İranda Ərbəin ziyarətinin təşkili və zəvvarlara göstərilən xidmətlərin yaxşılaşdırılması ilə bağlı yüksək səviyyəli görüş keçirilib.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, İranın Həcc və Ziyarət Təşkilatının rəhbəri Əlirza Rəşidian Xarici İşlər naziri Abbas Əraqçi ilə görüşüb.
Xarici İşlər Nazirliyində baş tutan görüşdə cari ilin ziyarət proqramlarının səmərəli təşkili, eləcə də iranlı zəvvarlara göstərilən xidmətlərin keyfiyyətinin artırılması məsələləri müzakirə edilib.
Abbas Əraqçi bildirib ki, Ərbəin ziyarəti zamanı zəvvarların rahat və təhlükəsiz səfərinin təmin olunması üçün aidiyyəti dövlət qurumları arasında sıx koordinasiya vacibdir.
Nazir qeyd edib ki, Xarici İşlər Nazirliyi zəvvarların qarşılaşa biləcəyi problemlərin həlli, həmçinin onlara diplomatik və konsulluq dəstəyinin göstərilməsi üçün tam hazırlıqlıdır.
Qeyd edək ki, Ərbəin İmam Hüseynin (ə) şəhadətinin 40-cı gününün anıldığı və hər il milyonlarla zəvvarın İraqın Kərbəla şəhərinə axın etdiyi ən böyük dini mərasimlərdən biridir.
Bu ziyarətin təşkilini asanlaşdırmaq məqsədilə İran və İraq arasında viza məhdudiyyətlərinin aradan qaldırılması, nəqliyyat və ictimai xidmətlərin təkmilləşdirilməsi, sərhəd keçid məntəqələrində təhlükəsizlik tədbirlərinin gücləndirilməsi, eləcə də tibbi və logistik dəstəyin artırılması istiqamətində əməkdaşlıq həyata keçirilir.
Məlumata görə, bu ilki Ərbəin ziyarəti avqustun 4-də Kərbəlada keçiriləcək kütləvi matəm mərasimləri ilə başa çatacaq.

В Иране состоялась встреча высокого уровня, посвященная вопросам организации паломничества Арбаин и улучшению качества услуг, предоставляемых паломникам.
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», руководитель Организации по делам хаджа и паломничества Ирана Алиреза Рашидиан провел встречу с министром иностранных дел Аббасом Аракчи.
В ходе встречи, состоявшейся в Министерстве иностранных дел, стороны обсудили вопросы эффективной реализации программы паломничества в текущем году, а также повышения качества обслуживания иранских паломников.
Аббас Аракчи подчеркнул, что для обеспечения комфортного и безопасного передвижения паломников во время Арбаина необходима тесная координация между соответствующими государственными структурами. Министр отметил, что МИД полностью готов к решению проблем, с которыми могут столкнуться паломники, а также к оказанию им необходимой дипломатической и консульской поддержки.
Отметим, что Арбаин — одна из крупнейших религиозных церемоний в мире, знаменующая 40-й день со дня мученической смерти Имама Хусейна (а). Ежегодно миллионы паломников совершают путь в иракский город Кербела. Для упрощения организации этого массового паломничества Иран и Ирак активно сотрудничают в вопросах отмены визовых ограничений, совершенствования транспортных и общественных услуг, усиления мер безопасности на пограничных пунктах пропуска, а также расширения медицинской и логистической поддержки.
По имеющимся данным, паломничество Арбаин в этом году завершится 4 августа массовыми траурными церемониями в Кербеле.