Moldova müxalifəti Sandunu xəyanətdə ittiham edir
Moldovanın müxalif Partiyası və Partiyası Maya Sandunu respublikanın Rumıniyaya birləşdirilməsinə səs verməyə hazır olması ilə bağlı açıqlamalarına görə xəyanətdə edib.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM"-in xəbərinə görə, Sosialist Partiyasının rəsmi saytında dərc olunan bəyanatda Baş Prokurorluq, Kəşfiyyat və Xidməti, eləcə də digər səlahiyyətli qurumlardan mümkün xəyanət faktı ilə bağlı dərhal araşdırma aparılması tələb olunub.
Bəyanatda vurğulanıb ki, dövlət başçısının ölkənin parçalanması ilə bağlı ictimai çağırışları ən sərt hüquqi və siyasi qiymət almalıdır.
Kommunist Partiyası isə bildirib ki, Maya Sandu öz bəyanatları ilə Konstitusiyada nəzərdə tutulan səlahiyyətlərini aşır. Partiyanın açıqlamasında qeyd olunub ki, əsas qanuna əsasən prezident Moldova Respublikasının müstəqilliyinin və ərazi bütövlüyünün qarantıdır. Kommunistlər bu baxımdan “ən ədalətli və düzgün yolun” Maya Sandunun xalqın iradəsi ilə prezident vəzifəsindən uzaqlaşdırılması və Konstitusiyanı pozduğuna görə cinayət məsuliyyətinə cəlb edilməsi olduğunu bildiriblər.
Hazırda Kommunist və Sosialist partiyalarının parlament fraksiyaları ümumilikdə 101 deputatdan 25-ni təşkil edir. Moldova Konstitusiyasına əsasən, prezidentin vəzifədən uzaqlaşdırılması üçün parlament üzvlərinin üçdə iki səsinin toplanması tələb olunur. İmpiçment prosedurunun başlanması üçün isə deputatların ən azı üçdə birinin təşəbbüsü kifayətdir.

Оппозиция Молдовы обвинила Майю Санду в госизмене
Оппозиционные Партия коммунистов и Партия социалистов Республики Молдова обвинили президента Майю Санду в государственной измене в связи с ее заявлениями о готовности проголосовать за объединение страны с Румынией.
Как сообщает "Центр оперативной информации-OMM" со ссылкой на официальное заявление социалистов, оппозиция требует от Генеральной прокуратуры, Службы информации и безопасности, а также других компетентных органов незамедлительно провести расследование по факту возможной госизмены. В документе подчеркивается, что публичные призывы главы государства к фактической ликвидации государственности должны получить самую жесткую правовую и политическую оценку.
Согласно Конституции Молдовы, президент является гарантом суверенитета, независимости и территориальной целостности республики. Оппозиция указывает на то, что подобные высказывания противоречат присяге и основному закону страны. На данный момент парламентские фракции коммунистов и социалистов располагают 25 мандатами из 101. Для инициирования процедуры импичмента требуется поддержка как минимум одной трети депутатов (34 голоса), а для окончательного отстранения президента от должности необходимо две трети голосов парламентариев (67 голосов). Данная ситуация обостряет внутриполитическую дискуссию в Молдове на фоне вопросов национальной идентичности и внешнеполитического вектора развития.