Cinayət işlərində baxılma müddəti artırıldı - Qərar qəbul edildi
böyük təhlükə aşkar üzrə məlumata baxılma müddətinin artırılması təklifini birinci oxunuşda qəbul edib.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bununla bağlı Cinayət- Məcəlləsinə dəyişiklik layihəsi parlamentin növbədənkənar sessiyasının bugünkü ilk iclasında müzakirəyə çıxarılıb.
Dəyişiklik layihəsinə görə, bu Məcəllənin 38-ci maddəsinə uyğun olaraq cinayət təqibinin həyata keçirilməsi üçün səbəb və əsasların olması qənaətinə gəldikdə və bu Məcəllənin 293-1-ci maddəsində nəzərdə tutulmuş hallar olmadıqda, yazılı məlumata və ya şifahi məlumatın qəbul edilməsi barədə protokola dərkənar qoymaqla məlumatın daxil olduğu vaxtdan 48 saatdan (hazırda 24 saat) gec olmayaraq cinayət təqibi üzrə məhkəməyədək sadələşdirilmiş icraat açılacaq.
Bundan başqa, artıq məhkəməyədək sadələşdirilmiş icraat şəklində təhqiqat böyük ictimai təhlükə törətməyən aşkar cinayət üzrə məlumatın təhqiqatçıya, müstəntiqə və ya ibtidai araşdırmaya prosessual rəhbərliyi həyata keçirən prokurora daxil olduğu vaxtdan 10 gün müddətində deyil, 30 gün müddətində aparılacaq.
Qanun layihəsinə əsasən, Məcəllənin bəzi maddələrində "şikayət" sözü "məlumat" sözü ilə əvəz edilir. Bu dəyişiklik bəzi hallarda məlumat verən şəxsin niyyətinin şikayət etmək deyil, sadəcə baş vermiş cinayət hadisəsi barədə səlahiyyətli orqanları məlumatlandırmaqdan ibarət ola bilməsi ilə əlaqədardır.
Eyni zamanda sənəddə hüquqi şəxslər tərəfindən də cinayət hadisəsi barədə məlumat verilməsinin mümkünlüyü nəzərə alınaraq böyük ictimai təhlükə törətməyən aşkar cinayət üzrə yazılı məlumatda və ya şifahi məlumatın qəbul edilməsi barədə protokolda, həmçinin məhkəməyədək sadələşdirilmiş icraatın aparılması nəticələrinə dair yekun protokolda hüquqi şəxsin adı, olduğu yer və vergi ödəyicisinin eyniləşdirmə nömrəsinin göstərilməsi ilə bağlı müvafiq dəyişiklik nəzərdə tutulur.

В Азербайджане увеличены сроки рассмотрения уголовных дел
Милли Меджлис в первом чтении принял предложение об увеличении сроков рассмотрения информации по очевидным преступлениям, не представляющим большой общественной опасности.
“Оперативный Информационный Центр-OMM” сообщает, что соответствующий проект изменений в Уголовно-процессуальный кодекс был вынесен на обсуждение на первом заседании внеочередной сессии парламента.
Согласно проекту, в соответствии со статьей 38 Кодекса, при наличии оснований для осуществления уголовного преследования и отсутствии обстоятельств, предусмотренных статьей 293-1, упрощенное досудебное производство будет начато не позднее 48 часов (в настоящее время 24 часа) с момента поступления информации. Кроме того, срок проведения дознания по таким делам увеличивается с 10 до 30 дней.
В документе слово «жалоба» заменяется на «информация», что связано с тем, что заявитель может не иметь цели подать жалобу, а лишь информировать органы о происшествии. Также предусмотрена возможность подачи информации о преступлении юридическими лицами, с указанием их реквизитов.
Данные изменения направлены на оптимизацию следственных процессов и повышение эффективности работы правоохранительных органов Азербайджана при расследовании дел, не представляющих серьезной угрозы обществу.