Məhəmməd Rza Aref İran-ABŞ anlaşmasının şərtlərini açıqladı
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bu barədə İranın vitse-prezidenti Rza Aref "X" hesabında paylaşım edib.
"Əgər biz İslamabadda "Öncə Amerika" ("America first", Donald Tramp komandasının siyasi şüarı - red.) nümayəndələri ilə danışıqlar aparsaq, çox güman ki, hər iki tərəf və dünya üçün sərfəli razılıq əldə edə biləcəyik. Lakin "Öncə İsrail" tezisi ilə qarşılaşsaq, sövdələşmə baş tutmayacaq; müdafiəmizi əvvəlkindən daha qətiyyətlə davam etdirməyə məcbur olacağıq və dünya böyük itkilərlə üzləşəcək", - deyə M.Aref qeyd edib.
Xatırladaq ki, ABŞ və İsrail fevralın 28-də İrana qarşı hərbi əməliyyatlara başlayıb. Nəticədə İranın Ali rəhbəri Əli Xamenei və bir sıra yüksək vəzifəli şəxs öldürülüb. Bundan sonra İran İsraillə yanaşı, ABŞ və müttəfiqlərinin hərbi bazalarının yerləşdiyi , Qətər, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Oman, Bəhreyn, Küveyt, İraq və Kiprdə müəyyən etdiyi hədəflərə zərbələr endirməyə başlayıb.
Aprelin 8-də isə İran, ABŞ və onların müttəfiqləri ikihəftəlik atəşkəs barədə razılığa gəliblər.
ABŞ və İran arasında İslamabadda keçiriləcək danışıqlar yerli vaxtla saat 17:00-dan (Bakı vaxtı ilə 16:00) sonra başlamalıdır.
Qeyd edək ki, ABŞ və İran arasındakı danışıqların əsas mövzuları kimi hərbi əməliyyatların dayandırılması, sanksiya siyasəti və regionun strateji kommunikasiyalarına nəzarət müəyyən edilib.
Tehran dialoqun yalnız Livanda atəşkəs və sanksiyaların qismən ləğvi şərtilə başlamasında israrlıdır, Vaşinqton isə məhdudiyyətlərin yumşaldılmasını yalnız Tehranın nüvə və raket proqramları ilə bağlı güzəştləri müqabilində müzakirə etməyə hazırdır.
Tərəflər Hörmüz boğazının statusu məsələsində də fərqli mövqedədirlər: İran faktiki nəzarət və tranzit üçün ödəniş almaq hüququ tələb edir, ABŞ isə boğazın gəmiçilik üçün tam açıq olmasında israrlıdır.
Bundan əlavə, Tehran dondurulmuş aktivlərin sərbəst buraxılması və münaqişə nəticəsində dəyən ziyana görə kompensasiya ödənilməsi məsələsini qaldırır.
İran həmçinin ABŞ qoşunlarının Yaxın Şərqdən çıxarılmasını və hücuma məruz qalmayacağına dair zəmanət tələb edir. Donald Tramp administrasiyası isə tam razılaşma əldə olunana qədər hərbi mövcudluğun saxlanılmasını məqbul sayır və danışıqların uğursuzluqla nəticələnəcəyi təqdirdə eskalasiyanı istisna etmir.

Мохаммад Реза Ареф раскрыл условия соглашения между Ираном и США
Иран не сможет достичь соглашения с США, если Вашингтон будет руководствоваться принципом "Прежде всего Израиль". Как сообщает “Оперативный Информационный Центр-OMM”, об этом вице-президент Ирана Мохаммад Реза Ареф написал на своей странице в социальной сети "X".
"Если в Исламабаде мы будем вести переговоры с представителями концепции "Америка прежде всего" (America first — политический лозунг команды Президента США Дональда Трампа), то, скорее всего, сможем достичь выгодного для обеих сторон и всего мира соглашения. Однако, если мы столкнемся с тезисом "Прежде всего Израиль", сделка не состоится; мы будем вынуждены продолжать нашу оборону еще более решительно, и мир столкнется с огромными потерями", — отметил М. Ареф.
Напомним, что 28 февраля США и Израиль начали военные операции против Ирана, в результате которых погибли верховный лидер Ирана Али Хаменеи и ряд высокопоставленных лиц. В ответ Тегеран нанес удары по целям в Израиле, а также по военным базам США и их союзников в Саудовской Аравии, Катарe, ОАЭ, Омане, Бахрейне, Кувейте, Ираке и на Кипре. 8 апреля стороны достигли соглашения о двухнедельном прекращении огня. Переговоры в Исламабаде должны начаться сегодня после 17:00 по местному времени (16:00 по времени Баку).
Основными темами диалога между Вашингтоном и Тегераном станут прекращение боевых действий, санкционная политика и контроль над стратегическими коммуникациями региона. Тегеран настаивает на начале диалога только при условии прекращения огня в Ливане и частичной отмены санкций. В свою очередь, Президент США Дональд Трамп и его администрация готовы обсуждать смягчение ограничений лишь в обмен на уступки Тегерана по ядерной и ракетной программам. Также сохраняются разногласия по статусу Ормузского пролива: Иран требует фактического контроля и права на транзитные платежи, в то время как США настаивают на полной открытости пролива для международного судоходства.
Данные переговоры проходят на фоне крайне напряженной геополитической обстановки на Ближнем Востоке. Исламабадская встреча рассматривается международными экспертами как критическая попытка предотвратить полномасштабную региональную войну. Администрация Президента США Дональда Трампа, придерживаясь жесткой линии в переговорах, одновременно стремится к стабилизации мировых энергетических рынков, на которые напрямую влияет безопасность судоходства в Персидском заливе.