərindən Çinlə dəmir yolu əlaqəsinin olduğunu xatırladıb. İndi bu marşrutlara Gürcüstan və Türkiyədən keçməklə Avropa İttifaqına çıxışı təmin edən yeni istiqamət də əlavə olunub.
Bundan başqa, Paşinyan yaxın gələcəkdə bir sıra yeni layihələrin icrasının gözlənildiyini vurğulayıb:
• Ermənistanla Türkiyə arasında birbaşa dəmir yolu əlaqəsinin bərpası;
• Ermənistanla Azərbaycan arasında dəmir yolu əlaqəsinin işə salınması;
• Naxçıvan vasitəsilə Ermənistanla İran arasında dəmir yolu əlaqəsinin təmin edilməsi.
Baş nazir qeyd edib ki, "TRIPP" layihəsinin reallaşması ilə bu əlaqələrinin yaxın zamanda istifadəyə verilməsi nəzərdə tutulur.

Пашинян заявил о запуске железной дороги Ахалкалаки - Карс
Как сообщает "Оперативный Информационный Центр-OMM", об этом Пашинян написал на своей странице в социальной сети "Facebook".
"Рад объявить, что железная дорога Ахалкалаки - Карс, а также железная дорога Азербайджана отныне открыты для экспорта и импорта Армении. Это великое событие в экономической жизни нашей страны. Благодарю наших партнеров из Турции и Грузии", - написал Пашинян.
Он отметил, что в настоящее время Армения имеет железнодорожное сообщение с Россией через территории Грузии и Азербайджана, а также с Китаем через Россию и Казахстан. Теперь к этим направлениям добавился маршрут через Грузию и Турцию, обеспечивающий связь с Европейским союзом.
Кроме того, глава правительства добавил, что в ближайшее время ожидается запуск прямого железнодорожного сообщения между Арменией и Турцией, Арменией и Азербайджаном, а в дальнейшем — между Арменией и Ираном через Нахчыван.
"В результате реализации проекта TRIPP в ближайшем будущем мы станем свидетелями этих событий", - подчеркнул Пашинян.
Отметим, что разблокирование транспортных и экономических связей на Южном Кавказе является важным фактором для развития региона. Азербайджан последовательно выступает за полное открытие всех региональных коммуникаций, что позволит создать новые логистические маршруты и укрепить экономическое сотрудничество между странами региона.